eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Tinder i Badoo, czyli jedna, wielka ściema?

Tinder i Badoo, czyli jedna, wielka ściema?

2017-10-17 13:30

Tinder i Badoo, czyli jedna, wielka ściema?

Ranki online to idealne środowisko dla oszustów © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Wprawdzie na co dzień towarzyszy nam coraz większa świadomość zagrożeń, które czyhają na nas w wirtualnym świecie, to ciągle zdarza się, że tracimy głowę. Dobrym przykładem są portale randkowe - poszukiwaniu miłości rzadko bowiem towarzyszy zdrowy rozsądek, a to nic innego niż prawdziwa gratka dla matrymonialnych e-oszustów. Potwierdzeniem tego jest także najnowsze badanie Kaspersky Lab, z którego wynika, że użytkownicy platform typu Tinder lub Badoo zwykli kłamać jak najęci.

Przeczytaj także: Portale randkowe: jak nie znaleźć oszusta?

Ktoś, kto na portalu randkowym poszukuje szczęścia i prawdziwej miłości, powinien uzbroić się w cierpliwość. Wprawdzie istnieją realne szanse na zwieńczenie tych poszukiwań sukcesem, ale nie są one ogromne. Z badania Kaspersky Lab wynika, że zaledwie 11% użytkowników takich platform jak Tinder, Bumble, OK Cupid czy Badoo rzeczywiście chce znaleźć życiowego partnera. Prawie połowa korzysta z portali randkowych jedynie dla zabawy, a 13% szuka przygodnego seksu.

Portale randkowe to także idealne środowisko dla kłamców, krętaczy i oszustów - aż 57% respondentów badania Kaspersky Lab przyznała, że mija się z prawdą podczas umawiania się na randki online. Najczęściej chodzi tu o podawanie fałszywych informacji, dzięki którym mamy się lepiej poczuć i stać się bardziej atrakcyjnymi w oczach drugiej strony. Do rzadkości nie należą również fałszywe profile, zakładane tylko po to, aby przyłapać swoich partnerów na zdradzie.

Ogromna ilość fałszywych danych stanowi istotny czynnik zniechęcający ludzi do korzystania z internetowych serwisów randkowych: jedna osoba na pięć (19%) twierdzi, że do randek online zniechęcają ją fałszywe zdjęcia, natomiast jedną na dziesięć odstręczają fałszywe oczekiwania dotyczące związku (12%) oraz nieprawdziwe statusy dotyczące bycia w związku (11%). Co ciekawe — i jak na ironię — fałszywe informacje zniechęcają bardziej tych, którzy kłamią niż uczciwych użytkowników.

Oprócz fałszywych informacji tym, co powstrzymuje ludzi na całym świecie przed korzystaniem z internetowych portali randkowych, są zagrożenia dla bezpieczeństwa online — 1 osoba na 10 wskazuje takie czynniki zniechęcające jak trafianie na oszustów, którzy próbują wyłudzić informacje osobiste lub finansowe oraz otrzymywanie niebezpiecznych odsyłaczy lub szkodliwego oprogramowania infekującego urządzenia. Jeśli chodzi o narażenie na takie zagrożenia, naruszenie bezpieczeństwa z większym prawdopodobieństwem dotknie osoby, które „oszukują” online — np. 16% osób, które publikują fałszywe informacje, miało zainfekowane urządzenie szkodliwym oprogramowaniem, oprogramowaniem spyware lub ransomware za pośrednictwem internetowej platformy randkowej, podczas gdy wśród osób, które zachowuj się uczciwie, odsetek ten wynosił 5%.

fot. mat. prasowe

Kłamstwa, które wymyślamy, aby umówić się na randkę

6 na 10 randkujących kłamie odnośnie swojego wieku


Tinder, Badoo i inne randki internetowe to skuteczny sposób na poznawanie nowych ludzi w naszym oplecionym gęstą siecią połączeń i aktywnym świecie online i nietrudno zrozumieć, dlaczego korzysta z nich aż jedna osoba na trzy — powiedział Andriej Mochola, dyrektor odpowiedzialny za rozwiązania dla klientów indywidualnych, Kaspersky Lab. Jednak sprawa nie jest wcale taka prosta, a osoby szukające swojej połówki online trafiają na ogromną ilość fałszywych informacji, na oszustów lub ukryte motywy podczas tego procesu. Sama liczba osób, które kłamią, aby przedstawić się w lepszym lub atrakcyjniejszym świetle, pokazuje, że użytkownicy wykorzystują serwisy online, aby filtrować i modyfikować informacje w sposób, który nie jest możliwy w świecie fizycznym. Tak jak w przypadku każdego popularnego trendu online, niestety istnieją również osoby, które chcą wykorzystywać portale randkowe do szkodliwych celów. W żadnym razie nie chcemy namawiać użytkowników, aby obchodzili portale randkowe szerokim łukiem, a jedynie zachęcamy ich do tego, aby mieli na względzie swoje bezpieczeństwo na każdym kroku tej drogi. Na starcie najlepiej mieć pełną świadomość, jak również adaptacyjne rozwiązanie bezpieczeństwa, które potrafi zareagować na różne sytuacje i działać w sposób pozwalający na zapewnienie ochrony przed zagrożeniami online każdemu urządzeniu, z którego korzysta się z portali randkowych.

Aby pomóc użytkownikom zabezpieczyć się przed oszustami oraz podejrzanymi użytkownikami podczas randkowania online, Kaspersky Lab oferuje wachlarz rozwiązań zabezpieczających opartych na szczegółowej analizie zagrożeń oraz doświadczeniu w zakresie bezpieczeństwa. Przykładem może być produkt Kaspersky Internet Security, który oferuje zaawansowane funkcje zabezpieczające każdy aspekt cyfrowego życia użytkownika.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Elcha / 2018-03-16 12:30:39

    Wstyd się przyznać, ale ja też w łatwy sposób dałam się oszukać. Facet był takim lawirantem, świetnym kłamcą i psychologiem, że zanim się spostrzegłam wpadłam po uszy. Koleżanka powoli zaczęła mi uświadamiać, że to łotr. Radziła mi, żebym to zakończyła jak najszybciej. Ale jakoś nie mogła. Pewnego dnia zapomniał komórki, zauważyłam, że wydzwania i wypisuje do niego jakaś kobieta. Zaniepokoiło mnie to. Odebrałam, a to do mnie - Kochanie!!! Wtedy postanowiłam go sprawdzić wynajęłam genialną detektyw. Pani Skrzypek rozprawiła się z nim szybko i sprawnie. To był okropny czas. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: