eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTelekomunikacja › Smartfony zacieśniają więzy rodzinne

Smartfony zacieśniają więzy rodzinne

2015-08-27 12:05

Smartfony zacieśniają więzy rodzinne

Smartfony zacieśniają więzy rodzinne © Andrey Popov - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

W dzisiejszym świecie komunikacja bez smartfona wydaje się czymś niemal niemożliwym. Niektórzy narzekają nawet, że rozmowy telefoniczne spychają do podziemia rozmowy prowadzone twarzą w twarz. Okazuje się jednak, że dzięki nowoczesnym technologiom komunikacyjnym nie tylko częściej porozumiewamy się z najbliższymi, ale również zacieśniamy więzi i lepiej organizujemy życie codzienne.

Przeczytaj także: Tradycyjny SMS ciągle ma wzięcie

Raport Ericsson ‘Bringing Families Closer Together “ dostarcza informacji dotyczących wpływu technologiii komunikacyjnych na życie amerykańskich rodzin. Opisuje sposoby kontaktu pomiędzy członkami rodziny, zarówno bezpośredniego, jak i tego przy użyciu urządzeń mobilnych oraz daje obraz zmian w życiu rodziny spowodowanych rozwojem technologii. Dane zostały zgromadzone w drodze wywiadów grupowych z rodzicami mieszkającymi w rejonie San Francisco. Raport uzupełniony został o badanie internetowe zrealizowane na tysiącu rodzin z terenu Stanów Zjednoczonych

Większość ankietowanych przyznaje, że dzięki smartfonom łatwiej jest zaplanować każdy dzień tygodnia dla całej rodziny i usprawnić codzienny kontakt, szczególnie między rodzicami a dziećmi.

Rodzice i dzieci różnią się preferowanym sposobem kontaktu. Coraz częściej do komunikacji między rodzicami i dziećmi wykorzystywane są wiadomości tekstowe. Ich udział w codziennej komunikacji zwiększa się od roku 2014. Wiadomości tekstowe dają pewność, że przekaz łatwo i w niezmienionej formie dotrze do wszystkich członków rodziny. Połączenia głosowe używane są coraz rzadziej, większość rodziców porozumiewa się z dziećmi od 2 do 5 razy w ciągu dnia. Połączenia głosowe częściej wykorzystują ojcowie niż matki.

Większość rodziców ustanawia własne zasady dotyczące używania telefonów przez ich dzieci. W prawie połowie ankietowanych rodzin (46%) dzieci mogą korzystać ze smartfonów w określonych porach dnia, najczęściej wieczorami i podczas weekendu.

fot. mat. prasowe

Przeciętny wiek dziecka, w którym dostaje telefon komórkowy

Najmłodsi stają się posiadaczami smartfonów w wieku 11 lat.


Z badania Ericsson jasno wynika, że umiejętne wykorzystanie technologii, w tym wypadku smartfonów może pomóc rodzinom w lepszej organizacji życia. 82% rodzin przepytanych przez Ericsson uważa, że dzięki smartfonom jest w stanie lepiej zarządzać swoimi aktywnościami, tak aby poświęcac więcej czasu rodzinie. Czas wolny spędzany jest przede wszystkim na wspólnym oglądaniu filmów (65% rodzin) i rozmowach (56% rodzin).

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: