eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Cyberbezpieczeństwo 2016: co nas czeka?

Cyberbezpieczeństwo 2016: co nas czeka?

2016-01-05 11:49

Przeczytaj także: Cyberbezpieczeństwo 2018: co nas czeka?


Instytut Kościuszki postuluje, aby w kontekście dyskusji dotyczących inwigilacji użytkowników sieci w pierwszej kolejności wzmocnić działania zwiększające efektywność działania służb. Dostęp do większej ilości informacji nie przyniesie spodziewanych efektów, jeśli instytucje odpowiedzialne za bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni nie będą dysponowały narzędziami i umiejętnościami, które pomogą wyciągnąć konkretne wnioski z analizy.
Prace nad zapewnianiem cyberbezpieczeństwa powinny skupić się również wokół współpracy różnorodnych podmiotów – interesariuszy cyberprzestrzeni. Jak ocenia prof. Jarno Limnell z Uniwersytetu Alto w Finlandii w 2016 wzmocniona zostanie współpraca wywiadowcza pomiędzy państwem a biznesem, w ramach samego biznesu, jak również pomiędzy państwami. Będzie to konieczne aby stawić czoła coraz poważniejszym zagrożeniom.

3. Wdrażanie dalszych regulacji na poziomie krajowym i międzynarodowym oraz wzrost roli sektora prywatnego


Uwzględniając dynamikę problemu cyberbezpieczeństwa i konieczność dostosowania obecnych norm prawnych do piętrzących się wyzwań, rok 2016 przyniesie nowe regulacje w tym strategicznym obszarze bezpieczeństwa. Zdaniem prof. Webera, państwa będą dążyły do tworzenia bardziej precyzyjnych rozwiązań prawnych. Ekspertowi wtóruje Kenneth Geers, który ocenia że w nadchodzącym roku obserwować będziemy wiele kluczowych rozmów na gruncie międzynarodowym, podczas których interesariusze cyberprzestrzeni będą wypracowywać porozumienia m.in. w zakresie kontroli cyberzbrojeń, czy wspomnianej wcześniej ochrony infrastruktury krytycznej.

Jak postuluje Instytut Kościuszki, w procesie budowania międzynarodowych kompromisów na rzecz bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni, swoje zaangażowanie powinny zwiększyć dotychczas mało aktywne w tym zakresie państwa, w tym Polska, zwłaszcza że nasz kraj ma potencjał, by stać się ważnym partnerem tych rozmów. Jednym z obszarów większego zaangażowania powinny być na przykład wspólne działania na rzecz budowy większego zaufania w cyberprzestrzeni (np. poprzez promocje, wdrażanie i tworzenie Confidence Buliding Measures).

W roku 2016 będą także testowane istniejące, bądź tworzone obecnie rozwiązania. W opinii Heleny Raud, kluczowy będzie proces implementacji unijnej dyrektywy NIS. Okaże się również, jaki w rzeczywistości wpływ będzie miała na cyberbezpieczeństwo i czy spełni ona pokładane w niej nadzieje. Jak przewiduje ekspertka, będziemy także obserwowali wzmożoną aktywność partnerów z sektora prywatnego we wdrażaniu działań nakierowanych na cyberbezpieczeństwo.

Opinię Raud podziela również Instytut Kościuszki, który podkreśla konieczność większego zaangażowania sektora prywatnego w działania związane z cyberbezpieczeństwem. Powinno mieć to miejsce zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym. Zdaniem polskiego think tanku, w tym względzie ważny będzie aktywny udział biznesu w budowanie partnerstwa publiczno-prywatnego, w ramach którego otwarte zostały niedawno przez Komisję Europejską konsultacje społeczne.

4. Coraz bardziej intensywna dyskusja dotycząca finansowania i innowacji


W roku 2016 wyraźnie zaznaczona zostanie dyskusja nad koniecznością zwiększania wydatków na cyberbezpieczeństwo. Państwa skłonią do tego coraz bardziej widoczne zagrożenia.

Ważnym elementem będzie także konieczność wspierania innowacji technologicznych w obszarze cyberbezpieczeństwa, co podkreśla Noemi Malska ze Startup Hub Poland.

Problem z większym finansowaniem mogą mieć małe i średnie przedsiębiorstwa, coraz bardziej narażone na niebezpieczeństwa płynące z sieci - podkreśla Gabriella Schittek z ICANN. Konieczność wzrostu finansowania cyberbezpieczeństwa, a także potrzeba wspierania cyber R&D zarówno w obszarze militarnym jak i cywilnym, była jednym z kluczowych postulatów jakie proponowano na CYBERSEC 2015.

5. Zwiększanie świadomości i rosnąca luka specjalistów cyberbezpieczeństwa


Zdaniem ekspertów, rok 2016 będzie także kontynuacją walki o większą świadomość użytkowników. Będzie to leżało zarówno w interesie państw jak i podmiotów publicznych.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: