eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Świat: wydarzenia tygodnia 24/2018

Świat: wydarzenia tygodnia 24/2018

2018-06-17 19:00

Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 23/2018

  • Trump zadecydował o nałożeniu 25-proc. ceł na chińskie towary eksportowane do USA, o szacowanej wartości 50 mld USD. Na liście znajdują się 1102 towary. Decyzja D. Trumpa znalazła odbicie na amerykańskim rynku. Spadki na amerykańskich giełdach "nie są znaczące, biorąc pod uwagę to, że równoczesne nastąpiło zerwanie wypracowanych w negocjacjach w ostatnich latach kompromisów, a decyzje Amerykańska i chińska oznaczają, że wchodzimy najprawdopodobniej w fazę prawdziwej wojny handlowej". Warto dodać, że decyzja D. Trumpa jest bolesna dla Chin, bo na liście 1102 chińskich towarów objętych nowymi cłami znajdują się produkty wytworzone w oparciu o najnowocześniejsze technologie, na których rozwój postawił Pekin w ramach długoterminowego planu "Made in China 2025".
  • Odwet Chin, za ogłoszenie przez USA tabeli celnej na chiński eksport. Natychmiast po ogłoszeniu przez USA karnych ceł na chiński eksport, resort handlu Chin ogłosił decyzję o nałożeniu ceł na amerykańskie towary, o tej samej sile i skali, co amerykańska decyzja. Chińczycy poinformowali, że równocześnie wszystkie zawarte porozumienia zostały anulowane. Chińskiej decyzji towarzyszy ostra krytyka polityki amerykańskiej w tym zakresie. Chiny uznają decyzję USA za krótkowzroczną podkreślając, że nie chcą wojny handlowej, ale Pekin "nie ma innego wyjścia, jak silny odwet". Chińczycy zdecydowali, że nałożą 25-procentowe cła na 659 rodzajów towarów z USA o wartości 50 mld USD. Obydwie decyzje zaskoczyły rynek, bo jeszcze kilkanaście dni temu były sygnały, że negocjacje obu krajów dobrze rokują zawarcie ugody. Mówiło się, że Chiny mają zwiększyć import z USA, aby zmniejszyć deficyt tego kraju w dwustronnej wymianie, a oba kraje zrezygnują z nakładania na siebie wzajemnie ceł. Liczono też na dobry klimat rozmów w związku z rolą Pekinu w przygotowaniu spotkania Trumpa i Kima w Singapurze...
  • Spójrzmy na futbolowe mistrzostwa w Rosji z biznesowego punktu widzenia. W sumie wszyscy zawodnicy (jest ich 736) są warci ponad 10 mld euro. Według wycen ekspertów, największą wartość mają drużyny Francji i Hiszpanii (odpowiednio 1,08 i 1,03 mld euro). Kolejne najwyżej wyceniane reprezentacje to Brazylia (981 mln euro) oraz Niemcy (883 mln euro). W reprezentacji Polski sam Robert Lewandowski jest wyceniany wyżej niż całe kadry aż dziesięciu uczestników mundialu.
  • Najbogatsi inwestują w rozwój energii odnawialnej (OZE). Bill Gates, Jeff Bezos, Mark Zuckerberg i kilku innych miliarderów zdecydowało się zainwestować w startupy. Inwestycje są realizowane za pośrednictwem funduszu, w którego udziałowcami są także założyciel LinkedIn, Reid Hoffman; dyrektor generalny Alibaby, Jack Ma; oraz Davida Rubensteina, prezes wykonawczy koncernu Carlyle, który jest gigantem na rynku private equity). Szczególnym zainteresowaniem cieszą się firmy energetyczne rozwiązujące problemy magazynowanie energii elektrycznej. Fundusz zrezygnuje ze zwrotu z inwestycji przez okres do 20 lat. Ma to dać naukowcom i inżynierom czas na opracowanie technologii, które zmienią świat. Poinformowano, że fundusz Quartz zdecydował o zainwestowaniu już w dwie pierwsze inwestycje BEV: Form Energy i Quidnet Energy. Każda z nich rozwija inne techniki magazynowania energii, czyli jeden z największych problemów we wdrażaniu odnawialnych źródeł energii. Technologia Quidnet Energy wykorzystuje wodę do magazynowania energii w nowatorski sposób. Firma Form Energy pracuje nad stworzeniem superwydajnego akumulatora, który mógłby przez długi czas przechowywać duże ilości energii.
  • Federalny Komitet do spraw Operacji Otwartego Rynku podniósł stopy procentowe w USA o 25 punktów bazowych do 1,75-2 proc. Nie było to zaskoczeniem, rynek spodziewał się takiej decyzji. W ciągu całego 2018 roku spodziewane są łącznie cztery podwyżki. Ta podwyżka będzie miała duży wpływ na inne światowe waluty. Szczególny (w większości negatywny wpływ) będzie to miało znaczenie dla walut krajów rozwijających się. Należy także spodziewać się zmian w kursach USD/EUR czy USD/PLN. Wkrótce amerykańskie banki podniosą stopy oprocentowania kredytów, wzrosną koszty pożyczek niehipotecznych, takich jak koszty prowadzenia kart kredytowych czy kredyty samochodowe.
  • Według ekspertów stężenie dwutlenku węgla w atmosferze ziemskiej jest najwyższe od 800 tysięcy lat i stale rośnie. Jeśli utrzyma się obecna tendencja, to skutki mogą być katastrofalne dla naszego zdrowia i życia oraz dla całej planety. Przez ostatnie dwa stulecia w czasie tzw. rewolucji przemysłowej ludzie zmienili powietrze, którym oddychamy, pompując w nie ogromne ilości CO2. Wskaźnik ppm rośnie o więcej niż 2 punkty rocznie, co oznacza, że możemy osiągnąć 500 ppm w ciągu następnych 45 lat.
  • Analitycy z uwagą obserwują światek kryptowalut. W kończący się tydzień wkroczyliśmy z ceną bitcoina poniżej 7 tysięcy USD. Poniedziałek rozpoczął się spadkami BTC, a straciło także 9 pozostałych kryptowalut o największej kapitalizacji. Spadki w ostatnim okresie są łączone z dwoma czynnikami: shakowaniem jednej z giełd kryptowalut w Korei Południowej oraz rosnącymi obawami przed ostrym wyregulowaniem rynku krypto w Chinach. Przypominam, że łącznie od początku 2018 roku cena bitcoina spadła o 49,5 proc., natomiast kapitalizacja z ponad 200 mld USD w styczniu do 115 mld USD w czerwcu.
  • Amerykańska Tesla (uznawana za światowego lidera w elektromobilności) w dalszym ciągu jest w kłopotach finansowych. Na początku tygodnia szef firmy Elton Musk opublikował decyzję o zwolnieniu 4 tys. pracowników. Teraz dokonał zakupu 72,5 tys. akcji swojej firmy za ok. 25 milionów USD. (do tej pory Musk posiadał 33,7 mln udziałów w Tesli, co stanowiło 19,8 proc. wartości firmy). Ta ostatnia decyzja ma pokazać, że optymistycznie widzi przyszłość firmy związanej z produkcją najnowszego modelu samochodu elektrycznego - Modelu 3.
  • Firma Quacquarelli Symonds każdego roku publikuje ranking najlepszych uczelni z całego świata. W tym rankingu można było zdobyć maksimum 100 pkt, a 39 uniwersytetów zdobyło od 80 a 100 punktów. Czołówkę światową stanowią: Massachusetts Institute of Technology, USA (100); Uniwersytet Stanforda, USA (98,6); Uniwersytet Harvarda, USA (98,5); California Institute of Technology, USA (97,2); Uniwersytet Oksfordzki, Wielka Brytania (96,8).

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

Świat prezentuje w Hannowerze swoje atuty. CEBIT 2018: NOWOŚĆ OD HUAWEI DLA BRANŻY MOTORYZACYJNEJ.

Podczas targów CEBIT 2018 w Hanowerze Huawei zaprezentował nową wersję platformy OceanConnect IoV. Została ona stworzona z myślą o inteligentnych i połączonych pojazdach, przekształceniu usług dla producentów samochodów oraz ewolucji w kierunku inteligentnego transportu.

Connected Vehicle prowadzi do głębokiej integracji ICT z przemysłem motoryzacyjnym. Platforma IoV jest kluczową infrastrukturą ICT, która napędza cyfrową transformację producentów samochodów. Jako cyfrowy silnik inteligentnych i połączonych pojazdów, platforma OceanConnect IoV zapewnia cztery kluczowe warunki umożliwiające transformację u producentów.

Przede wszystkim dla pojazdów obsługujących setki milionów połączeń, w tym także tych równoległych zapewnia bezpieczne i stabilne łącze. Ponadto, dzięki możliwości wdrożenia publicznej chmury, może ona zaspokoić globalne potrzeby operacyjne producentów samochodów. Dodatkowo, dane o pojazdach są gromadzone i analizowane w chmurze. Poprzez na przykład monitoring stanu samochodu, zachowania kierowcy a także pokonywanych tras, system buduje cyfrowe profile użytkowników pojazdów. Ponadto, OceanConnect IoV umożliwia inteligentną dystrybucję treści i rekomendacje serwisowe.

Platforma pomaga także producentom samochodów w zabezpieczeniu zasobów cyfrowych poprzez oddzielenie danych od struktury biznesowej. Zawartość stron trzecich i ekosystemy aplikacji są gromadzone w celu zbudowania solidnego ekosystemu skoncentrowanego na producentach samochodów. Co ważne, OceanConnect IoV jest połączona z V2X (Vehicle-to-everything), aby zapewnić bezpieczny i przyszłościowy inteligentny transport oraz poprawić wydajność poprzez współpracę pojazd-droga.

Internet pojazdów (IoV) prowadzi do głębokiej integracji pomiędzy ICT a przemysłem motoryzacyjnym.

Umożliwia szybszą transformację w przemyśle motoryzacyjnym dzięki funkcjom connected vehicles i inteligentnym usługom. Platforma OceanConnect IoV jest poświęcona budowaniu w pełni połączonego, inteligentnego świata, który łączy ludzi, pojazdy, drogi i inne rzeczy. Huawei jest dumny, że może stać się preferowanym partnerem strategicznym globalnych producentów samochodów powiedział Ma Xaixu, prezes Huawei Cloud Core Network Product Line.

Do tej pory Huawei zrealizował we współpracy z PSA Group największy na świecie projekt OEM Connected Vehicle. Pierwszy model samochodu DS 7 został opracowany na platformie Huawei OceanConnect IoV i już jest dostępny na europejskim i chińskim rynku, zapewniając konsumentom innowacyjne usługi w przemyśle motoryzacyjnym. Huawei rozpoczął również strategiczną współpracę z China FAW Group i Guangzhou Automobile Group.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: