eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Zarobki w IT w regionie. Czy specjaliści zaczną migrować?

Zarobki w IT w regionie. Czy specjaliści zaczną migrować?

2018-03-14 00:22

Zarobki w IT w regionie. Czy specjaliści zaczną migrować?

Programiści © puhhha - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Według różnych szacunków na polskim rynku pracy brakuje od 30 do 50 tys. specjalistów IT. A liczba osób potrzebnych do pracy w tym obszarze będzie rosnąć. Pracodawcy szukają różnych rozwiązań, prześcigają się w oferowanych benefitach, proponują szerokie szkolenia lub całkowite przygotowanie do zawodu. Jednak polskie zasoby nie są w stanie zapełnić tej luki, kolejnym krokiem w rekrutacjach specjalistów IT będą rekrutacje zagraniczne – prognozują eksperci międzynarodowego serwisu rekrutacyjnego MonsterPolska.pl, opierając się na badaniach, w których zapytali ponad 4 tys. pracowników IT z regionu Europy Środkowej i Wschodniej o chęć emigracji zarobkowej.

Przeczytaj także: Wynagrodzenia kierowników w branży IT W 2018 roku

Badanie przeprowadzono w 11 europejskich krajach: Polsce, Estonii, Litwie, Łotwie, Czechach, Słowacji, Węgrzech, Słowenii, Chorwacji, Bośni i Hercegowinie oraz Serbii. Aż 53 proc. wszystkich ankietowanych jest gotowych wyjechać do pracy za granicę, 24 proc. odpowiedziało „może”, tym samym pokazując, że rozpatrzyłoby taką możliwość w zależności od atrakcyjności oferty, a negatywnej odpowiedzi udzieliło 22 proc. badanych. 57 proc. specjalistów jako najważniejszy czynnik skłaniający do wyjazdu wskazało wyższe zarobki za granicą. Na kolejnych miejscach znalazły się lepsze możliwości rozwoju czy zdobycie nowych umiejętności i ważnego doświadczenia.

Polscy specjaliści gotowi na emigrację?


Badanie MonsterPolska.pl pokazało, że również polscy specjaliści IT gotowi są do pracy za granicą. Taką odpowiedź wybrało 50 proc. badanych. Przy czym 19 proc. – wyjechałaby do pracy na kilka tygodni, 12 proc. – na kilka miesięcy a 19 proc. – na dłużej niż rok. Możliwość pracy za granicą rozważa dodatkowo 26 proc. badanych, którzy wybrali odpowiedź „może bym wyjechał”. Tylko 24 proc. specjalistów wybrało niezależnie od atrakcyjności oferty „nie” dla emigracji.

Specjaliści IT z regionu


Badanie pokazało, że krótkoterminowa migracja to specjalność Czechów i Słowaków – zyskała po 29 proc. odpowiedzi. Z kolei najmniej atrakcyjna okazała się ona dla Chorwatów i Estończyków – po 6 proc. wskazań. Na dłużej niż rok wyjechaliby: Serbowie – 40 proc., specjaliści z Bośni i Hercegowiny – 30 proc., Chorwaci – 29 proc., i Węgrzy 27 proc. Wyjazdów nie obawiają się Słoweńcy – tylko 18 proc. z nich odpowiedziała „nie”, specjaliści z Bośni i Hercegowiny – 19 proc. oraz pracownicy z Czech i Chorwacji – po 20 proc. Do pracy w kraju przywiązani są za to Litwini i Estończycy – aż po 26 proc. specjalistów mówi migracji „nie”. W tych krajach o wyjeździe na co najmniej rok myśli odpowiednio: 17 i 22 proc. badanych.

fot. puhhha - Fotolia.com

Programiści

Badanie MonsterPolska.pl pokazało, że polscy specjaliści IT gotowi są do pracy za granicą.


Sześć głównych powodów, dla których specjaliści IT myślą o migracji


Wyższe zarobki oraz gwarancja zatrudnienia – to główne powody, które kuszą do pracy za granicą specjalistów IT z 11 krajów biorących udział w badaniu. Takiej odpowiedzi udzieliło 57 proc. ankietowanych. Drugim najważniejszym czynnikiem motywującym ich do spakowania walizek były większe możliwości rozwoju – 41 proc. Tyle samo odpowiedzi zyskał argument, że na kontrakt można zabrać bliskich, a 38 proc. – wspomniało, że taki wyjazd to ciekawe doświadczenie. Ludzie z branży IT przyciąga także myśl o pracy z technologiami wysokiej jakości i udział w ważnych projektach – 34 proc. Dla 28 proc liczy się również pomoc w przeprowadzce.

Główne lęki związane z wyjazdem


Myśl o wyjeździe rodziła u specjalistów IT także lęki. Główne to: rozłąka z bliskimi – 49 proc., obawa związana z pracą w nowym środowisku – 21 proc., praca w obcym języku – 18 proc., obawy związane z dyskryminacją w pracy – 14 proc., lęk przed podróżą – 10 proc. i kwestie zdrowotne – 8 proc. Z badań wynika także, że te obawy mogłaby pokonać naprawdę atrakcyjna oferta pracy.

Badanie potwierdziło również znane rekruterom hasło, że w branży IT to praca szuka człowieka, a nie specjaliści IT pracy. Tylko 13,1 proc. wszystkich badanych aktywnie szuka pracy. A aż 75,2 proc. to osoby, które są pasywnymi kandydatami, którzy sami nie szukają, ale chętnie wysłuchają atrakcyjnej propozycji zatrudnienia.

Ile zarabiają specjaliści w regionie?


MonsterPolska.pl za pośrednictwem zrzeszonych portali w 13 krajach (dodatkowo w Finlandii i Czarnogórze) zebrał również dane na temat zarobków pracowników IT w regionie.

Gdzie specjaliści IT zarabiają więcej niż w Polsce? Oczywiście w wymienionej już Finlandii, ale również w Estonii, Łotwie, Słowenii, Czechach i na Słowacji. Mniej od Polaków zarabiają jednak Węgrzy, Chorwaci, Litwini, Bośniacy, Serbowie i Czarnogórcy (szczegółowe dane w tabeli poniżej). Z jednej strony dane pokazują, które kraje z regionu potencjalnie mogą być atrakcyjnym kierunkiem migracyjnym dla Polaków. Z drugiej prezentują również możliwości pozyskania pracowników IT do pracy w Polsce z krajów, w których zarobki są niższe. I być może właśnie pozyskiwanie pracowników z zagranicy będzie w przyszłości sposobem na niedobór specjalistów na rodzimym rynku pracy.

fot. mat. prasowe

Ile zarabiają specjaliści IT w regionie?

Mniej od Polaków zarabiają Węgrzy, Chorwaci, Litwini, Bośniacy, Serbowie i Czarnogórcy

Przeczytaj także: Ile zarabia kierownik w IT? Ile zarabia kierownik w IT?

oprac. : Monster Polska Monster Polska

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • strzyga / 2018-03-21 16:50:23

    Bez przesady, w PL też zarobki są niezłe, zobaczcie ile pracy powyżej 20 tysięcy: https://nofluffjobs.com/?criteria=salary%3EPLN20000M odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: