eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Świat: wydarzenia tygodnia 40/2018

Świat: wydarzenia tygodnia 40/2018

2018-10-08 10:20

  • General Electric to jedna z wizytówek amerykańskiego przemysłu... XX wieku. W ostatnich latach koncern jest w poważnym kryzysie. Zgodnie z regułą (gdy drużyna przegrywa wymienia się trenera) i w tej sytuacji odwołano dotychczasowego prezesa Johna Flannery'ego. Zaskakujące jest to, że w tak wielkim koncernie, o tak wielkich tradycjach zmiana szefa nastąpiła po zaledwie roku jego pracy na stanowisku. Dziś jeszcze trudno powiedzieć, czy jego następca Larry Culpa sobie poradzi. Warto dodać, że te zmiany na szczycie władzy mają natychmiastowy tryb wykonalności! Co prawda Flannery zaproponował już plan naprawy (główny kierunek to lotnictwo i energetyka), jednak nie wzbudził on zaufania inwestorów. Analitycy też nie widzą optymistycznie wyników obecnego roku, a przyszłe dwa lata w ich ocenie są także wielką niewiadomą. Jak powiedziałem, ostatnie lata koncernu nie były najlepsze, a od końca 2016 r. cena akcji GE spadła o prawie dwie trzecie...
  • Firma Interbrand opublikowała aktualny nowy ranking najcenniejszych marek świata. Nie było zaskoczenia, firmy technologiczne są znowu na szczycie. Listę (już od sześciu lat) otwierają Apple i Amazon. Wielką trójkę uzupełnia Amazon. W dalszej kolejności są znane inne marki technologiczne, samochodowe i związane z żywnością. Z rankingu wynika, że "wartość marki Apple wzrosła o 16 procent (do 214 480 mln USD), a wartość marki Google o 10 procent (do 155 506 mln USD") Natomiast o 6 proc. zmalała wartość marki Facebook. Warto zwrócić uwagę, że wartość Amazona wzrosła aż o 56 proc. licząc r/r. To trzecia firma, która w rankingu Interbrand przebiła poziom 100 mld USD. Oprócz Amazona najwięcej zyskiwały również: Netflix (45 proc.), Gucci (30 proc.), Salesforce (23 proc.) i Louis Vuitton (23 proc.). Należy wiedzieć, że przy tworzeniu rankingu bierze się pod uwagę: wyniki finansowe, rolę jaką marka odgrywa podczas decyzji zakupowych oraz siłę marki w starciu z konkurencją i umiejętność tworzenia stałego zapotrzebowania na swoje usługi lub produkty.
  • Kolejna afera szpiegowska. Wg Bloomberga chińscy hakerzy podsłuchiwali amerykańskie firmy. W wyniku śledztwa dziennikarzy Bloomberga wykryto, że 30 amerykańskich firm było podsłuchiwanych przez hakerów z Chin. Stało się tak dzięki umieszczaniu chipa w urządzeniach dostawcy oprogramowania - firmy Supermicro. Wśród ofiar ataku Bloomberg wymienia m.in. Apple i Amazona. Wg dziennikarzy może to być jedna z największych afer szpiegowskich w historii. Blomberg wskazuje na to, że przez lata grupa hakerów (będąca częścią chińskiego wojska), miała podsłuchiwać amerykańskie firmy, z takimi gigantami jak Apple i Amazona na czele. Przestepczą działalność wykryła kanadyjska firma, pracującą dla Amazona. Po odkryciu Kanadyjczyków Amazon miał natychmiast zawiadomić amerykański wywiad. Warto jednak dodać, że z serwerów Supermicro korzysta się w centrach danych Departamentu Stanu, w sieci podkładowej Marynarki Wojennej oraz w CIA. Zarówno jednak podkreślić, że Apple, jak i Amazon stanowczą zaprzeczają doniesieniom Bloomberga. Wszystkiemu zaprzeczają również Supermicro i chiński rząd. Nie wiadomo, ż jakim zakresie jest to prawda, ale nie jest wykluczone, że jest to w jakimś stopniu związane z polityką. Przypomina mi to "aferę" z Kaspersky ltd, której zarzucano, że ich rozwiązania zawierają służą działalności szpiegowskiej...
  • Warto przypomnieć ważną rocznicę. 30 września 1968 roku pokazano Boeinga 747. Jumbo Jet (nazywany też Queen of the Skies - królową przestworzy) rozpoczął swoją służbę w liniach lotniczych Pan Am. W tym modelu było zastosowanych wiele rewolucyjnych rozwiązań. Był to pierwszy w historii szerokokadłubowy samolot pasażerski, w którym szerokość kabiny przekroczyła sześć metrów, mieszcząc dwa korytarze między rzędami siedzeń. W pierwszej z wyprodukowanych generacji Jumbo Jeta na pokładzie było od 366 do 452 pasażerów, a późniejsze generacje mieściły nawet ponad 520 foteli (przy maksymalnym zagęszczeniu nawet 600). Queen of the Skies panowała niepodzielnie do 2005 roku, kiedy swój pierwszy lot miał Airbus A380 nazywany Super Jumbo.
  • Zdaniem analityków z Bank of America Merrill Lynch w 10 lat po kryzysie i upadku Lehmann Brothers 1 proc. najbogatszych ludzi świata ma więcej majątku niż cały globalny Produkt Krajowy Brutto. Najbogatsi posiadają majątek wyceniany na ponad 100 bln USD. Majątek najbogatszych jest większy niż PKB całego świata. Najbogatsi także znacznie szybciej zarabiają niż pozostałe grupy. Ich wzrost dochodów jest dwa razy większy niż 50 proc. biedniejszej części świata.
  • W 2016 roku Bill Gates z grupą współpracujących z nim inwestorów założył fundusz wspierający innowacje energetyczne pod nazwą Breakthrough Energy Ventures (BEV). Celem funduszu jest podejmowania decyzji inwestycyjnych w technologie następnej generacji. Mają one być w przyszłości źródłami taniej, bezwęglowej energii oraz pożywienia i innych produktów na całym świecie. Postanowiono, że na inwestycje przeznaczą łącznie co najmniej miliard dolarów. Pierwsze informacje dot. inwestycji BEV są optymistyczne, bo zainwestowano w prace nad różnymi technikami magazynowania energii. Dalsze kierunki inwestowania to: tworzenie baterii ze stałym elektrolitem (dla motoryzacji); rozwój reaktorów fuzji jądrowej; produkcja roztworów drobnoustrojowych, który mógłby zastąpić nawozy azotowe; wstrzykiwanie CO2 (z recyklingu) do betonu, by go wzmocnić; rozwój techniki szczelinowania w przemyśle geotermalnym; dostosowywanie mikroorganizmów do produkcji wysokowartościowych chemikaliów, w tym biopaliw oraz rozwój specjalistycznych paneli wykorzystujące energię słoneczną i baterii do pobierania wody z powietrza.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

ZŁOTA MONETA Z NAJSTARSZĄ WHISKY NA ŚWIECIE WCHODZI NA RYNEK.

Polska firma Lux Coin zaprezentowała monetę Whisky Coin - pierwszą monetę z alkoholem w środku. W jej wnętrzu skrywa się najstarsza rocznikowa whisky na świecie Old Vatted Glenlivet 1862.

Whisky Coin to jedyna jak na razie moneta na świecie wyposażona w kapsułę z alkoholem oraz pierwsza w której szlachetny metal najwyższej jakości połączony został z tak drogocennym trunkiem. Whisky Coin została wykonana z 2 uncji czystego złota (99,99%) w limitowanej edycji liczącej 300 sztuk. Awers monety wyposażony został we wspomnianą już kapsułę zawierającą whisky Old Vatted Glenlivet 1862, wokół której przestawiono poszczególne etapy procesu tworzenia whisky.

Trunek zamknięty w monecie powstał w górach Szkocji, kiedy to fabryki wyposażone w maszyny parowe zaczęły przekształcać oblicze poszczególnych krajów, wielkie parowce wyruszyły na oceany, a sieć kolei żelaznej scalać poczęła odległe metropolie. Dziś ta kapsuła czasu – łącząca nas z dawno minionym światem z czasów Rewolucji Przemysłowej – zamknięta została w złotej monecie i w ten sposób zachowana dla następnych pokoleń.

Whisky Coin to pierwsza z trzech złotych monet z nowej serii Spirit Coins, którą tworzy firma Lux Coin we współpracy z renomowanymi mennicami. Lux Coin została założona przez ekspertów spółki Wealth Solutions, specjalizującej się w tworzeniu i dostarczaniu unikatowych edycji rzadkich alkoholi, dzieł sztuki i zegarków dla wymagających kolekcjonerów. Firma zaprosiła do współpracy przy tym projekcie uznaną na całym świecie mennicę Perth Mint.

- Cieszymy się, że Whisky Coin powstała we współpracy z ekspertami z Perth Mint. Nasz pomysł, by zamknąć kroplę najstarszej whisky na świecie w złotej monecie był niezwykły, ale jest on zgodny z naszym motto, aby niemożliwe czynić możliwym - powiedział Łukasz Baranowski, Prezes Zarządu Lux Coin.

- Chociaż tworzymy limitowane edycje monet z metali szlachetnych od ponad 30 lat, to po raz pierwszy zmierzyliśmy się z wyzwaniem stworzenia monety z alkoholem lub jakimkolwiek innym płynem. Jest to w związku z tym prawdziwie luksusowy przedmiot kolekcjonerski, który z całą pewnością posiada niespotykany urok - powiedział Richard Hayes, Dyrektor Generalny Perth Mint.

Piotr Suchodolski

Oceń

1 1

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: