eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Świat: wydarzenia tygodnia 47/2014

Świat: wydarzenia tygodnia 47/2014

2014-11-22 18:27

Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 46/2014

  • Produkt Krajowy Brutto Japonii spadł w III kw. 2014 r. o 1,6 proc. licząc r/r. , a w ujęciu kwartalnym PKB Japonii spadł w III kw. o 0,4 proc.kw/kw.
  • Miedź na światowych giełdach tanieje. W Londynie miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME kosztuje 6.671,75 USD za tonę, a na giełdzie w Szanghaju w dostawach na styczeń wyniosła 7.756 USD). Cena miedzi na LME spadła w tym roku o 9,2 proc., a 2014 r. może być drugim z kolei rokiem spadku. W opinii ekspertów na tym rynku, w ciągu paru następnych lat import rafinowanej miedzi przez Chiny będzie stopniowo spadać z powodu rosnącej produkcji w kraju (Chiny zużywają najwięcej miedzi na świecie).
  • Chiński superkomputer Tianhe-2 (Droga Mleczna-2) już kolejny raz (po raz czwarty) znalazł się na pierwszym miejscu na publikowanej co pół roku liście Top 500 - rankingu komputerów o największej mocy obliczeniowej. Jego możliwość szacuje się na 33,86 petaflopów (petaflop - 10 do potęgi 15 operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę). Dziś najwięcej superkomputerów znajduje się w USA - 231; Europa ma ich obecnie 130, a Azja 120.
  • Brytyjski premier po powrocie ze szczytu G20 w Australii, w tekście opublikowanym w Guardianie zaalarmował twierdzeniem, że: świat jest na krawędzi kolejnego kryzysu. Jego zdaniem widać to w stagnacji gospodarczej w wielu rejonach świata, a sprzyja temu niepewna sytuacja międzynarodowa. Uważa on też, że strefa euro jest "na krawędzi trzeciej recesji" a objawi się to wysokim bezrobociem, słabnącym wzrostem i ryzykiem deflacji. Sytuację pogorszą kłopoty w gospodarkach krajów rozwijających się, które w ostatnich latach były dla globalnej gospodarki motorem napędowym. Zwraca także uwagę na takie czynniki jak poczucie niestabilności, wywołane sytuacją na Ukrainie i Bliskim Wschodzie. W tej sytuacji nawołuje do reform i oszczędności, a także do podpisania przez UE umowy o liberalizacji handlu ze Stanami Zjednoczonymi.
  • Deklaracja klimatyczna USA i Chin to ważny dokument przed COP21 (szczyt klimatyczny w Paryżu w 2015 roku) i wraz z nowymi zobowiązaniami Unii Europejskiej, są uważane za "krok milowy" na drodze do nowego porozumienia klimatycznego. USA zapowiedziały redukcję o 26-28 proc. do 2025 roku w stosunku do poziomu z 2005 roku, a Chiny co prawda nie sprecyzowały konkretnych celów, ale zapowiedziały, że szczyt emisji w tym kraju nastąpi ok 2030 roku, chociaż podjęte zostaną starania, by było to wcześniej. Szacuje się, że USA i Chiny odpowiadają za około 45 proc. a Unia za ok.11 proc. światowych emisji CO2 na Ziemi. Celem COP21 jest m.in. ograniczenie wzrostu temperatury do 2 stopni Celsjusza, bo przy większym wzroście Ziemia podlegałaby dramatycznym zakłóceniom klimatycznym, a część gatunków uległaby przyspieszonemu wymieraniu. Podczas ostatniego unijnego szczytu w Brukseli określono nowe cele polityki klimatyczno-energetycznej i UE zobowiązała się do 40-proc. redukcji CO2.
  • Nie ustają spekulacje na temat tajnego planu Stanów Zjednoczonych i Arabii Saudyjskiej dotyczącego obniżania światowych cen ropy. Analitycy są coraz bardziej przekonani, że działania obu krajów są skierowane przeciw Rosji i jest to powtórka działań sprzed lat prowadzonych przeciw ZSRR. Wówczas Saudowie i Amerykanie zwiększali podaż i w ten sposób wpływali na spadek cen ropy naftowej tak, aby blokować eksploatację surowca na Morzu Północnym. Takie wytłumaczenie obecnej sytuacji na rynku ropy jest bardzo prawdopodobne, bo służy interesom politycznym obu stron. Także publicyści "New York Timesa"
  • postawiają tezę, że USA i Arabia Saudyjska "najwyraźniej starają się uderzyć w interesy Rosji i Iranu w ten sposób podważając pozycję W. Putina i Ajatollaha Chameneiowi.
  • Chiny i Australia po negocjacjach trwających dekadę podpisały w list intencyjny w sprawie umowy o wolnym handlu. Jeśli umowa dojdzie do skutku Australia zyska wielomiliardowy rynek chiński, a Chińczycy będą mogli inwestować w Australii.Chiny już dziś są największym partnerem handlowym Australii. W 2013 r. a dwustronna wymiana handlowa przekroczyła wartość 150 mld USD. Analitycy zwracają uwagę na to, że umowa otworzy chińskie rynki dla australijskich eksporterów żywności oraz dla sektora usług, natomiast Chińczycy zainwestują głównie w wydobycie australijskich surowców naturalnych. Treść dokumentu wskazuje, że w ramach tej umowy ok. 93 proc. australijskiego eksportu do Chin zostanie w ciągu czterech lat zwolnione z cła.
  • Prezydent Barack Obama podpisał dekret imigracyjny. Wprowadzenie go w życie spowoduje, że prawie 5 mln z ponad 11 mln nielegalnych imigrantów w USA otrzyma ochronę przed deportacją. Ustawa byłaby "amnestią" dla nielegalnych imigrantów w USA. Na mocy ogłoszonego prezydenckiego dekretu prawie 5 mln nielegalnych imigrantów otrzyma trzyletnią ochronę przed deportacją. Z jego treści wynika, że dotyczyć to ma tylko tych osób, które żyją w USA minimum pięć lat i są rodzicami dzieci, które mają amerykańskie obywatelstwo (bo urodziły się w USA) lub uregulowany status, a także nie były karane.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

TOMTOM ZATRUDNIA W POLSCE

Firma TomTom, jeden z największych na świecie dostawców produktów i usług nawigacyjnych, zamierza w najbliższym czasie zatrudnić 40 specjalistów branży IT w swoim centrum w Łodzi. Docelowo pracę znajdzie tam blisko 100 osób odpowiedzialnych za rozwój produktów holenderskiej marki.

TomTom zajmuje się tworzeniem przenośnych urządzeń nawigacyjnych (PND), samochodowych systemów nawigacji satelitarnej oraz rozwiązań do monitorowania i zarządzania flotą. Z globalnych map firmy, za pośrednictwem internetu i telefonów komórkowych, każdego dnia korzystają miliony osób. Główna siedziba TomTom mieści się w Amsterdamie, a na całym świecie marka zatrudnia 4000 osób.

W łódzkim oddziale firmy pracuje blisko 500 specjalistów i inżynierów odpowiedzialnych m.in. za tworzenie oprogramowania do produkcji map oraz rozwijanie silnika nawigacyjnego NavKit, czyli rozwiązania będącego podstawą działania nawigacji i jej poszczególnych funkcjonalności, w tym funkcji omijania korków. Między innymi w związku z rozwojem silnika nawigacyjnego NavKit, TomTom planuje zatrudnić w najbliższym czasie 40 osób znających język programowania C++. Firma poszukuje również inżynierów specjalizujących się w technologii Java. Miejscem pracy dla nowozatrudnionych będzie siedziba firmy w Łodzi. „Jesteśmy w trakcie budowania silnego zespołu inżynierów. Poszukujemy programistów oraz Scrum Masterów, którzy będą wspierać pracę zespołów programistycznych” – mówi Wojciech Młynarczyk, Engineering Manager w firmie TomTom.

„Poza znajomością języka programowania C++ oczekujemy również umiejętności posługiwania się językiem angielskim i kreatywności. W zamian oferujemy pracę w zespole tworzącym produkty, z których na co dzień korzystają miliony osób na całym świecie” – dodaje Wojciech Młynarczyk.

Docelowo gigant związany z rynkiem nawigacji ma zamiar rozszerzyć zespół o kolejnych specjalistów. W sumie w łódzkim centrum R&D firmy TomTom zatrudnionych zostanie ich około 100. NavKit, będący sercem nawigacji, może być stosowany w nowoczesnych systemach operacyjnych takich jak Linux, Android, QNX, iOS, Tizen i Windows. Jest wykorzystywany m.in. podczas wyznaczania tras z uwzględnieniem historycznych i aktualnych danych dotyczących utrudnień w ruchu oraz kalkulowania różnych typów przejazdów, w tym najszybszych, najkrótszych, ekonomicznych i rowerowych. Oprogramowanie bazujące na NavKit umożliwia ponadto wskazywanie drogi do celu z użyciem elementów graficznych i komunikatów głosowych, wyszukiwanie interesujących użytkownika miejsc (tzw. POI) w trybie online, podpowiadając ich nazwy podczas wpisywania w urządzeniu nawigacyjnym.

Aleksandra Knecht, ASCG PR

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: