eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Najbardziej poszukiwani pracownicy w VIII 2017

Najbardziej poszukiwani pracownicy w VIII 2017

2017-09-13 11:24

Najbardziej poszukiwani pracownicy w VIII 2017

Jacy pracownicy byli poszukiwani w sierpniu 2017 roku? © alphaspirit - Fotolia.com.jpg

Utrzymująca się na rekordowo niskim poziomie (ok. 7%) stopa bezrobocia sprawia, że rekruterzy mają coraz większy problem z pozyskiwaniem pracowników. To powoduje, że pracodawcy nie ograniczają się już tylko do publikowania ofert pracy, ale również stosują takie metody jak direct search, czyli bezpośrednie dotarcie do kandydatów. Z danych GoldenLine wynika, że w sierpniu bieżącego roku wiadomość od rekrutera otrzymało przeszło 57,5 tysiąca jego użytkowników. Kim byli najbardziej poszukiwani pracownicy?

Najbardziej poszukiwani pracownicy sierpnia 2017


Rynek pracownika stał się faktem. Jest to niewątpliwie dobra wiadomość dla osób poszukujących zatrudnienia i nieco gorsza dla pracodawców, którzy coraz częściej utyskują na braki kadrowe i sami są zmuszeni prowadzić intensywne poszukiwania pracowników. W tym pomaga im m.in. Wyszukiwarka Kandydatów serwisu GoldenLine. Tylko w sierpniu br. wiadomość od rekrutera otrzymało 57 548 osób posiadających profil zawodowy w tym serwisie. To o 2 884 osób więcej niż miesiąc wcześniej. Niemal co piąty z nich (19%) miał zaznaczoną w profilu specjalizację IT - Rozwój oprogramowania. Najbardziej poszukiwani pracownicy sierpnia to także kandydaci z zaznaczoną specjalizacją Finanse/Ekonomia (11%) oraz specjalizacją Inżynieria i Sprzedaż (10%). Na kolejnych pozycjach uplasowali się specjaliści od obsługi klienta (9%) oraz administracji biurowej (8%).

Ile lat mają najbardziej poszukiwani pracownicy?


Okazuje się, że najbardziej poszukiwani pracownicy sierpnia to najczęściej osoby pomiędzy 27 a 35 rokiem życia (wśród osób, które dostały wiadomość od rekrutera, 54% jest w wieku 27-35 lat). Na drugim miejscu znalazły się osoby w wieku 36-45 (wśród osób, które otrzymały ofertę pracy od rekrutera 23% jest w wieku 36-45 lat), na trzecim miejscu zaś osoby pomiędzy 18 a 26 rokiem życia (wśród osób, które otrzymały ofertę pracy od rekrutera 15% jest w tym wieku).

fot. alphaspirit - Fotolia.com.jpg

Jacy pracownicy byli poszukiwani w sierpniu 2017 roku?

Poszukiwani byli przede wszystkim specjaliści z obszarów IT, Inżynierii i Ekonomii/Finansów.


Z jakich województw pochodzą najczęściej poszukiwani pracownicy?


Niezmiennie od kilku miesięcy wiadomość od rekrutera najczęściej otrzymują osoby zamieszkałe w województwie mazowieckim (25%), śląskim (14%), dolnośląskim (12%), wielkopolskim (10%) oraz małopolskim (9%). Informacje te wskazują, że najwięcej pracowników poszukiwanych jest w dużych ośrodkach miejskich i aglomeracjach, takich jak Warszawa, Katowice, Wrocław, Kraków czy Poznań.

Specjalizacja, umiejętności oraz znajomość języków obcych - kogo szukali rekruterzy?


Jak wynika z analiz GoldenLine, większość kandydatów, którzy otrzymali wiadomość od rekrutera, posiada umiejętność obsługi pakietu Microsoft Office oraz prawo jazdy kat. B. Pozostałe często występujące umiejętności to m.in.: znajomość języka programowania JavaScript (13%), programu AutoCad (11%), a także znajomość języka SQL (11%). Istotną rolę odgrywały również umiejętności miękkie. U osób, które otrzymały wiadomość od rekruterów, pojawiają się takie kompetencje, jak project management, znajomość scrum, zarządzanie zespołem czy negocjacje.

Dla rekruterów istotna jest również znajomość języka obcego. Wśród 57 548 osób, które otrzymały wiadomość bezpośrednio od pracodawcy, 51% włada językiem angielskim na poziomie podstawowym, dobrym lub biegłym. Innym często występującym językiem jest język niemiecki (zna go 20% użytkowników, którzy otrzymali wiadomość od rekrutera) oraz rosyjski (7% użytkowników).

Zwinne rekrutacja z Jobile


W sierpniu 2017 roku za pomocą Jobile rekruterzy szukali kandydatów z obszarów: IT - Rozwój oprogramowania, IT - Administracja, Call Center oraz Obsługa Klienta. Jobile to nowa usługa rekrutacyjna w portfolio GoldenLine, której podstawą jest realizacja direct search w imieniu klienta. HR Researcher zarówno wykonuje direct search w imieniu firmy, jak również przeprowadza selekcję nadesłanych aplikacji. Pracodawca dostaje więc tylko profile kandydatów odpowiadających wymaganiom zawartym w ofercie.

Jakich pracowników poszukiwali rekruterzy za pośrednictwem ogłoszeń o pracę?

Jak wynika z analiz GoldenLine, w sierpniu 2017 roku pracodawcy zamieścili w serwisie GoldenLine 10 630 ogłoszeń. Większość z nich została skierowana do kandydatów zamieszkujących województwo mazowieckie (21%), dolnośląskie (9%), wielkopolskie (8%), śląskie (7%) oraz małopolskie (7%).

W największej liczbie ofert pracy mogły wybierać osoby pracujące w obszarze Produkcja - dedykowanych im było 19% ze wszystkich opublikowanych ogłoszeń. Na kolejnych miejscach znalazły się: Sprzedaż (13%), Obsługa klienta/Call Center (12%), Finanse/Ekonomia (9%), Budownictwo/Geodezja (7%) oraz Informatyka/Programowanie (6%).

oprac. : eGospodarka.pl

Zobacz także


Oceń

1 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Grudziądz - zapomniane miasto

    Polipropylen / 2017-09-14 18:21:33

    Niestety w woj. kujawsko-pomorskim nie jest tak kolorowo.
    Najniższa krajowa, stanowiska pracy nie wyposażone odpowiednio, np. Serwisant parku maszynowego w Grudziądzu musi posiadać własne narzędzia. Sprzedawca w sklepie galerii Alfa. sklep.....(nie mogę wymienić). Biorą ludzi na czarno aby tylko ktoś ogarnął w sklepie ekspozycje i dostawy towaru, następnie "dziękujemy odezwiemy się do pani" i cisza. Oferty w hotelach to kolejna porażka. Również na czarno. Zapraszam do Grudziądza na rekonesans osobiście. W ofertach wiecznie te same ogłoszenia (dlatego bardzo łatwo wychwycić tych kombinatorów) na te same stanowiska pracy. Większość kombinowanie jak zatrudnić cie na czarno lub pół etatu ale na cały etat. Czy bierze ktoś to pod uwagę ? Jak dla mnie to co piszecie to jakaś fikcja pomieszana z propagandą że jest dobrze .... lub bardzo dobrze i do tego jeszcze wspaniale. Wierzcie dane w słupkach to nie wszystko....życie toczy się zupełnie inaczej....obudźcie się.
    Pozdrowienia z Grudziądza zapomnianego miasta Starych zmęczonych ludzi i żuli. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.