eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTelekomunikacja › Bezpieczny telefon dla dziecka

Bezpieczny telefon dla dziecka

2017-09-13 10:08

Bezpieczny telefon dla dziecka

Telefon dla dziecka © fot. mat. prasowe

Aż 8 na 10 uczniów pierwszych trzech klas szkoły podstawowej posiada własny telefon, który łączy się z internetem. W pozostałych dwóch przypadkach dzieci korzystają z zasobów sieciowych na smartfonie innej osoby. Z badania przeprowadzonego na rodzicach przez firmę F-Secure oraz Polkomtel, dostawcę usług telekomunikacyjnych i operatora sieci Plus wynika, że najmłodsi spędzają z telefonem około 2,5 godziny dziennie.
Z badania zrealizowanego przez F-Secure oraz Polkomtel wynika, że dziecko otrzymuje swój pierwszy smartfon w wieku 7-8 lat. Z deklaracji rodziców wynika, że wykorzystuje go przede wszystkim do rozmów (71%), wysyłania smsów (59%) oraz do grania (62%). Innymi, popularnymi wśród najmłodszych użytkowników telefonów aktywnościami są: robienie zdjęć lub kręcenie filmów (59%), słuchanie muzyki (54%), oglądanie filmów (34%) oraz surfowanie w sieci (30%).

Ankietowani rodzice w większości deklarują, że przekazali swoim latoroślom zasady bezpiecznego korzystania z internetu. Co piąty badany wskazuje, że taka rozmowa nie miała miejsca, ponieważ dziecko nie ma dostępu do internetu (14%), korzysta ze smarfona wyłącznie pod nadzorem dorosłych lub jest za małe (10%).
Rodzice kupują telefon dla dziecka głównie po to, aby móc się z nic kontaktować w czasie godzin spędzanych w szkole, zajęciach pozaszkolnych czy na klasowych wycieczkach. I choć smartfon to dziś właściwie główne narzędzie korzystania z internetu, to aż 20% najmłodszych nie rozmawiało z rodzicami o bezpieczeństwie w sieci. Z naszego badania wynika, że rodzice troszczą się o dzieci przede wszystkim w świecie realnym i coraz częściej myślą o zapewnieniu bezpieczeństwa w świecie wirtualnym, chociaż jeszcze nie wszyscy wiedzą jak to zrobić – mówi Karolina Małagocka, ekspert ds. prywatności w firmie F-Secure.

Bezpieczny smartfon dla dziecka


Rodzice, którzy nie zdecydowali się jeszcze na telefon dla dziecka, zapytani o kryteria wyboru wysoko stawiali kwestie związane z bezpieczeństwem – stanowią one 18% wskazań i była to druga najczęściej wymieniana przyczyna zaraz po cenie (46%). Z kolei przy odpowiedzi sugerowanej, która dotyczyła dostępnej ochrony rodzicielskiej, ten odsetek wzrósł aż do 58%.
Ochrona rodzicielska jest jednym z najważniejszych kryteriów, jakimi kierują się opiekunowie przy wyborze oferty telekomunikacyjnej dla podopiecznych. Ponad połowa rodziców chciałaby w ten sposób zabezpieczyć telefon, który podarują dziecku. Jedna czwarta z nich odpowiadała, że ich kilkuletnie dzieci korzystają na telefonie z aplikacji przeznaczonych dla przynajmniej trzynastolatków. Stosunkowo mało rodzin zdaje sobie sprawę z coraz większej dostępności rozwiązań, które w prosty sposób pozwalają zadbać o bezpieczeństwo w sieci. Wsparciem we wprowadzaniu najmłodszych do cyfrowego świata jest dedykowane oprogramowanie, takie jak Ochrona Internetu, które między innymi odpowiednio dobiera aplikacje na urządzeniu dziecka. Ta usługa jest dostępna w każdej naszej ofercie – mówi Marek Nowowiejski, kierownik ds. rozwoju usług w sieci Plus.

fot. mat. prasowe

Telefon dla dziecka

Własny telefon posiada 8 na 10 uczniów pierwszych trzech klas szkoły podstawowej posiada własny telefon


Jak smartfon wpływa na dzieci?


Aż 82% rodziców zapytanych o wpływ korzystania z telefonu komórkowego na dziecko odpowiedziało, że ma to zarówno pozytywne, jak i negatywne strony. 17% badanych uważa, że więcej jest dobrych aspektów i wskazuje m. in. możliwość kontaktu (65%), czy kontroli (15%), zapewnienie bezpieczeństwa (13%) czy wsparcie w rozwoju dziecka (11%). Tylko 1% rodziców stwierdziło, że korzystanie z telefonu niesie ze sobą więcej skutków negatywnych, takich jak kontakt z nieodpowiednimi treściami, pogorszenie wzroku czy problemy z nauką.

Informacje o badaniu
Na podstawie badania F-Secure oraz sieci Plus Bezpieczny smartfon dla dziecka, przeprowadzonego na przełomie lipca i sierpnia 2017 roku na próbie 406 rodziców dzieci z klas 1-3 szkoły podstawowej. Wywiady przeprowadzano online na panelu internetowym (CAWI).

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Babisz29 / 2017-09-19 16:37:53

    Za mało osób korzysta z tego typu rozwiązań mimo, że są powszechnie dostępne. Ja się zainteresowałam tematem po zobaczeniu oferty spy shop z tego typu rzeczami. Wrzesień, nowe przygody dla mojego małolata, nowy telefon...i nowe obawy. lepiej zapobiegać taką kontrolą niż później leczyc skutki.. dosłownie kilka dni temu była afera o pedofilach przez czaty napastujących. a taka kontrola to as w rękawie na zboczenców. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: