eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Dbamy o prywatność w sieci, ale nieskutecznie

Dbamy o prywatność w sieci, ale nieskutecznie

2016-06-17 09:26

Dbamy o prywatność w sieci, ale nieskutecznie

Zaklejona kamera © fot. mat. prasowe

Internauci zdają się nie być obojętni na kwestie związane z prywatnością w sieci - wynika z badania zrealizowanego przez Kaspersky Lab. Co piąty z nich zakleja kamerkę internetową, a co czwarty przechowuje poufne dane na urządzeniach odłączonych od internetu. Szkoda tylko, że żaden z tych sposobów nie jest gwarancją pełnego bezpieczeństwa.
Badania pokazują, że internauci imają się najprzeróżniejszych sposobów, aby chronić swoją prywatność. I tak np. co piąty ankietowany (20%) deklaruje zasłaniane kamery internetowej. Wprawdzie nie jest to metoda pozbawiona sensu, ale warto pamiętać, że nie udaremnia ona przechwytywania dźwięku, a więc nie chroni przed podsłuchem ze strony hakerów czy cyberprzestępców.

Ponadto, 1 na 4 internautów (28%) jest przekonanych, że przechowywanie poufnych danych na urządzeniach odłączonych od sieci zapewnia im bezpieczeństwo. Wprawdzie teoria ta ma solidne podstawy logiczne i jest niezbędna np. dla zabezpieczenia kopii zapasowych danych przed przykrymi skutkami ataków typu ransomware, to jednak w rzeczywistości połączenie z internetem wcale nie jest warunkiem koniecznym infekcji komputera, który z powodzeniem może zostać zarażony poprzez połączony z siecią smartfon czy też za pośrednictwem nośnika USB.

Co więcej, 8% respondentów przyznało się do ukrywania komputerów przed innymi osobami, chociaż nie chroni ich to przed zagrożeniami internetowymi. 7% badanych przyznało, że podczas dokonywania płatności online wprowadza, a następnie kasuje dane dotyczące karty kredytowej, aby „zmylić wirusy” – mimo że szkodliwego oprogramowania nie można w ten sposób oszukać (zwłaszcza keyloggerów).

O ile niektórzy użytkownicy stosują te ekstremalne, chociaż nieskuteczne metody, z danych statystycznych wynika, że inni internauci mają poważne braki jeśli chodzi o wiedzę dotyczącą cyberzagrożeń. Zaledwie 23% badanych uważa, że może stanowić cel ataków online, a 23% stwierdziło, że rozwiązanie bezpieczeństwa nie jest niezbędne, co poddaje w wątpliwość ich wiedzę na temat internetu oraz ogranicza możliwość zabezpieczenia się na wypadek szkody.

fot. mat. prasowe

Zaklejona kamera

Zaklejona kamera zapewnia bezpieczeństwo, ale nie w pełni.


David Emm, główny badacz bezpieczeństwa z Kaspersky Lab, powiedział:
„Wyniki badania ukazują dwa ekstrema – z jednej strony istnieją osoby, które uważają, że mogą ochronić swoje dane za pomocą takich metod jak np. ukrywanie komputera. Z drugiej strony nadal istnieje rzesza tych, którzy po prostu nie stosują niezbędnych środków bezpieczeństwa online. Ludzie powinni stać się bardziej świadomi zagrożeń – dzisiejsze rozwiązania bezpieczeństwa umożliwiają ochronę przed cyberzagrożeniami bez konieczności chowania komputera i odłączania go od internetu”.

Użytkownicy nie muszą uciekać się do drastycznych – często nieskutecznych – metod, aby zabezpieczyć się przed zagrożeniami online. Kaspersky Internet Security może chronić użytkowników, nie wpływając negatywnie na komfort ich życia cyfrowego. Funkcja ochrony kamer internetowych dla systemów Mac i Windows pomaga użytkownikom zachować prywatność, podczas gdy specjalistyczne technologie, takie jak Surfowanie incognito, mogą przydać się użytkownikom, którzy nie chcą być śledzeni przez strony internetowe – poprzez całkowite usunięcie danych użytkownika z ruchu internetowego.

Porady pozwalające na poprawę bezpieczeństwa online są dostępne na oficjalnym blogu Kaspersky Lab.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

bezpłatny program PIT 2019

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: