eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Europa: wydarzenia tygodnia 12/2017

Europa: wydarzenia tygodnia 12/2017

2017-03-25 18:05

Przeczytaj także: Europa: wydarzenia tygodnia 11/2017

  • Rzymski szczyt przywódców UE. Przywódcy krajów unijnych w trakcie uroczystego szczytu podpisali tzw. Deklarację Rzymską. Zwracam uwagę na to, że dokument akcentuje jedność, natomiast kontrowersyjny zapis o "wielu prędkościach" został osłabiony. Mówiąc o "nowym początku europejskiego projektu" przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker powiedział, że warunkiem różnych prędkości w UE" jest to, aby zmierzały w tym samym kierunku.
  • Brexit. Brytyjski rząd posiada niezbędne "papiery" umożliwiające formalne wystąpienie z UE. Rozpoczęcie tego procesu będzie oparte na artykule 50 Traktatu Lizbońskiego. Premier Wielkiej Brytanii Theresa May przewiduje na 29 marca złożenie w Brukseli niezbędnych dokumentów. Szacuje się, że ten proces będzie trwał dwa lata.
  • Greckich kłopotów gospodarczych ciąg dalszy. W Brukseli trwają rozmowy na temat stopnia zaawansowania reform w Grecji. Od ich wyniku uzależniona jest wypłata kolejnej transzy pożyczki z pakietu wartego 86 mld euro. Niestety stan gospodarki greckiej pogarsza się. Maleje konsumpcja, brakuje gotówki, wzrasta bezrobocie. Brak kolejnej raty pomocy gospodarczej jeszcze bardziej pogrąża gospodarkę tego kraju
  • Koszty Brexitu. W pierwszych dniach po ogłoszeniu wyników brytyjskiego referendum D. Tusk zapowiadał "twarde" negocjacje z Londynem i groził wysokimi kosztami dla Londynu. Teraz wypowiedzi niemieckie są łagodniejsze. Minister finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble stwierdził, że UE winna starać się ograniczyć negatywne skutki Brexitu dla Wielkiej Brytanii. Stwierdził też, że kraje liczące na korzyści związane z UE muszą też wziąć na siebie także pewne zobowiązania...
  • Skarga do KE w sprawie jakości żywności. Złożyły ją Słowacja i Węgry. Dotyczy ona podwójnych standardów w jakości żywności w sklepach wielkich sieci handlowych. Wskazują na to, że na rynku wschodnim sprzedają one gorszą żywność, niż ma to miejsce na Zachodzie. Skargę popierają polskie instytucje.
  • Nord Streem 2. Rosja forsuje w UE projekt budowy 2 kolejnych nitek magistrali gazowej Nord Streem. Sprzeciwiają się mu państwa wschodnioeuropejskie i kraje bałtyckie. Popierają go kraje północno-zachodniej Europy z Niemcami na czele, dla których ważne są przede wszystkim korzyści ekonomiczne i obniżenie poziomu ryzyka przerwania dostaw. W wypowiedzi na ten temat prezydent Rosji stwierdził, że inwestycja nie jest wymierzona przeciw żadnemu z partnerów unijnych i że Rosja jest gotowa kontynuować rozmowy z Ukrainą jako krajem tranzytowym.
  • Umowy dot. dostaw ropy i gazu. Przedstawiciele państw UE dopracowali i zatwierdzili nowe przepisy, z których wynika, że "kraje członkowskie będą miały obowiązek informować Komisję Europejską o planach zawarcia umów dotyczących dostaw ropy i gazu z krajami trzecimi".
  • Wolny handel UE-Japonia? Kanclerz Niemiec Angela Merkel spotkała się z japońskim premierem Shinzo Abe. Omawiała problem zawarcia porozumienia o wolnym handlu z Unią Europejską. Zobowiązała się do wsparcia procesu negocjacyjnego w tej sprawie.
  • Hiszpania pobiła wstydliwy rekord. Według hiszpańskiego banku centralnego (BdE) kraj ten zanotował w styczniu rekordowy z historii poziom długu publicznego (1,11 bln euro).
  • Marine Le Pen. Szefowa Frontu Narodowego i kandydatka w wyborach prezydenckich we Francji podczas pobytu w Moskwie zadeklarowała, że w przypadku jej wygranej rozważy możliwe inicjatywy, które doprowadzą do szybkiego zniesienia sankcji unijnych wobec Rosji.
  • Afera spalinowa. Od początku była ona jednoznacznie kojarzona z VW. Teraz francuscy śledczy znaleźli dowody na to, że niemiecki koncern ma "towarzystwo". Opublikowane informacje wskazują, że podczas testów emisji spalin także inne koncerny motoryzacyjne dopuszczały się oszustwa, a w tym gronie wskazuje się na takie firmy jak Fiat, Renault i PSA.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

KRÓTKOTERMINOWE WYPOŻYCZALNIE AUT MOGĄ POPRAWIĆ JAKOŚĆ POWIETRZA. DZIĘKI NIM NA ULICACH MIAST BĘDZIE 10 RAZY MNIEJ SAMOCHODÓW

W największych miastach transport drogowy odpowiada za 60 proc. zanieczyszczeń powietrza. Tylko w Warszawie emituje 40 proc. pyłów PM10 i 15 proc. benzo(a)pirenu o właściwościach rakotwórczych. Rezygnacja z samochodu i wybór komunikacji miejskiej nie zawsze jest możliwy. Rozwiązaniem może być carsharing. Wypożyczalnie samochodów na krótki czas są popularne na Zachodzie, a ich użytkownicy jeżdżą średnio o 31 proc. mniej, niż kiedy korzystają z prywatnego pojazdu.

– W samej Warszawie znaczny udział w smogu mają zanieczyszczenia pochodzące z samochodów. Carsharing może pełnić istotną rolę w ograniczaniu warunków smogowych – ocenia w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Marcin Jeż, dyrektor ds. rozwoju BikeU z Grupy Egis, która wspólnie z Communauto i Grupą PSA zaproponowały koncept carsharingu dla Warszawy.

Najwyższa Izba Kontroli w raporcie „Ochrona powietrza przed zanieczyszczeniami” wskazuje, że niska emisja odpowiada za 90 proc. zanieczyszczeń, a 7 proc. generuje komunikacja. W największych miastach transport odpowiada jednak za ponad 60 proc. zanieczyszczeń.

– Jeżeli naszym podstawowym zadaniem jest zmniejszenie liczby samochodów w mieście i udałoby się z sukcesem wprowadzić program carsharingu, to automatycznie jest mniej zanieczyszczeń w powietrzu. Jak konkretny projekt poprawi jakość powietrza, zależy miedzy innymi od procentowego udziału charakteru floty (samochody spalinowe /hybrydy/elektryczne), rekomendujemy zawsze optymalne rozwiązania, a nasze międzynarodowe doświadczenia są budujące – przekonuje przedstawiciel BikeU.

Wypożyczalnie samochodów w formie carsharingu przypominają miejskie systemy wypożyczania rowerów. Auto można zarezerwować i wypożyczyć w momencie, kiedy jest ono potrzebne, a oddać w dowolnym miejscu działania strefy systemu lub wręcz w jednym ze wskazanych w mieście miejsc parkingowych.

– Najważniejsze wskaźniki dotyczą aut wniesionych do systemu względem liczby aut, z których zrezygnują mieszkańcy. Wskaźniki potrafią dochodzić do 1:10, czyli dzięki jednemu samochodowi carsharingowemu możemy wyeliminować aż 10 samochód prywatnych – mówi Jeż.

Średnio samochód prywatny jest użytkowany przez godzinę dziennie, pojazd w systemie carsharing do 8 godzin. Użytkownicy projektu jeżdżą też średnio o 31 proc. mniej, niż kiedy korzystają z prywatnego samochodu. Co więcej, po przyłączeniu do systemu co czwarta osoba rezygnuje z zakupu nowego pojazdu, a 15 proc. w ogóle rezygnuje z użytkowania własnego samochodu.

– Zauważamy bardzo szybki wzrost liczby nowych wypożyczalni rowerów miejskich i ten rynek wydaje się już powoli w Polsce dojrzały. Tak samo szybko albo jeszcze szybciej będzie rozwijał się carsharing. Musi wystartować pierwszy projekt, aby kolejne miasta chciały zrealizować podobne działania na rynkach lokalnych – przekonuje Jeż.

Jak podkreśla ekspert, to carsharing prywatny zapoczątkował takie usługi. Carsharing tworzony jest również przez podmioty prywatne, jednak najlepsze efekty przynosi współpraca sektora prywatnego z publicznym.

– Może to być flota składająca się wyłącznie z samochodów elektrycznych, ale też mamy dobre wzorce w zakresie korzystania z aut spalinowych czy hybrydowych. Mamy cały wachlarz dostępnych usług z każdego segmentu aut, od elektryków po hybrydy oraz spalinowe. Wszystko zależy od uwarunkowań danego miasta. Moim zdaniem system mieszany lub wyłącznie elektryczny jest najlepszym rozwiązaniem – ocenia Marcin Jeż.

Marcin Jeż członek zarządu BikeU, Grupa Egis

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Zmiany w motoryzacji

    hubertt35 / 2017-03-29 16:58:06

    W PL rusza również wypożyczalnia Panek SA z Car sharingiem na dużą skalę, to jeszcze lepsze niż wynajem krótkoterminowy, bo będzie opcja pożyczenia samochodu jak taksówki na kilkadziesiąt minut i kilka kilometrów. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: