eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Cyberprzestępczość niedoceniana

Cyberprzestępczość niedoceniana

2014-11-03 00:12

Cyberprzestępczość niedoceniana

Badanie komputera © fot. mat. prasowe

Okazuje się, że europejscy internauci nie bardzo wierzą w potęgę cyberprzestępców - statystyki Kaspersky Lab pokazują, że 12 procent Europejczyków uważa, iż zagrożenia nie są realne, ale raczej wyolbrzymiane przez podmioty specjalizujące się ochronie bezpieczeństwa IT. Wychodząc z takiego założenia, nie stosują żadnej ochrony, a ich dane każdego dnia narażone są na cyberataki.
Dane statystyczne pokazują, że nawet osoby, które nie negują istnienia cyberzagrożeń, nie zawsze widzą potrzebę zabezpieczenia się przed takimi atakami. Jedynie 22% respondentów z Europy uważa, że mogą stać się celem cyberprzestępców. W rzeczywistości jednak cyberprzestępcy mogą zainteresować się każdym urządzeniem. Nawet jeśli właściciel nie przechowuje na nim cennych danych i nie wykonuje żadnych transakcji finansowych online, cyberprzestępcy mogą wykorzystać jego komputer, smartfon czy tablet – zamieniając go w element botnetu, który wysyła spam, przeprowadza ataki DDoS lub rozprzestrzenia odsyłacze phishingowe za pośrednictwem komunikatorów internetowych i poczty e-mail.

Niemal jedna trzecia (34%) użytkowników nie obawia się, że ktoś może uzyskać dostęp do ich kont online, a nawet jest nieświadoma tego zagrożenia. Dotyczy to nie tylko prywatnych profili na portalach społecznościowych, ale również osobistych kont bankowości online – uzyskanie dostępu do nich mogłoby spowodować, że pieniądze użytkownika wpadną w ręce cyberprzestępcy. Niestety wiele osób uważa, że straty finansowe na skutek cyberataków są wysoce nieprawdopodobne – 50% respondentów jest nieświadomych lub nie przejmuje się możliwością takich strat. Osoby te nie zdają sobie sprawy, że takie straty nie muszą być spowodowane bezpośrednią kradzieżą pieniędzy z ich kont bankowych. Infekcje szkodliwym oprogramowaniem mogą również prowadzić do nieprzewidzianych wydatków, łącznie z kosztami związanymi z usługami specjalisty IT, przeinstalowaniem oprogramowania czy tymczasową niedostępnością urządzenia. Łącznie 21% respondentów, którzy mieli szkodliwe oprogramowanie na swoich urządzeniach, poniosło straty na skutek takiego incydentu.

Wyniki badania pokazują także, że 18% Europejczyków nie zdaje sobie sprawy, że wykorzystywanie publicznych sieci Wi-Fi jest ryzykowne, ponieważ dane przesyłane za pośrednictwem takich sieci mogą zostać przechwycone przez cyberprzestępców. Nieco większy odsetek użytkowników, 30%, jest świadomych tego zagrożenia, ale nie przejmuje się nim. Jednocześnie 59% respondentów z Europy korzysta z publicznych sieci, a 12% podaje swoje dane uwierzytelniające na stronach internetowych, łącząc się z publiczną siecią.

“Osoby, które wierzą, że są bezpieczne, ponieważ cyberprzestępcy nie są nimi zainteresowani, po prostu nie rozumieją natury zagrożeń online. Atakujący zwykle nie koncentrują się na konkretnych celach, a próbują złowić możliwie jak największą liczbę ofiar. Dlatego też wykorzystywanie internetu bez rozwiązania bezpieczeństwa jest bardzo ryzykowne” – powiedziała Elena Karczenko, szefowa działu odpowiedzialnego za produkty dla użytkowników indywidualnych, Kaspersky Lab.

fot. mat. prasowe

Badanie komputera

Okazuje się, że internauci nie bardzo wierzą w to, że mogą stać się ofiarą ataków.


Przykładem wieloplatformowego produktu bezpieczeństwa, który pozwala zabezpieczać urządzenia działające pod kontrolą systemu Microsoft Windows, Apple OS X oraz Google Android, może być Kaspersky Internet Security — multi-device. Rozwiązanie to blokuje szkodliwe oprogramowanie, wykrywa phishing i niebezpieczne strony internetowe, ostrzega użytkownika przed zagrożeniami związanymi z wykorzystywaniem niezaufanych połączeń Wi-Fi i pozwala bezpieczne surfować po internecie.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Globalny spam w III kw. 2014

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: