eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPolska › Polska: wydarzenia tygodnia 39/2017

Polska: wydarzenia tygodnia 39/2017

2017-10-01 15:39

  • Polska konkurencyjność. W międzynarodowym rankingu konkurencyjności tworzonym przez Światowe Forum Ekonomiczne nasz kraj spadł o 3 pozycje (na 39. miejsce) porównując r/r. Nie do końca można te klasyfikacje porównywać r/r, bo zmieniła się metodologia badań (wg NBP do oceny włączono np. mikrofirmy, które w Polsce przy powstawaniu, działaniu i rozwoju natrafiają na większe problemy niż firmy duże i średnie).
  • Polskie skrajne ubóstwo. Wg GUS 2016 r. skrajnie ubogich było na poziomie 4,9 proc., chociaż w 2015 roku było to 6,5 proc. To także wpływ programu Rodzina 500+. Najbardziej zyskały rodziny wielodzietne (ponad trójka dzieci) wskaźnik skrajnego ubóstwa zmniejszył się z ok. 17 proc. do 10 proc. Wg Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z programu Rodzina 500 plus pieniądze trafiają już do 3,996 mln dzieci.
  • Egzekucja podatków. Wzrasta aktywność rządu zmierzająca do znacznego ograniczenia wyłudzeń podatków i skuteczniejszego ścigania przestępców podatkowych. Trzeba jednak zauważyć, że nowe uprawnienia fiskusa umożliwiają "wielowymiarową inwigilację" przedsiębiorców i w ocenie ekspertów wywierają negatywny wpływ na prawa i wolności przedsiębiorców. Analitycy proponują uważną obserwację zmian związanych z Jednolitym Plikiem Kontrolnym i reformą Krajowej Administracji Skarbowej.
  • Interesy zagranicznych firm w Polsce. Według MF w latach 2005-2015 zagraniczne firmy działające w Polsce przekazały do państw Unii Europejskiej 537,8 mld zł
  • Energetyka jądrowa. W dalszym ciągu trwa dyskusja o polskiej energetyce jądrowej. Nie ma jeszcze decyzji w sprawie lokalizacji i koncepcji finansowania tej inwestycji. Ustalono, że od momentu ogłoszenia przetargu budowa elektrowni jądrowej może potrwać 9-10 lat. Planowana elektrownia będzie składała się z 3 bloków. Koszty inwestycji to ok. 75 mld zł.
  • Import węgla. Rosną światowe ceny węgla. Na polskim rynku są kłopoty z nabycie polskiego węgla. Obecnie Węglokoks będzie sprzedawać węgiel z importu. Pierwszy statek z zamówionym węglem z USA ma przypłynąć do Polski w połowie października. Planuje się także sprowadzać węgiel z Kazachstanu i Kolumbii.
  • Polska motoryzacja. Przychody branży rosną. Wg oficjalnych danych produkcja sprzedana branży - samochodów, naczep i przyczep - w pierwszej połowie roku wzrosła o 7,5 proc. do 77,44 mld zł , a produkcja sprzedana przemysłu motoryzacyjnego ciągu pięciu lat wzrosła o 40,4 proc.
  • Uwaga na OC. Pomiędzy pierwszym kwartałem 2016 roku, a drugim kwartałem 2017 OC podrożało aż o 44 proc. Średnia składka OC wynosi aż 513 zł.
  • JP Morgan w Polsce. Potwierdziły się informacje, że jeden z największych banków świata będzie działać w Polsce. Potwierdzili to także minister rozwoju Mateusz Morawiecki i dyrektor zarządzający JP Morgan Steve Cohen.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

REKORDY NA RYNKU PRACY. 500+ NIE OBNIŻA ZATRUDNIENIA KOBIET.

Sytuacja na krajowym rynku pracy jednoznacznie poprawiła się w II kwartale br.: zmalało bezrobocie i zwiększyło się zatrudnienie. Wśród danych nie widać oznak, by program Rodzina 500+ negatywnie wpływał na aktywność zawodową Polek - pisze Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz.pl.

Do Eurostatu z poszczególnych unijnych krajów spłynęły szczegółowe dane dotyczące sytuacji na rynku pracy w II kw. br. W większości państw zdecydowanie poprawia się poziom zatrudnienia czy aktywności zawodowej, maleje bezrobocie. Pozytywnie wyróżniają się dane z Polski, mimo że istniały obawy o obniżenie się aktywności zawodowej kobiet w naszym kraju.

Porcja pozytywnych zaskoczeń


Najmniej spektakularnie wygląda zmiana poziomu bezrobocia. Niemniej informacje pozostają optymistyczne, ponieważ bezrobocie w okresie marzec-czerwiec spadło z 5,6 proc. do 5 proc. (wg unijnej metodologii). W ujęciu rocznym w porównaniu z końcem pierwszej połowy 2016 r. nastąpił spadek o 1,3 pkt proc.

Gdy jednak gospodarka zaczyna wchłaniać większość osób szukających pracy, dużo ważniejsze staje się to, czy zatrudnienie może nadal rosnąć dzięki aktywizacji osób do tej pory biernych zawodowo, czyli tych, którzy nie mają i nie szukają pracy. Dane Eurostatu pokazują, że odsetek pracujących Polaków w relacji do osób w wieku produkcyjnym 15-64 lata (współczynnik zatrudnienia) zwiększył się o 0,8 pkt proc. w porównaniu do ub. kwartału i o niespełna 2 pkt proc. w porównaniu do okresu sprzed roku, osiągając 66,2 proc. Według danych OECD to najwyższy współczynnik zatrudnienia od 25 lat. Odsetek biernych zawodowo po drugim kwartale jest z kolei najniższy od co najmniej ćwierćwiecza i wynosi 30,3 proc.

Co cieszy szczególnie, wreszcie zauważalnie zwiększa się zatrudnienie wśród osób bez wyższego wykształcenia, wg klasyfikacji Eurostat 3 oraz 4 - średnie ogólnokształcące, zasadnicze zawodowe oraz policealne. Powrót tych osób na rynek pracy bywa szczególnie trudny, zwłaszcza gdy zmieniające się warunki zewnętrzne (np. rewolucja technologiczna, konkurencja z zagranicy) zwiększają ryzyko utrwalenia się trendów bierności zawodowej w wymienionych grupach. Tymczasem w II kw. br. współczynnik zatrudnienia Polaków z wykształceniem na poziomie 3 oraz 4 wzrósł do poziomu 67,4 proc., co było najwyższą wartością od 19 lat.

Najwięcej pracujących Polek


Od kilkunastu miesięcy toczą się dyskusje ekonomistów na temat hipotetycznego negatywnego wpływu programu Rodzina 500 plus na aktywność zawodową oraz zatrudnienie kobiet. Międzynarodowy Fundusz Walutowy szacował, że z rynku pracy może odpłynąć ok. 240 tys. Polek. Publikowane przez Eurostat dane nie potwierdzają pesymistycznych projekcji.

Współczynnik zatrudnienia kobiet w wieku 15-64 lat wyniósł na koniec II kw. 60 proc. i jest o 1,9 pkt proc. wyższy niż przed rokiem. Posady znalazło w tym okresie niemal 150 tys. kobiet na 250 tys. nowych miejsc pracy utworzonych przez gospodarkę, a ogólna liczba zatrudnionych w naszym kraju pań wynosi obecnie 7,32 mln, czyli najwięcej od co najmniej 25 lat.

Rośnie nie tylko ogólna liczba pracujących kobiet. Ich zatrudnienie w wieku 25-49 lat, czyli w okresie, gdy rodziny są beneficjentami 500+, zwiększyło się podczas ostatniego roku o 60 tys. i wyniosło ponad 4,9 mln. Pozytywny trend dotyczy również Polek bez dyplomu wyższej uczelni (klasyfikacja Eurostat 3 oraz 4). W tym przypadku liczba pracujących kobiet wzrosła o 20 tys. i wynosi 2,24 mln. Z kolei odsetek biernych zawodowo Polek w wieku 25-59 lat wynosi 23,4 proc., czyli najmniej od 20 lat.

Bardzo dobry drugi kwartał oczywiście nie niweluje wielu strukturalnych problemów, przede wszystkim niedopasowania kompetencji pracowników do oczekiwań pracodawców czy nadal względnie niskiej aktywności zawodowej wśród niektórych grup społecznych. Dane Eurostatu pokazują natomiast, że rynek pracy jest znacznie silniejszy niż można było oczekiwać jeszcze kilka miesięcy temu, a program Rodzina 500 plus nie wywołał na nim negatywnych skutków.

Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz.pl

Zobacz także


Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.