eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Inflacja IX 2017

Inflacja IX 2017

2017-10-13 10:26

Inflacja IX 2017

Żywność zdrożała © Syda Productions - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Według wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego, w dziewiątym miesiącu bieżącego roku ceny towarów i usług konsumpcyjnych uległy nieznacznej zmianie - towary okazały się o 0,6% droższe niż w lipcu, a usługi staniały o 0,2%. Dynamika cen w poszczególnych grupach produktów była zróżnicowana. Tańsze była rekreacja i kultura. Więcej niż przed miesiącem trzeba było zapłacić m.in. za żywność, odzież i obuwie, transport oraz mieszkanie.

Wrzesień 2017 vs wrzesień 2016


Jeśli porównać tegoroczny wrzesień z analogicznym okresem poprzedniego roku, to okaże się, że ceny towarów i usług poszybowały w górę o 2,2%, przy czym znacznie większe podwyżki objęły usługi (2,7%) niż towary (2,0%). Zanotowany wzrost cen znajdował się w granicach odchyleń od założonego przez RPP celu inflacyjnego (2,5% +/- 1 p. proc.). Tym, co w największym stopniu zadecydowało o takim, a nie innym poziomie wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych, były przede wszystkim wyższe ceny żywności (5,3%) oraz rosnące koszty utrzymania mieszkania (1,8%) oraz obniżki cen odzieży i obuwia (o 4,6%).

Inflacja 2017. Wrzesień vs sierpień


Dane GUS wskazują, że sierpniowe, delikatne spadki cen żywności nie doczekały się we wrześniu kontynuacji - w dziewiątym miesiącu br. ceny wzrosły o 0,5%. Najbardziej podrożało masło (o 6,9%), warzywa (o 2,4%) i ryż (o 1,0%). Więcej niż w poprzednim miesiącu należało zapłacić za artykuły w grupie „mleko, sery i jaja” (przeciętnie o 0,7%, w tym jogurty, śmietanę, napoje i desery mleczne – o 0,9%, sery i twarogi oraz mleko – po 0,7%, a także jaja – o 0,6%). We wrześniu br. konsumenci płacili więcej za makarony i produkty makaronowe (o 0,5%) oraz mięso (przeciętnie o 0,3%, w tym mięso drobiowe – o 0,7%, wieprzowe – o 0,4% i wędliny – o 0,1%, przy utrzymujących się na tym samym poziomie cenach mięsa wołowego i cielęcego). Nieznacznie podrożało pieczywo i mąka (po 0,1%). Mniej niż w sierpniu br. płacono za cukier (o 2,9%), czekoladę (o 1,4%) oraz owoce (o 1,0%). Zanotowano spadek cen tłuszczów roślinnych (o 0,3%) oraz ryb i owoców morza (o 0,2%).

We wrześniu br. napoje bezalkoholowe potaniały przeciętnie o 0,1%. Mniej niż w poprzednim miesiącu płacono za soki owocowe i warzywne (o 0,6%), kakao i czekoladę w proszku (o 0,3%) oraz herbatę (o 0,1%). Wzrosły natomiast ceny wód mineralnych lub źródlanych (o 0,5%) oraz kawy (o 0,1%). W porównaniu z poprzednim miesiącem zanotowano wzrost cen napojów alkoholowych o 0,5% oraz wyrobów tytoniowych o 0,2%.

Koniec wyprzedaży kolekcji wiosenno-letniej, a także wprowadzenie na rynek nowej kolekcji jesienno-zimowej spowodował, iż we wrześniu br. ceny obuwia i odzieży ukształtowały się na poziomie odpowiednio o 2,3% i 2,1% wyższym niż w sierpniu br.

Ceny towarów i usług związanych z mieszkaniem wzrosły we wrześniu br. o 0,3%. Podrożało użytkowanie mieszkania lub domu i nośniki energii (przeciętnie o 0,4%). Zanotowano wzrost opłat za wywóz śmieci (o 0,2%) oraz usługi kanalizacyjne (o 0,1%). Ceny za zaopatrywanie w wodę utrzymały się na poziomie notowanym w sierpniu br. Podniesiono opłaty za najem mieszkania (o 0,4%). Ceny nośników energii były wyższe niż w sierpniu br. (przeciętnie o 0,7%, w tym opału – o 2,5%, energii cieplnej oraz gazu – po 0,3%, przy utrzymujących się na poziomie obserwowanym w poprzednim miesiącu cenach energii elektrycznej). We wrześniu br. ceny towarów i usług w zakresie wyposażenia mieszkania i prowadzenia gospodarstwa domowego obniżyły się o 0,2%. Potaniały meble, artykuły dekoracyjne, sprzęt oświetleniowy (o 0,5%) oraz urządzenia gospodarstwa domowego (o 0,4%). Zanotowano nieznaczny spadek cen środków czyszczących i konserwujących (o 0,1%). Więcej niż w sierpniu br. płacono za usługi związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego (o 0,4%) oraz artykuły włókiennicze (o 0,1%).

fot. mat. prasowe

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w 2016 i 2017

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu 2017 r. w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 0,4%


We wrześniu br. opłaty związane ze zdrowiem utrzymały się na poziomie notowanym w poprzednim miesiącu. Więcej należało zapłacić za usługi stomatologiczne i szpitalne (po 0,4%), a także usługi lekarskie oraz urządzenia i sprzęt terapeutyczny (po 0,3%). Ceny usług sanatoryjnych utrzymały się na poziomie obserwowanym w sierpniu br. Mniej niż w poprzednim miesiącu płacono za wyroby farmaceutyczne (o 0,2%).

Ceny w zakresie transportu były wyższe niż w sierpniu br. o 1,0%, głównie w wyniku wzrostu cen paliw do prywatnych środków transportu (przeciętnie o 3,5%, w tym gazu ciekłego – o 11,0%, benzyny – o 3,2%, a oleju napędowego – o 1,8%). Mniej niż w poprzednim miesiącu konsumenci płacili za usługi transportowe (o 7,2%) oraz samochody osobowe (o 0,8%).

Opłaty związane z łącznością wzrosły we wrześniu br. o 0,5%. Odnotowano wzrost cen usług telekomunikacyjnych (o 0,6%). Sprzęt telekomunikacyjny był tańszy niż w sierpniu br. (o 1,1%).

Ceny towarów i usług związanych z rekreacją i kulturą we wrześniu br. były niższe niż w poprzednim miesiącu o 1,1%. W związku z zapisami ustawy o systemie oświaty (od września 2017 r. darmowym podręcznikiem objęci zostali uczniowie kolejnych klas szkół podstawowych i gimnazjalnych) ceny książek obniżyły się o 5,9%, w tym podręczników – o 10,5%. Sezonowy spadek popytu na usługi turystyczne wpłynął na obniżki cen w zakresie turystyki zorganizowanej (przeciętnie o 3,5%, w tym za granicą – o 5,4%, a w kraju – o 1,5%). Potaniał także sprzęt audiowizualny, fotograficzny i informatyczny (o 0,8%). We wrześniu br. odnotowano wzrost cen usług związanych z rekreacją i kulturą (o 1,0%) oraz artykułów ogrodniczych dla domu i ogrodu przydomowego (o 0,9%). Więcej należało również zapłacić za artykuły piśmienne, malarskie, kreślarskie (o 0,4%) oraz gazety i czasopisma (o 0,1%).

W związku z rozpoczęciem nowego roku szkolnego, opłaty dotyczące edukacji wzrosły o 0,9%.
Ceny w restauracjach i hotelach podniesiono we wrześniu br. o 0,3%.

Spośród innych towarów i usług, więcej niż w poprzednim miesiącu płacono za opiekę społeczną (o 0,8%), artykuły do higieny osobistej i kosmetyki (o 0,4%), a także usługi fryzjerskie, kosmetyczne i pielęgnacyjne (o 0,3%). Ceny w zakresie ubezpieczeń utrzymały się przeciętnie na poziomie notowanym przed miesiącem. W porównaniu z sierpniem br. potaniały usługi finansowe świadczone przez banki i inne instytucje (o 1,7%).

oprac. : eGospodarka.pl

Zobacz także


Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.