eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Świat: wydarzenia tygodnia 23/2018

Świat: wydarzenia tygodnia 23/2018

2018-06-09 18:21

Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 22/2018

  • 23 tydzień roku kończy się szczytem G7 w kanadyjskim La Malbaie. Odbywa się on w cieniu polityki celnej Stanów Zjednoczonych. W imieniu UE stanowisko europejskie przedstawiał szef Komisji Europejskiej wspierany przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona i kanclerz Niemiec Angelę Merkel. W trakcie spotkania odbyła się wymiana poglądów, która nie nie przyniosła przełomu. W tej sytuacji Jean-Claude Juncker zaproponował prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi, że odwiedzi go w Waszyngtonie chcąc poszukiwać porozumienia w sprawie ceł. Trzeba zwrócić uwagę na to, że była to pierwsza okazja by przedstawić w szerszym gronie stanowisko UE i zakwestionować politykę handlową Stanów Zjednoczonych. Jak wiadomo wobec podtrzymania przez USA decyzji w sprawie ceł na stal i aluminium UE i Kanada zapowiedziały decyzje odwetowe. W trakcie szczytu omawiano także sprawy polityki zagranicznej. Na agendzie były cztery punkty: Korea Północna, Iran, Morze Południowochińskie i Rosja.
  • RaporT InstytutU Finansów Międzynarodowych (IIF – Institute of International Finance) ostrzega: kryzys walutowy w Argentynie i Turcji może zarazić inne kraje wchodzące, jak np. Liban, Kolumbię czy Republikę Południowej Afryki, a to z kolei może prowadzić do globalnej katastrofy, która wstrząsnęłaby rynkami finansowymi. W Argentynie mamy krach walutowy. Potężne zadłużenie czyni, że ten kraj jest na skraju kolejnego bankructwa. Międzynarodowy Fundusz Walutowy już zdecydował o udzieleniu Argentynie pomocy w wysokości 50 mld USD (to największa pomoc udzielona krajowi w historii przez MFW). W Turcji impulsem kryzysowym stała się nieodpowiedzialna polityka gospodarcza Recepa Erdogana, który spacyfikował bank centralny. Niekorzystnym problemem mocno uderzającym w kraje rozwijające się (najbardziej zadłużone w USD), są decyzje amerykańskiej Rezerwy Federalnej, która zaczęła serię podwyżek stóp procentowych, przez co pożyczanie w amerykańskiej walucie zdrożało. Według ITF sytuacja podobna jak w Argentynie i w Turcji może pojawić się Libanie, Kolumbii i Południowej Afryce. A ta fala z kolei może rozlać się na pozostałe rynki rozwijające się....
  • Strona finansowa mundialu w Rosji. Organizacja mistrzostw świata w piłce nożnej będzie kosztowała rosyjski budżet 12 mld USD (prawie pięć razy mniej od tej, jaką wydano na organizację igrzysk w Soczi).40 proc. tej kwoty wydano na budowę i rewitalizację stadionów. Pozostałe pieniądze przeznaczono przede wszystkim na budowę i przebudowę dróg oraz lotnisk, a także infrastrukturę technologiczną, Warto przypomnieć, że mundial w Brazylii w 2014 kosztował ok. 13 miliardów dolarów, a zwróciły się jedynie 4 mld USD, mistrzostwa w 2010 roku w Republice Południowej Afryki tylko ok. 6 mld USD., a do jej kasy wróciło tylko ok. 650 mln USD. Szacuje się, że do Rosji na mecze przyjedzie 1,6 mln cudzoziemców.
  • Facebook po ostatnim kryzysie atakuje nową inicjatywą. Wszedł we współpracę m.in. z CNN, Fox News i kilkoma innymi wydawcami medialnymi. Zamierza stworzyć ekskluzywne programy informacyjne na swojej platformie Watch. W pierwszym etapie będzie ona obejmowała rynek amerykański. Jeśli ten etap zakończy się sukcesem, inicjatywa zostanie rozszerzona. Premiera pierwszych programów ma odbyć się latem 2018 roku. Partnerami Facebookia są m.in.: ABC News, Advance Local, ATTN, CNN, Fox News, Mic i Univision. Każdy z nich będzie zajmować się produkcją innego programu. I tak: ABC News stworzy "On Location" - typowy serwis informacyjny z najważniejszymi, globalnymi wydarzeniami dnia; CNN w "Anderson Cooper Full Circle" streści najważniejsze globalne informacje od poniedziałku do piątku, w formacie wertykalnych wideo; "Fox News Update" od Fox News skupi się z kolei na najważniejszych newsach i wydarzeniach dnia...
  • Tydzień doskonały dla firm technologicznych. Pobite zostały rekordy cen akcji firm: Apple, Amazon, Facebook, Microsoft i Netflix. Na szczycie znalazł się cały NASDAQ. Facebook odrobił straty spowodowane wspomnianą aferą Cambridge Analytica. Apple, zbliżając się do magicznej bariery 200 USD prowadzi w wyścigu o zostanie pierwszą spółką w historii, która osiągnie bilion dolarów kapitalizacji. Obecny lider wyprzedza Google, Amazon oraz Microsoft. Oto czołówka: Apple: 948 mld USD; Amazon: 817 mld USD; Microsoft: 782 mld USD; Facebook: 559 mld USD; Netflix: 159 mld USD (ich łączna kapitalizacja tych firm + Google wynosi nieco ponad 4 biliony USD. Warto dodać, że wartość całego PKB Stanów Zjednoczonych w 2016 roku wyniosła 18,5 bln USD.
  • Światowa branża kosmetyków nie tylko dla naszych Pań. Niewielu z nas ma świadomość jaka jest struktura w branży producentów środków kosmetycznych. Nie wynika to tylko z olbrzymiej ilości marek produktów prezentowanych przez drogerie, czy perfumerie. Szczegółowe badania tego rynku wskazują, że większość z nich należy do jednego z siedmiu głównych, światowych koncernów! Mimo starannego wyboru oferowanych na półkach produktów może okazać się, że... zarówno wybrana, jak i odrzucona marka należą dokładnie do tego samego producenta.... Analitycy na tym rynku przedstawiają swoje oceny, a wynika z nich, że aż 182 różne popularne marki kosmetyczne należą do jednego z siedmiu wielki producentów: L'Oreal, Johnson & Johnson, Shiseido, Estée Lauder Companies, Coty, Procter & Gamble lub Unilever....
  • Kto będzie pierwszym bilionerem w świecie? Zdaniem Marka Cubana, miliardera, przedsiębiorcy i właściciel Dallas Mavericks pierwszym bilionerem na świecie zostanie osoba, która opanuje sztuczną inteligencję i znajdzie takie jej zastosowanie, na które jeszcze nikt nie wpadł. Według analityków B. Gates stanie się pierwszym bilionerem w połowie ok. 2040 r. Swoją prognozę zakończył zachętą do nauki informatyki mówiąc, że "cokolwiek teraz studiujesz, jeśli nie zaczniesz interesować się tzw. deep learning, sieciami neuronowymi itp., przegrasz.
  • Problemów Tesli ciąg dalszy. Na ostatnim spotkaniu udziałowcy Tesli poddali pod głosowanie wniosek o odwołanie Elona Muska z funkcji prezesa zarządu (którym został w 2004 roku). Część udziałowców sprzeciwia się temu, aby Musk pełni w firmie dwie funkcje – jest on obecnie nie tylko prezesem zarządu, ale też od 2008 roku dyrektorem wykonawczym (CEO). Ich zdaniem te dwie wspomniane funkcje powinny zostać rozdzielone i powierzone różnym osobom. Wniosek przepadł. Musk zapowiedział reorganizacja, która ma jej pomóc w osiągnięciu rentowności, co ma nastąpić w drugiej połowie bieżącego roku. Musk oświadczył, że "Tesla nie będzie sięgać po dodatkowe pieniądze od inwestorów przed końcem 2019 roku".

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

3 ZŁOTE ZASADY ZŁOTA.

Wielkimi krokami zbliżają się wiosenno-letnie wyprzedaże, czy niższych cen mogą spodziewać się również miłośnicy złota? Nie powinniśmy oczekiwać na tym rynku spektakularnych wyprzedaży, niesamowitych okazji, które pozwolą zakupić sztabkę złota za połowę czy ¼ jej wartości. Takich promocji nie ma i być nie może. Czym sugerować się zatem wybierając złoto, aby kupić produkt z legalnych źródeł?

Cena złota wynika przede wszystkim z kursu giełdowego i to na tę cenę powinien zwrócić uwagę każdy kto planuje jego zakup. Porównanie oferty sprzedawcy z kursem giełdowym jest bardzo ważne. Należy pamiętać, że oferta sprzedawcy będzie nieznacznie wyższa, ale jedynie w niewielkim procencie ceny mogą odbywać się promocje dystrybutora czy rabaty wynikające z większych zakupów.

Dodatkowo jeśli sprzedawca informuje nas, że sprzedaje złoto posiadające certyfikacje od producenta akredytowanego przez LMBA pamiętajmy, że można to prosto zweryfikować. Niepokój może budzić sprzedaż złota w programach marketingu sieciowego MLM wydaje się, że sprzedaż złota w tej formule jest dość trudna. Ponadto, warto pamiętać, że sprzedawca podlega kontroli NBP i powinien mieć stosowne zezwolenia, aby sprzedaż złota prowadzić. W przypadku marketingu sieciowego warto to po prostu zweryfikować – mówi Newsrm.tv Marta Dębska, ekspert Goldenmark.

Myśląc o inwestowaniu trzeba pamiętać o trzech podstawowych i jednocześnie złotych zasadach. Po pierwsze, oferty, które pokazują wysokie zyski prawdopodobnie obarczone są wysokim ryzykiem, należy je zrozumieć i rozważyć. Warto, pamiętać, również o dywersyfikacji i o tym, aby nie wszystkie środki stawiać na jedną kartę. Ostatnią zasadą jest, nie inwestowanie w aspekty, których się nie rozumie i nie zna.

Marta Dębska, ekspert Goldenmark.
http://newsrm.tv

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: