eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › OMG atakuje urządzenia IoT

OMG atakuje urządzenia IoT

2018-04-09 12:37

OMG atakuje urządzenia IoT

Botnet © kaptn - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Ekperci FortiGuard Labs firmy Fortinet ostrzegają przed nowym zagrożeniem wycelowanym w urządzenia IoT. Szkodnik to nowa odsłona wykrytego w 2016 roku botnetu Mirai, który stał za atakami DDoS na popularne serwisy internetowe. Zagrożenie nazwane OMG ma zdolność przekształcania urządzenia IoT w serwery proxy, które pozwalają hakerom na zachowanie anonimowości.

Krótka historia Mirai


Słowem przypomnienia, botnet Mirai dał o sobie znać w 2016 roku. Zagrożenie wykorzystywało urządzenia Internetu rzeczy, doprowadzając do wyłączenia serwisów takich gigantów jak chociażby Netflix, Spotify czy Reddit. W spokoju nie pozostawił również Polski. Z danych opublikowanych przez CERT Polska wynika, że w naszym kraju Mirai przejmował nawet 14 tysięcy urządzeń dziennie. Wszystkie miały jedną wspólną cechę - ich użytkownicy nie zadali sobie trudu, aby dokonać zmian w fabrycznych ustawieniach bezpieczeństwa, co otworzyło cyberprzestępcom drogę do ataku. Należy też przypomnieć, że twórcy Mirai nie pozostali bezkarni - zostali zidentyfikowani i zapłacili wysokie grzywny.

OMG i handel serwerami proxy


Od czasu pojawienie się Mirai analitycy z FortiGuard Labs zdołali już rozpoznać niemało jego nowych wariantów.
– Mirai został pierwotnie zaprojektowany do przeprowadzania ataków DDoS, jednak późniejsze modyfikacje poszły m.in. w kierunku cryptojackingu – mówi Robert Dąbrowski, szef zespołu inżynierów Fortinet. – Bazujące na Mirai nowe warianty różnią się od oryginału także zastosowaniem nowych technik. Służą one do wykorzystywania luk w zabezpieczeniach i są zdolne do ataków na szerszą skalę.

Jedną z najbardziej interesujących nowych odmian Mirai jest botnet OMG, który zamienia urządzenia IoT w serwery typu proxy (pośredniczące). Takie serwery zapewniają anonimowość, przez co są cenne dla cyberprzestępców.
– W ten sposób można wykorzystać cudze urządzenie do przeprowadzenia ataku, włamania się do systemu lub wyłudzenia okupu – wyjaśnia Dąbrowski.
Sposobem zarabiania na serwerach proxy jest także sprzedawanie dostępu do nich innym cyberprzestępcom. Zdaniem specjalistów Fortinet właśnie taki model działania przyjęli autorzy OMG.

Analitycy wskazują także na fakt, że OMG zachowuje oryginalne moduły Mirai. Oznacza to, że może wykonywać te same procesy, co jego pierwowzór.
– To pierwszy taki przypadek, kiedy widzimy zmodyfikowaną wersję Mirai zdolną nie tylko do ataków DDoS, ale również do wykorzystywania urządzeń IoT jako serwerów proxy. W związku z tym spodziewamy się, że w nieodległej przyszłości pojawią się kolejne boty oparte na Mirai, dające cyberprzestępcom nowe możliwości zarabiania – mówi Dąbrowski.

fot. mat. prasowe

OMG atakuje urządzenia internetu rzeczy

Odmiana o nazwie OMG przekształca urządzenia IoT w serwery proxy, które pozwalają cyberprzestępcom zachować anonimowość.


Jak chronić swoje IoT?


Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że każde urządzenie łączące się z internetem, które mamy w domu, może zostać zainfekowane przez cyberprzestępców. W związku z tym specjaliści zalecają następujące kroki:
  • regularną kontrolę aktualizacji wszystkich urządzeń podłączonych do sieci, a także systemów operacyjnych, aplikacji i przeglądarek;
  • instalację oprogramowania antywirusowego i anty-malware oraz jego regularne aktualizowanie;
  • regularne skanowanie urządzeń podłączonych do sieci pod kątem wirusów i malware;
  • instalację firewall’a;
  • zadbanie o odpowiednio silne hasło oraz zastosowanie dwuskładnikowej weryfikacji dostępu.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: