eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Świat: wydarzenia tygodnia 44/2017

Świat: wydarzenia tygodnia 44/2017

2017-11-04 22:46

Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 43/2017

  • Jerome Powell nowym szefem Fed. Donald Trump nominował wcześniejszego członka zarządu Rezerwy Federalnej, na kolejnego przewodniczącego Fedu. Wkrótce zastąpi on Janet Yellen. Jej kadencja kończy się w lutym 2018 roku. Podejmując tą decyzję rezydent odstąpił od tradycji piastowania przez jednego przewodniczącego Fed dwóch kadencji i było to przestrzegane bez względu na ich przynależność partyjną. Demokratka Janet Yellen aktywnie starała się o pozostanie na stanowisku szefa Rezerwy Federalnej. Jerome Powell został wprowadzony w 2012 roku przez B. Obamy do zarządu Fedu. Ma doświadczenie z pracy w biznesie.
  • Poziom inflacji w USA. Zarówno podstawowy, jak i bazowy wskaźnik inflacji w ujęciu rocznym spadły w tym roku i pozostają poniżej poziomu 2 proc. (poniżej celu inflacyjnego Rezerwy Federalnej). Preferowana przez Fed miara inflacji w USA we wrześniu wyniósł 1,6 proc. r/r, wobec 1,4 proc. w sierpniu. Wskaźnik w ujęciu bazowym wyniósł 1,3 proc. r/r, tyle samo co sierpniu. To najniżej od listopada 2015 r.
  • Amerykańska Rezerwa Federalna nie zmieniła stóp procentowych. Główna stopa procentowa pozostała w przedziale 1,00-1,25 proc. W komentarzu do tej decyzji Fed podał, że gospodarka Stanów Zjednoczonych rozwija się w "solidnym tempie". Warto przypomnieć, że w czerwcu Rezerwa Federalna podwyższyła docelowy przedział wahań dla stopy fed funds o 25 pkt bazowych do 1,00-1,25 proc. i była to czwarta podwyżka w rozpoczętym w grudniu 2015 r. cyklu zacieśniania polityki monetarnej. Przypominamy, że od grudnia 2008 r. - Fed utrzymywał stopę procentową na poziomie 0,0-0,25 proc.
  • Światowy rynek ropy. Baryłka ropy West Texas Intermediate (WTI) w dostawach na grudzień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 54,26 USD, a ropa Brent w dostawach na grudzień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zyskuje 3 centy do 60,52 dol. za baryłkę. Coraz większy wpływ na sytuację na tym rynku ma wydobycie ropy w USA. Wg raportów produkcja ropy w USA wzrosła jednak w ubiegłym tygodniu o 46 tys. baryłek dziennie do 9,55 mln b/d.
  • Światowy rynek komputerowy wg IDC. W tym roku chiński producent Lenovo stracił tytuł największego producenta komputerów na świecie na rzecz HP. Firma dostarczyła na rynek 14,5 mln komputerów, a HP - prawie 15,3 mln). Ten od kilku lat ten rynek się kurczy, Trzeci kwartał był jednak lepszy, bo na rynek dostarczono 67,1 mln komputerów ogółem, to tylko o 0,5 proc. mniej licząc r/r. Lenovo zamierza przejąć Fujitsu PC co oznacza, że odzyskać wiodącą pozycję na tym rynku. Sprzyja temu decyzja sprzed dwóch lat, kiedy to japoński producent do odrębnej firmy dział produkujący komputery osobiste. Za 51 proc. Fujitsu PC, Lenovo zapłaci w dwóch transzach: w pierwszej 157 mln USD, w drugiej od 22 do 112 mln USD i zostanie wypłacona do 2020 r., w zależności od kondycji tego biznesu.
  • Tesla ma problemy. Amerykańska Tesla to jeden z głównych graczy na rynku motoryzacyjnym w sektorze samochodów z napędem elektrycznym. Jednak ma poważne kłopoty finansowe, bo z powodu niewystarczających możliwości produkcyjnych ponosi straty. Ostatni raport wykazał największą kwartalną stratę netto w swojej historii.
  • W pełni autonomiczne samochody trafią na ulice miast najpóźniej za 4 lata. Taką opinię zaprezentował Jen-Hsun Huang, prezes Nvidii, która jest jednym ze znaczących graczy na rynku autonomicznych aut. Firma ta produkuje procesory, które są bardzo istotnym elementem systemów sztucznej inteligencji w samochodach. Warto dodać, że w ciągu ostatniego roku kurs akcji firmy wzrósł o 170 proc., a kapitalizacja Nvidii wynosi ok. 116 mld USD. Dotąd firma była znana głównie z procesorów graficznych do komputerów. Teraz działa w dostarczaniu na rynek rozwiązania do specjalistycznych zastosowań, jak np. do autonomicznych samochodów czy sztucznej inteligencji. Jego zdaniem wiele procesów w firmach można zautomatyzować dzięki zastosowaniu sztucznej inteligencji.
  • Jeff Bezos założyciel Amazona najbogatszym człowiekiem świata. Za trzeci kwartał 2017 r. kurs spółki urósł o ponad 8 proc. i tym samym osobisty majątek Bezosa wzrósł o 6 mld USD do 93,1 mld USD. W rezultacie Bill Gates spadł na drugie miejsce listy najbogatszych (90 mld USD). Trzecim na tej liście jest Warren Buffett (80,6 mld USD).

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

Dziś porozmawiajmy o zdrowiu. SZCZEPIENIA PRZECIW WIRUSOWEMU ZAPALENIU WĄTROBY TYPU B.

Wirusowe zapalenie wątroby typu B jest jedną z groźniejszych chorób zakaźnych. 1/3 populacji jest zarażona wirusem, natomiast w Polsce liczbę nosicieli szacuje się na blisko 500 tysięcy. Dlatego też szczepienia przeciwko WZW typu B są obowiązkowe od 1989.

Systematycznie rozszerzano grupy objęte obowiązkowym i zalecanym szczepieniem. Skutkiem czego zapadalność na to schorzenie ciągle maleje. Jednak nadal około 65% populacji jest nieszczepiona.

- Wirusowym zapaleniem wątroby typu B (WZWB) można się zarazić poprzez kontakt z zakażoną krwią lub wydzielinami osoby chorej, podczas zabiegów kosmetycznych, stomatologicznych czy też w czasie pobytów w szpitalu. Do zakażeń może dojść w czasie porodów mówi Henryka Mięgoć, specjalistka chorób zakaźnych z Humana Omeda Medica w Białymstoku.

Na świecie wirusem HBV zakażona jest 1/3 populacji. Choroba ta jest jedną z 10 przyczyn śmierci w skali globalnej, powoduje również przewlekłe stany zapalne prowadzące do marskości wątroby lub pierwotnego raka wątroby. W populacji światowej nosicielami HBV jest około 350 mln ludzi.

Zakażenie wirusem HBV 100-krotnie zwiesza ryzyko raka wątroby. Wg WHO ( Światowa Organizacja Zdrowia) wirus ten jest drugim po tytoniu czynnikiem rakotwórczym. Aż 15-25% dorosłych, u których w dzieciństwie rozpoznano przewlekłe WZW B umiera z powodu marskości wątroby lub raka pierwotnego wątroby.

Henryka Mięgoć, specjalistka chorób zakaźnych z Humana Omeda Medica w Białymstoku

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: