eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Motywacja do pracy? Etat i stabilność zatrudnienia

Motywacja do pracy? Etat i stabilność zatrudnienia

2017-07-11 12:18

Motywacja do pracy? Etat i stabilność zatrudnienia

Młodzi Polacy chcą etatów i stabilności finansowej © contrastwerkstatt - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Pewni siebie i z nadzieją patrzący w przyszłość. Tak w bardzo dużym uproszczeniu można byłoby scharakteryzować postawę, jaką reprezentują młodzi, polscy pracownicy. Badanie zrealizowane przez Adecco Poland i InfoPraca.pl dowodzi również dużej świadomości Polaków rozpoczynających karierę zawodową - przeszło 8 na 10 z nich zdaje sobie sprawę, że o przygotowaniu do przyszłej pracy decyduje praktyczne doświadczenie. Jak pozyskać najlepszych z nich? Ich motywacja do pracy to przede wszystkim etat i stabilność zatrudnienia.

Przeczytaj także: 4 sposoby na udany start zawodowy

Przed nami wyniki badania przeprowadzonego przez Adecco Poland i InfoPraca.pl wśród młodych, poszukujących właśnie zatrudnienia Polaków. Analiza objęła przeszło 1200 respondentów. Podobne badanie Adecco zrealizowało na całym świecie.

Młodzi pracownicy w różowych okularach


Z odpowiedzi, których udzielili respondenci badania bije optymizm, pozytywne nastawienie oraz wiara w siebie. 7 na 10 badanych jest przekonanych, że po studiach bez kłopotu znajdzie zatrudnienie. Niemal taka sama rzesza ankietowanych ( 68,2 proc.) jest przekonana o dobrym przygotowaniu do podjęcia pierwszej pracy, a 67 proc. uważa, iż odebrane wykształcenie obejmowało wiedzę, która będzie im przydatna w przyszłej pracy. Wydaje się również, że to pozytywne nastawienie ma dość dobre umocowanie. Anna Wicha, Dyrektor Generalna Adecco Poland podkreśla, że młodzi pracownicy mają bardzo dobre rozeznanie, jakich kompetencji poszukują pracodawcy. 82,8 proc. z nich uważa, że o dobrym przygotowaniu do przyszłej pracy przesądza praktyczne doświadczenie, a niemal 3/4 wskazuje na istotną rolę znajomości języków obcych.
– Dobre nastawienie do pracy, do realizacji wyzwań zawodowych to z pewnością filary przyszłego sukcesu, niemniej ważna jest jeszcze świadomość, że praca potrzebuje obycia, czyli im więcej praktycznego doświadczenia zbierzemy podczas studiów, tym łatwiej będzie nam się zmierzyć z realiami rynku – komentuje Marek Jurkiewicz, Dyrektor InfoPraca.pl. – Doświadczenie jest absolutnie najważniejsze i jednocześnie najtrudniejsze do zdobycia. Z kolei języki obce w dzisiejszym świecie nie są już przewagą, a raczej koniecznością – dodaje Anna Wicha.

fot. mat. prasowe

Umiejętności przygotowujące do przyszłej pracy

7 na 10 Polaków wskazało zdolność analitycznego myślenia.


Wśród innych przydatnych umiejętności przygotowujących do przyszłej pracy, Polacy wskazywali zdolność analitycznego myślenia (68,8 proc.) komunikatywność (68,4 proc.), obsługę komputera (67,1 proc) oraz pracę w zespole (63,7 proc.). Marek Jurkiewicz podkreśla, że o zespołowości dużo wiemy w teorii, wskazujemy tę cechę jako naszą mocną stronę w CV, ale praktyka mocno odbiega od deklaracji.
– W zespole nie wystarczy być, trzeba umieć współdziałać, mieć poczucie wspólnego zmierzania do celu, a to dla wielu osób stanowi wyzwanie, któremu trudno sprostać – mówi.

Najmniej głosów uzyskały przedsiębiorczość (29,9 proc.) oraz umiejętność wystąpień publicznych (25,5 proc.). O ile wynik wystąpień publicznych nie budzi zdziwienia, gdyż nie każda funkcja jej potrzebuje, to już przedsiębiorczość jest pewnym zaskoczeniem. Marek Jurkiewicz definiuje przedsiębiorczość jako zaradność, umiejętność komunikowania się, zdolność podejmowania decyzji, szukania rozwiązań.
– Pokazujemy w ten sposób, że to my przejmujemy inicjatywę, nie jesteśmy bierni. – To dynamizm w działaniu, innowacyjność czy interdyscyplinarność, a to są cechy, które mają znaczenie dla pracodawców – mówi Anna Wicha.

fot. mat. prasowe

Najmniej przydatne umiejętności przygotowujących do przyszłej pracy

Polacy uważają, że przedsiębiorczość nie jest cechą niezbędną pracownikowi.


Motywacja do pracy? Młodzi szukają stabilności


Wyniki badania dowodzą, że w przypadku młodych pracowników motywacja do pracy jest powiązana z warunkami oferowanymi przez pracodawcę. Wśród celów zawodowych do zrealizowania w perspektywie najbliższych 10 lat pojawiają się stabilność finansowa (najczęściej wskazywane), satysfakcjonująca praca (drugie miejsce) oraz wysokie wynagrodzenie (trzecie). W te oczekiwania wpisują się preferencje młodych związane z formą zatrudnienia. Dla 83,9 proc. badanych akceptowalną formą jest jedynie etat. Własną firmę chce prowadzić 9,6 proc., a 6,6 proc. akceptuje pracę na podstawie umów cywilnoprawnych. Jednocześnie 64,2 proc. badanych deklaruje, że nie są zainteresowani pracą tymczasową.
– Z naszego badania wyłania się obraz pewnych siebie młodych pracowników, świadomych swojej wartości i przebojowo idących po zatrudnienie – komentuje wyniki Anna Wicha. – Oczekują, że pierwsza praca powinna od razu być tą pożądaną, z etatem, wysokim wynagrodzeniem i najlepiej zapewnioną stabilnością na wiele nadchodzących lat. Jednak to już tak nie działa. Nie w tych czasach – podkreślają eksperci.

fot. mat. prasowe

Preferencje młodych związane z formą zatrudnienia

Dla 83,9 proc. badanych akceptowalną formą jest jedynie etat.


Światowe społeczeństwo


W swoich poglądach dotyczących przyszłości młodzi Polacy nie odbiegają od kolegów z całego świata. Badanie zostało przeprowadzone przez Adecco na 9 572 respondentach w wieku 15-30 lat z 13 krajów. Raport z badania wskazuje, że 77,47 proc. absolwentów uważa, że znajdzie pracę szybciej niż w rok po zakończeniu studiów. Co więcej, 73,08 proc. uważa, że dysponują odpowiednimi kwalifikacjami, aby odnaleźć się na rynku pracy.

Rówieśnicy Polaków w innych krajach zgadzają się, że w szukaniu pracy najważniejsze jest doświadczenie (50,62 proc.), a w perspektywie najbliższych 10 lat najważniejsze jest osiągnięcie stabilności finansowej.
– Zupełnie nie dziwią mnie te wyniki. Bezpieczeństwo, a więc i stabilność finansowa, to podstawowa potrzeba każdego człowieka. Młodzi są dzisiaj świetnie wykształceni, a dzięki internetowi zdobywają wiedzę niedostępną dla pokolenia rodziców – uważa Anna Wicha – Dlatego czują się dobrze przygotowani do wyzwań współczesności.

Obecnie na całym świecie 73 miliony młodych ludzi pozostaje bez pracy. W Europie nawet 50 proc. osób w tej grupie wiekowej pozostaje niezatrudnionych. W Polsce sytuacja młodych pracowników również jest trudna, mimo historycznie niskiego odsetka ludzi pozostających bez zatrudnienia. Według danych Eurostatu stopa bezrobocia w Polsce wynosi 5,4 proc., znacznie poniżej średniej europejskiej, która wynosi 8,1 procent. Jednocześnie dane Eurostatu wskazują, że w Polsce 14,6 proc. młodych pozostaje bez pracy, podczas gdy dla całej UE współczynnik ten jest równy 17,3 proc.

Najtrudniejsza sytuacja jest w Hiszpanii, gdzie 41 proc. osób poniżej 25. roku życia jest bez pracy. W najkorzystniejszym położeniu są młodzi Holendrzy, spośród których jedynie 9,7 proc. jest bez zatrudnienia.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: