eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysł › Przemysł 4.0: droga przez chmurę

Przemysł 4.0: droga przez chmurę

2016-09-16 11:43

Przemysł 4.0: droga przez chmurę

Przemysł 4.0 © Coloures-pic - Fotolia.com

Nowoczesne technologie szturmem wdarły się w niemal każdą dziedzinę życia. Z ich dobrodziejstw bardzo aktywnie korzysta także produkcja przemysłowa. Przemysł 4.0 stał się faktem. Z opracowanego przez firmę Oracle raportu „Cloud: Opening up the Road to Industry 4.0” (Chmura: otwarcie drogi do Przemysłu 4.0) wynika, iż jego siłą napędową są infrastruktury chmurowe, które firmy postrzegają jako fundament budowy strategii innowacyjnych - od robotyki po sztuczną inteligencję.
Celem zrealizowanego przez Oracle badania było przyjrzenie się sposobom, w jakie przedsiębiorstwa z regionu EMEA zarządzają procesami przechodzenia do modelu Przemysł 4.0, a także technologiom, w które inwestują najwięcej, aby odnieść sukces w erze gospodarki opartej na danych.

Badanie pokazało, że większość respondentów już wdraża bądź też planuje wdrożenie nowych strategii innowacji:
  • 62% wdrożyło lub planuje wdrożyć technologie z zakresu robotyki,
  • 60% wdrożyło lub planuje wdrożyć technologie z zakresu sztucznej inteligencji.

Podobny odsetek przedsiębiorstw ma świadomość, że do wdrożenia tych technologii potrzebna jest infrastruktura przetwarzania w chmurze — 60% uważa, że korporacyjna platforma chmurowa umożliwia organizacjom czerpanie korzyści z innowacji takich jak robotyka (w Polsce 58%) czy sztuczna inteligencja (dla Polski wskaźnik wynosi 63%).

Optymizmem napawa fakt, że znaczna większość przedsiębiorstw jest w trakcie realizacji planów zakładających wprowadzenie jednego zintegrowanego modelu chmury w całym przedsiębiorstwie.

Co prawda niewielu respondentów już stosuje zintegrowany model chmury (średnia dla całego badania 8%, najwięcej w krajach Zatoki Perskiej – 14%), który działa dla starszych aplikacji i nowych platform, ale 36% wdraża taki model w roku bieżącym (w Polsce 35%), a kolejne 40% planuje wdrożyć go w roku 2017(dla Polski wskaźnik wynosi 33%). Tylko 5% (w Polsce 6%) nie planuje wprowadzenia takiego modelu.

fot. Coloures-pic - Fotolia.com

Przemysł 4.0

Badanie Oracle pokazało, że 62% przedsiębiorstw regionu EMEA wdraża technologie z zakresu robotyki lub planuje ich wdrożenie.


Pascal Giraud, dyrektor ds. IaaS i PaaS w Oracle EMEA, powiedział:
„Mimo niepewnej sytuacji gospodarczej przedsiębiorstwa zdają sobie sprawę z tego, że na obecnym szybko ewoluującym rynku bycie pionierem przynosi większe korzyści niż kiedykolwiek. Niektóre firmy osiągające największe sukcesy — jak chociażby Uber czy Airbnb — zostały założone w najgorszym momencie kryzysu finansowego. Świadczy to o tym, że okazje mogą się pojawiać w każdych warunkach. Na początku epoki zwanej Przemysł 4.0 firmy dzielą się na liderów i maruderów pod względem innowacji, jednak czas pokazał, że dzięki rozwojowi zintegrowanych infrastruktur chmurowych można łatwiej i taniej prześcignąć konkurencję”.

„Aby w jak najlepszy sposób dokonać migracji do modelu cyfrowego, firmy potrzebują elastycznej i skalowalnej infrastruktury dla skutecznego wsparcia tej zmiany” – komentuje Tim Jennings, szef działu badań w firmie Ovum. „Zintegrowana platforma chmurowa - dostarczająca zarówno usługi IaaS, jak PaaS - pozwala organizacjom na szybkie wdrażanie nowych rozwiązań biznesowych oraz czerpanie korzyści z najnowszych technologii cyfrowych – takich, jak sztuczna inteligencja, Big Data, czy Internet Rzeczy”.

Informacje o badaniu
Badanie Oracle objęło 1200 osób podejmujących decyzje dotyczące kwestii technicznych w średnich i dużych przedsiębiorstwach w Belgii, Danii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Islandii, Luksemburgu, Niemczech, Norwegii, Polsce, RPA, Szwajcarii, Szwecji, Turcji, Wielkiej Brytanii, Włoszech i krajach Zatoki Perskiej.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Produkcja w Polsce VIII 2016

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: