eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Trendy technologiczne w rekrutacji 2018

Trendy technologiczne w rekrutacji 2018

2018-02-27 12:28

Trendy technologiczne w rekrutacji 2018

Rekrutacja © fizkes - Fotolia.com

Postęp technologiczny zaznacza swoją obecność już niemal wszędzie. Z tendencji tej nie wyłamują się również procesy rekrutacyjne. Jakie trendy technologiczne zdominują w tym roku rekrutację? Michał Gołgowski, dyrektor zarządzający w Spring Professional uważa, że największe znaczenie zyska analityka. Wyniki i procesy rekrutacyjne będą mierzone tak samo, jak ma to miejsce w przypadku działań marketingowych.
Ekspert podkreśla, że nowe technologie coraz silniej zaznaczają swoją obecność w branży HR. I wprawdzie dotychczas miały one największe znaczenie w sferze zarządzania zasobami ludzkimi, to już teraz jest zupełnie jasne, że ich przemożny wpływ istotny będzie również dla rekrutacji.

Czas analityki


Postępująca cyfryzacja sprawia, że dziś poszukiwanie pracy poprzez wiele kanałów i urządzeń nie jest niczym zaskakującym. Nikogo nie dziwi już fakt znalezienia pracy poprzez opublikowane na Facebooku i przeczytane na smartfonie ogłoszenie.
- Zaletą digitalizacji rekrutacji jest możliwość dokładnego monitorowania tego procesu. Jesteśmy w stanie ustalić skąd kandydat wie o wakacie oraz w jaki sposób kontaktował się z firmą – mówi Michał Gołgowski – Taka wiedza pozwala nam badać, jakie kanały pozyskiwania pracowników są najskuteczniejsze.

Ekspert podkreśla, że w czasach rynku pracownika analizowanie i badanie zachowań kandydata jest szczególnie istotne.
- Obecnie to pracodawcy mają problem ze znalezieniem pracownika. Dlatego powinni starać się nie zniechęcać go na żadnym etapie procesu rekrutacyjnego – uważa Michał Gołgowski. - Mapowanie rekrutacji, podobnie jak mapowanie podróży zakupowej, to doskonały sposób, by zapewnić kandydatom możliwie najbardziej przyjazny proces.

fot. fizkes - Fotolia.com

Rekrutacja

Zaletą digitalizacji rekrutacji jest możliwość dokładnego monitorowania tego procesu.


Wejście chatbotów


Choć branża HR opiera się na ludziach, coraz większą rolę gra w niej sztuczna inteligencja.
- Ogromny potencjał w rekrutacji ma wykorzystanie chatbotów. Automaty mogą obsługiwać powtarzalne zadania, takie jak odpowiadanie kandydatom na często zadawane pytania czy informowanie na temat przebiegu procesu rekrutacyjnego – wskazuje Michał Gołgowski. - Dzięki takiemu cybernetycznemu wsparciu, rekruterzy mogliby się skupić na tym, co w ich pracy jest naprawdę ważne, czyli analizowaniu dokumentów i wyszukiwaniu talentów, a nie na wymienianiu setek maili i wielokrotnym odpowiadaniu na takie same pytania.

Chatboty w rekrutacji z powodzeniem wykorzystała Anchor Group, brytyjska organizacja non-profit wspierająca ludzi po 55 roku życia. W swoim procesie rekrutacyjnym wykorzystała Messengera na Facebooku – gdy tylko potencjalny kandydat klikał w reklamę rekrutacyjną, natychmiast odzywał się do niego chatbot, który proponował mu termin rozmowy telefonicznej z rekruterem.

Super precyzyjne oferty pracy


Retargeting, czyli wyświetlanie reklam użytkownikowi, który już odwiedził daną stronę internetową, na dobre zadomowił się w marketingu. Okazuje się jednak, że narzędzia kojarzone z marketing automation mogą pomóc uzyskać przewagę konkurencyjną także w rekrutacji.
- Precyzyjniejsze dotarcie do zainteresowanego to z jednej strony oszczędność a z drugiej możliwość łatwiejszego znalezienia odpowiedniej osoby. Nie ma sensu oferty pracy w Poznaniu wyświetlać wszystkim użytkownikom Facebooka. Zamiast tego lepiej skierować ją jedynie do mieszkańców tego miasta oraz okolic – uważa Michał Gołgowski. - Zmniejszenie liczby ludzi, którym wyświetlane jest ogłoszenie, powoduje, że budżet na pojedynczego kandydata może wzrosnąć, co pozwala inwestować w promocję i skuteczniej dotrzeć do właściwej osoby.

Nowoczesne technologie bez wątpienia zmienią krajobraz branży rekrutacyjnej. Zdaniem Michała Gołgowskiego to właśnie Polska ma szansę stać się globalnym liderem nowoczesnej rekrutacji.
- Rekordowo niskie bezrobocie i dobre zaplecze informatyczne sprawia, że Polska jest świetnym miejscem dla startupów z branży HR. Dlatego właśnie będę bacznie obserwował tę niszę w 2018 roku. Jestem pewien, że jeszcze nas czymś ciekawym zaskoczy – podsumowuje.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

bezpłatny program PIT 2019

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: