eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Ataki hakerskie w II 2019

Ataki hakerskie w II 2019

2019-03-18 12:29

Ataki hakerskie w II 2019

Haker © Rainer Fuhrmann - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Check Point Software Technologies prezentuje najnowsze zestawienie najbardziej uciążliwych zagrożeń lutego. Okazuje się, że na miano europejskiego lidera już 15. raz z rzędu zasłużył sobie kopiący kryptowalutę Coinhive. Być może jednak ta dominacja już wkrótce się zakończy - jego twórca ogłosił, że ze względu na niską opłacalność malware przystaje być wspierany i rozwijany. W zestawieniu cyberbezpieczeństwa Polska uplasowała się na 12. pozycji w Europie.
Liderem najświeższego rankingu cyberbezpieczeństwa Check Point Software Technologies dość niespodziewanie okazała się Estonia. Kolejne miejsca podium przypadły w udziale Irlandii oraz Bułgarii. Nasz kraj uplasował się na silnej 12. pozycji, przed m.in. Belgią oraz Holandią.

Jakie ataki hakerskie dominowały w drugim miesiącu tego roku? Badacze Check Pointa zidentyfikowali m.in. kilka zakrojonych na szeroką skalę kampanii, których celem była dystrybucja ransomware GandCrab w Japonii, Niemczech, Kanadzie i Australii oraz wśród kilku innych krajów docelowych. Operacje wykorzystujące GrandCrab dały o sobie znać w ostatnich dwóch miesięcy, a jedna z ostatnich miała związek z najnowszą wersją oprogramowania – V5.2, która zawiera większość funkcji poprzednika ale posiada klucz zmiany szyfrowania, który sprawia, że narzędzie dekodujące dla poprzednich wersji jest nieskuteczne.

Nowa wersja GandCrab udowadnia po raz kolejny, że choć istnieją rodziny złośliwego oprogramowania, które pozostają na szczycie listy złośliwego oprogramowania przez kilka miesięcy i wydają się być statyczne, to w rzeczywistości starają się one znaleźć nowe metody unikania wykrywania produktów bezpieczeństwa. Aby skutecznie z tym walczyć, eksperci cyberbezpieczeństwa nieustannie śledzą je na podstawie ich rodzinnego „DNA”.

Wg Check Pointa cryptominery nadal dominują w indeksie zagrożeń, mimo że ich globalny wpływ stopniowo maleje wraz ze spadkiem wartości kryptowalut. Rosnące koszty wydobycia wraz ze spadkiem wartości pieniądza kryptograficznego Monero sprawiły, że światowy udział Coinhive spadł z 18% w październiku 2018 roku do 12% w styczniu 2019 roku i do 10% w tym miesiącu. Nie jest jeszcze jasne, czy w najbliższym miesiącu na pierwszym miejscu znajdzie się inny rodzaj ransomware, czy też zupełnie inna forma złośliwego oprogramowania.

fot. Threat Index, Check Point Software Technologies

Cyberbezpieczeństwo w Europie – Luty ’19

Polska zajęła 12 miejsce, wyprzedzając m.in. Belgię oraz Holandię.


Na świecie za plecami Coinhive znów znalazł się cryptominer Cryptoloot, z kolei trzecim najpopularniejszym malware jest trojan Emotet. W Polsce Coinhive również jest najpopularniejszym malware, jednak z mniejszym udziałem - nieprzekraczającym 7%. Drugie miejsce zajmuje Emotet, z kolei podium zamyka downloader SLoad.

Badacze Check Pointa przeanalizowali również najczęściej wykorzystywane cyberpodatności. CVE-2017-7269 jest nadal liderem wśród najlepiej wykorzystanych słabych punktów. OpenSSL TLS TLS DTLS Heartbeat Information Disclosure jest drugą pod względem częstości występowania luki z globalnym wpływem 40%, a niechlubne podium podatności zamyka PHPMyAdmin Misconfiguration Code Injection, z globalnym wpływem na 34% organizacji.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

bezpłatny program PIT 2019

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: