eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Portale randkowe: jak nie znaleźć oszusta?

Portale randkowe: jak nie znaleźć oszusta?

2017-02-14 11:46

Portale randkowe: jak nie znaleźć oszusta?

Randka online © Kaspars Grinvalds - Fotolia.com

Świadomość działań, jakie należy podjąć w celu zapewnienia sobie bezpieczeństwa w internecie, jest coraz większa. Ciągle jednak są takie miejsca w sieci, w których tracimy czujność i głowę. Za przykład mogą tu posłużyć portale randkowe. W poszukiwaniu drugiej połówki rzadko kierujemy się rozsądkiem, a miłosne wyznania dodatkowo powodują, że stajemy się łatwym celem dla czyhających tam oszustów. Ci ostatni uwodzą nas często tylko po to, żeby za chwilę zwrócić się z prośbą o wsparcie finansowe.
Faktem jest że portale randkowe już nie raz pomogły znaleźć miłość. Niestety faktem jest również to, że niejednokrotnie już posłużyły oszustom i naciągaczom jako narzędzie w uzyskaniu korzyści majątkowych.

Jak działają matrymonialni e-oszuści? Scenariusz przeważnie jest zbliżony. Zaczyna się od założenia fałszywego konta w serwisie randkowym, uwiarygodnionego najczęściej wykradzionymi z sieci zdjęciami innych osób. Następnym krokiem jest znalezienie i zaczepienie potencjalnej ofiary. Kolejny etap to wzbudzenie zaufania i zbudowania więzi. Gdy internetowe "zauroczenie" zaczyna rozkwitać, wreszcie przychodzi moment na spotkanie w realu. Wtedy oszuści informują, że nie marzą o niczym innym, ale nie mają pieniędzy na bilet lotniczy czy pociąg. Ofiara kierowana już najczęściej nie rozumem a sercem decyduje się wówczas na sfinansowanie podróży. Pomimo przesłania pieniędzy spotkanie nie dochodzi do skutku. Powodem jest wypadek, choroba lub śmierć najbliższej osoby. Każdej z wymówek towarzyszy prośba o kolejne wsparcie finansowe na pokrycie różnego rodzaju kosztów. Po pewnym czasie miłość się kończy, ponieważ adorator lub adoratorka (oczywiście wraz z pieniędzmi) znikają jak kamfora.

Prawdopodobnie właśnie w taki sposób działał niespełna 40-letni mężczyzna, któremu portale randkowe pomogły wyłudzić przeszło 800 tysięcy złotych od swoich ofiar. Wpadł w ręce policji w zeszłym roku. Za idealnego towarzysza życia chciał uchodzić także 34-letni Słowak podający się za… Włocha. Od swojej 40-letniej narzeczonej poznanej na portalu randkowym wyłudził już w „prawdziwym świecie” dwa mieszkania, pieniądze i biżuterię.

fot. Kaspars Grinvalds - Fotolia.com

Randka online

Lepiej nie podawać zbyt osobistych informacji ani na profilu w serwisie randkowym, ani podczas korespondencji.Jak nie wpaść w sidła matrymonialnych cyberprzestępców, radzi Kamil Sadkowski, analityk zagrożeń z firmy ESET:

  • Po pierwsze warto zachować zdrowy rozsądek i ograniczyć zaufanie do nowo poznanych w sieci osób. W Internecie bardzo łatwo zmienić tożsamość i podawać się za zupełnie inną osobę.
  • Warto logować się na te portale randkowe, które cieszą się dobrą opinią wśród naszych znajomych. W przypadku oszustwa należy poinformować portal o takim przypadku, aby ten następnie zablokował użytkownika.
  • Lepiej nie podawać zbyt osobistych informacji ani na profilu w serwisie randkowym, ani podczas korespondencji.
  • W przypadku wątpliwości sprawdź daną osobę w Internecie – zobacz jej profile w innych serwisach społecznościowych czy portalach branżowych.
  • Nie wysyłaj pieniędzy osobie, którą znasz tylko w świecie wirtualnym. Jeśli znajomy mówi, że nie ma pieniędzy na bilet, zaproponuj spotkanie w jego miejscu zamieszkania.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.