eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Sektor MSP: bezpieczeństwo inwestycyjne 2014

Sektor MSP: bezpieczeństwo inwestycyjne 2014

2014-10-14 12:26

Przeczytaj także: Sektor MSP: bezpieczeństwo inwestycyjne rośnie


Eksport


Największym poczuciem bezpieczeństwa inwestycyjnego wykazywały się firmy działające poza swoim rynkiem krajowym. Ponad jedna trzecia ankietowanych (43%) powiedziała, że prowadzi działalność poza granicami swojego kraju, a eksport stanowi średnio 20% ich obrotów. Eksporterzy dobrze oceniają ubiegły rok: 47% stwierdziło, że ich obroty z eksportu wzrosły (więcej niż w przypadku innych rynków), a tylko 13% zanotowało w tym zakresie spadek. Co więcej, 63% eksporterów oczekuje w przyszłym roku wzrostu eksportu o średnio 5,2%.

Większość polskich firm nie odczuwa jednak instytucjonalnego wsparcia w swoich ambicjach dotyczących zwiększenia eksportu. Zaledwie 15% uzyskało od rządu potrzebne wsparcie. Za najważniejsze działania, jakie powinien podjąć rząd, aby wspomóc wzrost eksportu, przedsiębiorcy wskazują zmiany legislacyjne (33%), wspieranie firm prowadzących działalność za granicą (27%) i zachęty finansowe (20%).

PODSUMOWANIE GLOBALNYCH DANYCH STATYSTYCZNYCH

  • Wskaźnik optymizmu wobec własnych perspektyw wzrósł o 2,13 punktu do poziomu 64,14 pkt., podczas gdy ocena perspektyw dla gospodarki swojego kraju poprawiła się o 2,78 punktu i wynosi 51,63 pkt., a ocen perspektyw dla gospodarki światowej o 3,08 pkt. do poziomu 51,68 pkt.
  • 58% firm spodziewa się w przyszłym roku wzrostu obrotów średnio o 2,5%, podczas gdy zaledwie 21% uważa, że ich obroty spadną.
  • 43% firm przewiduje w ciągu następnych dwunastu miesięcy wzrost zatrudnienia, podczas gdy tylko 9% spodziewa się zmniejszenia liczby pracowników.
  • Blisko połowa (49%) osób podejmujących decyzje opisuje siebie jako skłonne do podejmowania ryzyka, a tylko 31% cechuje się niechęcią do ryzyka. Dla porównania, w 2013 roku wskaźniki te wyniosły odpowiednio 47% i 32%.
  • 41% respondentów prowadzi działalność biznesową za granicą. Eksporterzy szacują, że eksport stanowi średnio 20% ich obrotów.
  • W ubiegłym roku 40% eksporterów zanotowało wzrost eksportu, a tylko 11% spadek.
  • 54% eksporterów oczekuje w przyszłym roku wzrostu eksportu o średnio 3,2%.
  • Tylko 12% firm otrzymało od rządu wsparcie potrzebne do zwiększenia eksportu, a dwie największe bariery to koszty logistyczne (30%) i poziom konkurencji na rynkach międzynarodowych (25%).
  • Blisko jedna trzecia firm (29%) uważa, że jednym z działań, jakie powinien podjąć rząd, aby wspomóc wzrost eksportu, jest udzielenie większych zachęt finansowych.
  • 23% osób podejmujących decyzje zauważa, że największą przeszkodą dla rozwoju firm jest biurokracja i względy legislacyjne, 16% za bariery wzrostu uważa stawki i ulgi podatkowe, a 11% sposób, w jaki rząd radzi sobie z kwestiami gospodarczymi.
  • Blisko jedna czwarta firm (23%) uważa, że najważniejsze, co rząd może zrobić dla firm, to ograniczenie biurokracji, a ponad jedna piąta (21%) postuluje obniżenie podatków dla firm.

Informacje o badaniu
W ramach przeprowadzonego przez firmę Sage badania Business Index 2014 przeprowadzono ankiety wśród 13 710 osób podejmujących decyzje w małych i średnich przedsiębiorstwach z 18 krajów, w okresie od 9 lipca do 29 sierpnia 2014 roku. Podobne badania przeprowadzono także w 2011, 2012 i 2013 roku. Wszystkie dane są dostępne na żądanie.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: