eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Polaków beztroska w social media

Polaków beztroska w social media

2018-07-12 12:12

Polaków beztroska w social media

Polaków beztroska w social media © fot. mat. prasowe

Social media to dziś niemal nieodłączny element naszego życia. Okazuje się jednak, że użytkowników portali społecznościowych charakteryzuje dość spora niefrasobliwość. Dowodzi jej opracowany przez Procontent Communication raport „Bezpieczeństwa w social media”. Z opracowania wynika m.in. że aż 55% z nas nie weryfikuje obowiązujących w serwisach społecznościowych regulacji odnośnie danych osobowych. Jest to tym bardziej niepokojące, że co trzeci użytkownik ma zwyczaj logować się w serwisach internetowych poprzez swoje konto Facebooka.
Niedawna afera Cambridge Analytica oraz wejście w życie RODO przyczyniły się do ożywionej dyskusji na temat ochrony danych osobowych. Czy jednak polscy użytkownicy sieci przywiązują do tych kwestii należytą uwagę? Niestety nie. Ostatnie badania dowodzą, że większość z nas zupełnie nie interesuje się sposobami przetwarzania ich danych osobowych przez media społecznościowe.
„Ponad 50% badanych Polaków nie sprawdza regulaminów portali społecznościowych, z których korzystają. Co ciekawe, ta tendencja jest szczególnie silna w grupie wiekowej 35-49 lat która wydaje się najbardziej ufnie podchodzić do przetwarzania danych osobowych przez media społecznościowe.” – mówi Aleksandra Młyńska, specjalista ds. Digital Marketingu w Procontent Communication.

Warto też pamiętać, że na dodatkowe niebezpieczeństwo naraża nas również logowanie na zewnętrznych serwisach poprzez Facebooka - to prosta droga do udostępnienia danych niepowołanym osobom. Tymczasem aż 1/3 badanych wykorzystuje automatyczne logowanie do serwisów internetowych za pośrednictwem konta na Facebooku. Młodzi internauci do 24 roku życia znacznie częściej wykorzystują ten mechanizm logowania (prawie 45% badanych), niż osoby powyżej 35 roku życia (około 25 % badanych).
„Co zaskakujące, najbardziej czujna grupa to osoby, które nie ukończyły jeszcze 24 lat – wśród nich aż 51% sprawdza zasady ochrony danych osobowych na Facebooku i innych serwisach społecznościowych. Z kolei pokolenie, które możemy nazwać pokoleniem digital natives, najchętniej loguje się poprzez Facebooka na serwisy zewnętrzne – korzysta z tego 47% ankietowanych.” – dodaje Aleksandra Młyńska.

Nasze profile na Facebooku zawierają niekiedy tysiące danych, których czasem nie jesteśmy świadomi. Zgromadzona przez serwis historia obejmuje nawet kilkaset tysięcy stron i sięga wiele lat wstecz.

fot. mat. prasowe

Polaków beztroska w social media

Ponad 50% badanych Polaków nie sprawdza regulaminów portali społecznościowych


„Myślę, że musimy sobie zdawać sprawę, że portale takie jak Facebook przechowują nie tylko nasze posty i zdjęcia, ale również historię płatności, historię lokalizacji, historię wyszukiwani, listę dostawców, którym zostały przekazane nasze dane oraz wszystkie prywatne rozmowy z Messengera. Nie każdy o tym wie, ale wszystkie te informacje możemy pobrać w parę minut po zalogowaniu na nasze konto.” – komentuje Aleksandra Młyńska.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

bezpłatny program PIT 2019

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: