eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Cyberbezpieczeństwo 2016: co nas czeka?

Cyberbezpieczeństwo 2016: co nas czeka?

2016-01-05 11:49

Cyberbezpieczeństwo 2016: co nas czeka?

Cyberbezpieczeństwo 2016 © Glebstock - Fotolia.com

W 2015 roku miało miejsce wiele zdarzeń, istotnych z punktu widzenia cyberbezpieczeństwa. Warto tu wspomnieć choćby o nowych i coraz bardziej zaawansowanych atakach, czy też działaniach terrorystów w internecie. Z drugiej strony mieliśmy do czynienia z coraz większym zaangażowaniem państw w działania w cyberprzestrzeni oraz przełomowymi pracami regulacyjnymi, jak choćby dyrektywa NIS czy rozporządzenie w sprawie ochrony danych (GDPR).

Przeczytaj także: Cyberbezpieczeństwo 2018: co nas czeka?

Miniony rok przyniósł duży wzrost znaczenia cyberbezpieczeństwa. Ta tendencja będzie się pogłębiać, tak w bieżącym roku, jak i latach kolejnych. Dowodem na to są również dane stricte finansowe. Według magazynu Forbes, w 2015 rynek cyberbezpieczeństwa wart był 75 miliardów dolarów, w roku 2020 jego wartość ma wzrosnąć ponad dwukrotnie (170 miliardów dolarów).

W 2015 roku odbyła się pierwsza edycja corocznej konferencji poświęconej cyberbezpieczeństwu - Europejskie Forum Cyberbezpieczeństwa CYBERSEC, którego organizatorem był Instytut Kościuszki. Jego przedstawiciele podkreślają, że już pierwsza odsłona wydarzenia zainicjowała powołanie wspólnoty CYBERSEC (CYBERSEC Community), w skład której specjaliści zarówno z komercyjnego sektora prywatnego, jak i decydenci, reprezentanci uniwersytetów, organizacji pozarządowych, dziennikarze oraz liderzy opinii. To ich właśnie zapytano o przewidywania odnośnie cyberbezpieczeństwa 2016. Poniżej prezentujemy najważniejsze konkluzje.

WNIOSKI


Agregacja informacji zebranych od ekspertów pozwala wyróżnić dwa podstawowe, umowne i przenikające się obszary, w których przewidywane są rozmaite procesy w 2016 roku.

Pierwszy z nich to funkcjonowanie państw i ich obywateli w cyberprzestrzeni, drugi - związany jest ze wzmożoną działalnością cyberprzestępców dążących do osiągania zysków finansowych.

I. PAŃSTWA I SPOŁECZEŃSTWA


1. Groźniejsze ataki na infrastrukturę krytyczną i bardziej intensywna walka informacyjna w cyberprzestrzeni


Zdaniem ekspertów, w 2016 roku będziemy obserwować jeszcze bardziej zaawansowane i urozmaicone ataki na poszczególne państwa. Zauważyć należy, że będą to nie tylko wrogie działania nastawione na infrastrukturę teleinformatyczną jak i na samą informację, która jest w sieci przetwarzana, przechowywana i przesyłana.

Jak wskazuje Helena Raud z ośrodka European Cybersecurity Initiative w Estonii, szczególnie wrażliwa w dla stabilnego funkcjonowania państw infrastruktura krytyczna, będzie coraz bardziej zautomatyzowana i zależna od rozwiązań teleinformatycznych. Większa zależność to jednocześnie większe zagrożenie kluczowych infrastruktur kraju, a co za tym idzie wzmożone ryzyko cyberataku.

fot. Glebstock - Fotolia.com

Cyberbezpieczeństwo 2016

W 2015 rynek cyberbezpieczeństwa wart był 75 miliardów dolarów, w roku 2020 jego wartość ma wzrosnąć ponad dwukrotnie (170 miliardów dolarów).


Coraz częściej Internet wykorzystywany będzie do walki informacyjnej, szczególnie gdzie w grę wchodzić będą wyraźne podziały ideologiczne – np. na linii Rosja - wspólnota transatlantycka, Chiny - USA, czy też w obszarze działań ofensywnych tzw. Państwa Islamskiego. Trollowanie w sieci będzie coraz bardziej widoczne, hybrydowe metody oddziaływania na państwa, zawierające coraz silniejszy komponent cyfrowy będą odgrywały coraz większą rolę. Jak wskazuje Kenneth Geers z Atlantic Council, działania w sieci będą miały coraz większy wpływ na procesy polityczne, szczególnie na kwestie związane z wyborami. Dlatego też wzmacnianie cyberbezpieczeństwa będzie nie tylko warunkowało bezpieczne funkcjonowanie państwa, ale także stabilność polityczną oraz nastroje społeczne.

2. Większa ingerencja w prywatność


W 2016 roku zaostrzać się będzie spór pomiędzy zwolennikami zwiększania ochrony prywatności w sieci, a tymi, którzy wskazywać będą na konieczność jej ograniczania w imię zapewniania bezpieczeństwa.

Jak wskazuje Bogusław Chrabota z Rzeczpospolitej, wzmożone działania terrorystów prowadzone w sieci, będą prowadziły do próby coraz mocniejszego inwigilowania internautów. Stanowisko to podzielają również inni eksperci, w tym profesor Rolf Weber z Uniwersytetu w Zurychu, który podkreśla, że zwiększona aktywność państw w zakresie ograniczania wolności w Internecie może w 2016 doprowadzić do jego większej fragmentacji, zarówno na gruncie technicznym, jak i regulacyjnym.

Według Johna Craina z Internet Corporation for Assigned Names and Numbers (ICANN), instytucji odpowiedzialnej za przyznawanie domen internetowych, rządy państw powoli uświadamiają sobie, że szyfrowanie komunikacji jest ważnym narzędziem zwiększającym bezpieczeństwo, a nie tylko, jak powszechnie się uważa,narzędziem wspierającym walkę z tzw. „złymi aktorami”.

 

1 2 3

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: