eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Cyfrową transformację napędzają systemy wielochmurowe

Cyfrową transformację napędzają systemy wielochmurowe

2018-01-25 10:00

Cyfrową transformację napędzają systemy wielochmurowe

Chmura © Worawut - Fotolia.com

Przed nami czwarta już edycja raportu State of Application Delivery (SOAD 2018). Opracowanie dowodzi m.in. rosnącego znaczenia systemów wielochmurowych w rejonie EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka), co nie pozostaje oczywiście bez wpływu na optymalizację aplikacji, automatyzację oraz cyfrową transformację firm i instytucji. Dokument poświęca również uwagę wyzwaniom w zakresie bezpieczeństwa i sposobu funkcjonowania firm.
„Państwa EMEA bardziej niż kiedykolwiek koncentrują się obecnie na budowaniu podstaw niezbędnych do przejścia transformacji cyfrowej opartej na aplikacjach. W efekcie wiele firm i instytucji wprowadza środowiska oparte na wielu chmurach, co umożliwi im tworzenie nowatorskich platform, dzięki którym będą mogli wyróżnić się na tle konkurencji w epoce gospodarki cyfrowej” – komentuje treść raportu Ireneusz Wiśniewski, Dyrektor Zarządzający F5 Networks w Polsce.

Transformacja cyfrowa napędza tworzenie nowych architektur i optymalizację w IT


Jak wynika z najnowszego raportu SOAD 2018, zasadniczą, wymienianą przez 69 proc. respondentów korzyścią z wysiłków czynionych na rzecz transformacji cyfrowej jest optymalizacja w IT. Na drugiej pozycji plasuje się zdobywanie przewagi konkurencyjnej (59 proc.), a trzecia jest optymalizacja procesów biznesowych (46 proc.). Osiągnięcie wymienionych korzyści to efekt połączenia chmur, nowych architektur aplikacji oraz automatyzacji w IT.

57 procent badanych wskazało, że przez wzgląd na transformację cyfrową stosuje w IT automatyzację i orkiestrację. 48 proc. prowadzi prace nad udostępnianiem aplikacji z chmury publicznej, tyle samo zmienia sposób rozwijania tych aplikacji. 43 proc. przyznaje, że za sprawą transformacji cyfrowej zwraca uwagę na nowe architektury aplikacji, w tym kontenery i mikrousługi.

Wielochmurowe wyzwanie


Według SOAD 2018 54 proc. respondentów ocenia przydatność poszczególnych chmur dla konkretnych aplikacji na podstawie analizy każdego przypadku. To napędza wzrost w środowiskach wielochmurowych, a 75 proc. respondentów twierdzi, że współpracuje z wieloma dostawcami usług chmurowych.

fot. Worawut - Fotolia.com

Chmura

Cyfrową transformację napędzają systemy wielochmurowe.


Jak zawsze, bezpieczeństwo pozostaje głównym wyzwaniem w rozwiązaniach chmurowych. W państwach EMEA stosowanie spójnej polityki bezpieczeństwa dla wszystkich aplikacjach w firmie było „najbardziej wymagającym lub frustrującym” aspektem zarządzania środowiskiem wielochmurowym (42 proc. odpowiedzi). Według 39 proc. największym wyzwaniem jest ochrona aplikacji przed istniejącymi i przyszłymi zagrożeniami. Według raportu SOAD spowodowało to wzrost liczby organizacji korzystających z Web Application Firewall (WAF). 61 proc. ankietowanych obecnie używa tej technologii do ochrony swoich aplikacji.
„Ponieważ aplikacje napędzają biznes, firmy kierują się właśnie ich potrzebami przy podejmowaniu decyzji z zakresu IT. Wiele przedsiębiorstw wybiera rozwiązania wielochmurowe” – wyjaśnia Wiśniewski. „Chociaż środowiska oparte na wielu chmurach oferują liczne korzyści związane z szybkością działania, skalowalnością i elastycznością, stawiają także wyzwania dotyczące zapewnienia bezpieczeństwa, ochrony aplikacji przed różnymi rodzajami zagrożeń oraz możliwości badania stanu aplikacji” – mówi.

Usługi dla aplikacji to bramy do przyszłości


Według SOAD przedsiębiorstwa w regionie EMEA korzystają średnio z 15 usług dla aplikacji, dzięki którym są one szybkie, bezpieczne i zawsze dostępne.

Bezpieczeństwo nadal jest postrzegane w państwach EMEA jako najważniejsza usługa (44 proc. w porównaniu do 39 proc. w skali całego świata). Co ciekawe, usługi dostępu oparte na bramkach (gateway services) stają się niezbędne dla firm IT, przygotowujących się na gospodarkę cyfrową. W państwach EMEA najwięcej usług dostępu jest związanych z internetem rzeczy (34 proc.), SDN (32 proc.), API (32 proc.) i HTTP/2 (28 proc.).

Najważniejsze wyzwania związane z bezpieczeństwem aplikacji obejmują coraz bardziej wymyślne ataki (42 proc.), brak rozumienia skutków nieprzestrzegania zasad bezpieczeństwa przez pracowników (41 proc.), rosnący stopień skomplikowania rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa (29 proc.), ochronę aplikacji mobilnych (35 proc.) oraz brak umiejętności IT (28 proc.).
„Poprzez stosowanie nowoczesnych architektur aplikacji, modeli chmurowych i wielu różnych urządzeń, firmy z państw EMEA starają się zyskać na ekonomii cyfrowej” – mówi Wiśniewski. „Plany dotyczące wprowadzania dostępów za pośrednictwem bramek wyraźnie pokazują, że respondenci wykorzystują potrzebne im narzędzia i technologie, by pewnie wkroczyć w coraz bardziej cyfrową przyszłość” - dodaje.

Automatyzacja i orkiestracja: cała naprzód!


Działy IT w całym regionie EMEA wprowadzają programowalność i standaryzację w swoich systemach do automatyzacji i orkiestracji. Co trzeci respondent (75 proc.) deklaruje, że automatyzacja w zarządzaniu infrastrukturą IT jest „w pewnym stopniu” lub „bardzo” ważna. Większość (72 proc.) wykorzystuje automatyzację, by „odchudzić” strukturę IT i zmniejszyć koszty utrzymania. Z kolei prawie połowa (48 proc.) oczekuje odpowiedniej skalowalności.
„Ze względu na oczekiwania ze strony osób odpowiedzialnych za tworzenie sieci i zarządzanie nimi oraz dzięki rosnącej popularnosci kontenerów i chmur, tradycyjne IT wprowadza programowalność, by umożliwić automatyzację i orkiestrację, które są niezbędne do odniesienia sukcesu” – mówi Wiśniewski. „Jednak organizacje chcące optymalizować IT poprzez automatyzację i orkiestrację muszą wprowadzić odpowiednie standardy zanim ruszą naprzód” – dodaje.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: