eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPolska › Polska: wydarzenia tygodnia 51/2014

Polska: wydarzenia tygodnia 51/2014

2014-12-20 19:32

Przeczytaj także: Polska: wydarzenia tygodnia 3/2015

  • Według MF projekt noweli Ordynacji podatkowej trafi do Sejmu na początku stycznia. Przygotowany w MF projekt zakłada liczne ułatwienia dla podatników oraz klauzulę dot. unikania opodatkowania. Jednak jak dotąd projektu nie przyjął rząd, chociaż zaakceptował go Stały Komitet Rady Ministrów, a obecnie zajmuje się nim komisja prawnicza.
  • Według Morgan Stanley recesja w Rosji w 2015 r. odbije się na gospodarkach Europy Centralnej i w krajach bałtyckich. Szacuje się, że jeśli eksport do Rosji skurczy się w 2015 r. o 30 proc., polski PKB zmniejszy się o 0,5 pkt proc., węgierski o 0,6 pkt proc., a czeski o 0,7 pkt proc. Do Rosji trafia 5 proc. ogółu polskiego eksportu (A eksport wnosi 40 proc. do polskiego PKB). Analitycy prognozują, że przy średniej cenie baryłki ropy poniżej 70 USD rosyjski PKB może w 2015 r. zmniejszyć się o min. 4 proc. r/r.
  • Sejm przyjął ustawę o nowelizacji prawa farmaceutycznego (z poprawkami Senatu). Przyjęte rozwiązania zwiększą kontrolę nad dystrybucją produktów leczniczych, skuteczniejsza będzie walka ze sfałszowanymi produktami i zwiększą nadzór nad podmiotami pośredniczącymi w dystrybucji leków.
  • Sejm przyjął ustawę i firmy dotknięte rosyjskim embargiem otrzymają rządowe wsparcie. Na pomoc ma być przeznaczone do 500 mln zł. Głównym celem jest w tej sytuacji ochrona miejsc pracy firmom, które ucierpiały. Pieniądze te będą pochodzić z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych
  • W badaniach TNS aż 49 proc. badanych przez TNS Polska uważa, że kiedyś (nie precyzując terminu) Polska powinna przyjąć euro. Przeciwko przyjmowaniu kiedykolwiek wspólnej waluty opowiedziało się 40 proc. respondentów. 18 proc. badanych przez TNS Polska opowiedziało się za przyjęciem euro nie wcześniej niż za 10 lat, 16 proc. uważa, że powinno to nastąpić w ciągu 5 lat, a 15 proc. wskazało przedział 6-10 lat. Warto zauważyć, że 51 proc. respondentów - wskazała, że wprowadzenie w Polsce euro będzie "czymś złym". Przeciwny pogląd zaprezentowało 16 proc. badanych. Aż 63 proc. badanych uznało, że europejska waluta nie wpłynie korzystnie na sytuację ich gospodarstw domowych, przeciwnego zdania było 16 proc. respondentów.
  • Według KNF kredyty i pożyczki przeterminowane w SKOK -ach na koniec września 2014 r. stanowiły 38,7 proc. portfela kredytowego. Ich udział w stosunku do końca 2013 r. wzrósł o 9 pkt. Proc. Największą grupę stanowią pożyczki przeterminowane powyżej 12 miesięcy.
  • Grupa Maspex Wadowice planuje zakup ( od IK Investment Partners) aktywów firmy Agros Nova, a więc dwóch zakładów produkcyjnych w Łowiczu i Wąsoszu oraz m.in. takich marek, jak: Łowicz, Krakus, Kotlin, Włocławek, Fruktus, Tarczyn i DrWitt. W ten sposób powstanie grupa spożywcza o obrotach ponad 4 mld zł.
  • Eurodeputowany Platformy Obywatelskiej J. Lewandowski został szefem Rady Gospodarczej przy premierze.
  • W tym roku Agencja zamknęła 52 projekty inwestycyjne, które stworzą ponad 8,7 tys. nowych miejsc pracy. Najwięcej pochodzi z sektorów: outsourcingu (18 projektów), motoryzacyjnego (11 projektów) oraz badań i rozwoju (6 projektów). Najwięcej inwestycji pochodziło z USA (15 projektów), Niemiec (12 projektów) oraz Szwecji (4 projekty).
  • Ministerstwo Gospodarki podwyższyło prognozę wzrostu PKB w tym roku do 3,4 proc. z 3,3 proc. Analitycy MG podwyższyli prognozę spożycia ogółem do 3 proc. z 2,6 proc., spożycia indywidualnego do 3,1 proc. z 2,5 proc. Akumulacja wzrośnie o 12,7 proc. zamiast zakładane wcześniej 7 proc., a nakłady brutto na środki trwałe o 10 proc., zamiast 6,7 proc. ekspertów MG stopa bezrobocia ukształtuje się na poziomie 12 proc., zamiast 12,5 proc. prognozowane wcześniej.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

W SKŁAD INDEKSU RESPECT NA GPW WESZŁY 24 SPÓŁKI, W TYM TRZY NOWE. INDEKS OBLICZANY JEST JUŻ OD PIĘCIU LAT

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie ogłosiła nowy skład indeksu RESPECT. W skład 8. edycji indeksu weszły 24 spółki, w tym trzy nowe. Indeks, którego celem jest promowanie spółek społecznie odpowiedzialnych, działa już pięć lat.

– Tegoroczne podsumowanie RESPECT Index zbiegło się z piątą rocznicą publikowania tego indeksu – podkreśla w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Inwestor Tomasz Wiśniewski, wicedyrektor Działu Rozwoju Produktów Informacyjnych i Indeksów Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. – Do indeksu kwalifikowane są spółki, które wypełnią ankietę i spełnią określone kryteria w trzech podstawowych obszarach: środowisko, społeczeństwo i zarządzanie. Bardzo dobrą informacją jest to, że rośnie nam liczba uczestników tego indeksu. W tym roku pojawiają się trzy nowe spółki i to jest wyraźny sygnał pozytywnego efektu tego projektu, że rośnie zainteresowanie indeksem.

W skład RESPECT Indeksu będą wchodziły 24 spółki, w tym trzy nowe: Lubelski Węgiel Bogdanka, Energa i RAWLPLUG. Nowy skład indeksu będzie obowiązywał od 22 grudnia 2014 r.

Do indeksu aspirować mogą spółki o najwyższej płynności, czyli wchodzące w skład indeksów WIG20, mWIG40 lub sWIG80, które w ocenie GPW oraz Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych w nienaganny sposób prowadzą komunikację z rynkiem poprzez raporty bieżące i okresowe oraz swoje strony internetowe. Trzecim warunkiem jest odpowiedzialne społecznie zachowanie wobec środowiska, społeczności i pracowników. Następnie spółki muszą przejść weryfikację przez niezależnego audytora, firmę Deloitte. Zdaniem Tomasza Wiśniewskiego spółki notowane na warszawskim parkiecie coraz lepiej wypełniają stawiane przed nimi wymogi.

– Warto wgłębić się w wyniki samych spółek i tutaj też widać wyraźny postęp. Wyniki tych spółek są coraz lepsze w poszczególnych obszarach, czy to w obszarze zarządzania, czy obszarze środowiska, czy kwestiach związanych z interakcją z interesariuszami, a także dbania o kwestie pracownicze – podkreśla wicedyrektor Działu Rozwoju Produktów Informacyjnych i Indeksów GPW. – I tutaj dzieje się tak niezależnie od tego, czy są to spółki branży przemysłowej, finansowej, czy usługowej.

Przebieg notowań pokazuje, że inwestorzy chętnie kupują akcje spółek odpowiedzialnych społecznie. Od 19 listopada 2009 roku do 19 listopada 2014 r., czyli przez pięć lat od momentu powstania indeksu, zwiększył on swoją wartość o przeszło 70 proc. W tym czasie indeks szerokiego ryku WIG wzrósł o 35 proc.

– To jest ta różnica, która występuje między poszczególnymi spółkami giełdowymi, a tymi, które są uczestnikami indeksu RESPECT – podkreśla Wiśniewski. – Odnosząc się do tego, co dzieje się na świecie, można powiedzieć, że inwestorzy coraz baczniej zwracają uwagę na to, co spółki robią poza tą podstawową działalnością, która wpływa na ich wynik. A tą dodatkową działalnością są właśnie kwestie odpowiedzialności społecznej. Inwestorzy na świecie coraz bardziej doceniają te spółki, które takie działania podejmują.

Tomasz Wiśniewski przypomina też wyniki badań, które giełda przeprowadziła na temat tego, jakie dodatkowe korzyści występują w przypadku dla spółek CSR-owych. Wielu analityków czy zarządzających zwracało w nich uwagę na kwestię ryzyka. Ich zdaniem ryzyko w przypadku takich spółek jest dużo niższe, co jest ważnym kryterium w przypadku inwestowania giełdowego.

Tomasz Wiśniewski, wicedyrektor Działu Rozwoju Produktów Informacyjnych i Indeksów Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie SA

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: