eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Wirusy i ataki sieciowe IV-VI 2005

Wirusy i ataki sieciowe IV-VI 2005

2005-07-22 11:49

Przeczytaj także: Ewolucja złośliwego oprogramowania 2008


Jeżeli chodzi o wirusy polityczne, Email-Worm.Win32.Sober zdecydowanie wyróżnia się na tle innych - rodzina ta istnieje od półtora roku i kilka wariantów charakteryzowało się zdecydowanymi politycznymi preferencjami.

W maju 2005 r. miliony użytkowników poczty elektronicznej z Europy Zachodniej otrzymały wiadomości zawierające propagandę ultraprawicy. Wiadomości te zostały rozesłane z komputerów, które zostały wcześniej zainfekowane robakiem Sober.p i jego wariantem Sober.q.

Autor robaka wyraźnie planował atak. Na początku maja Sober.p spowodował epidemię. Robak ten następnie ściągnął na zainfekowane komputery inny składnik, robaka Sober.q. Wydaje się, że wykorzystanie złośliwego kodu i technik spamowych do wyrażenia poglądów politycznych było jego własną inicjatywą. Jednak, metody te mogły bardzo szybko zyskać popularność pośród samych grup politycznych. W rezultacie, wirusy polityczne mogły powstawać na zamówienie.

Cyber-wojny toczone obecnie w Azji również mogą świadczyć o tym, że nowe cyber-zagrożenia mają znamiona polityczne. Długotrwały konflikt pomiędzy hinduskimi a pakistańskimi hakerami (w trakcie którego powstał głośny robak Lentin) do dziś nie został zakończony. W tym roku rozpoczął się najnowszy polityczny konflikt między Chinami a Japonią, który przejawia się nie tylko zamieszkami na ulicach, ale przenosi się również do cyberprzestrzeni, gdzie chińscy hakerzy atakują liczne serwery rządowe w Japonii. Włamują się do niektórych serwerów oraz sprawiają, że inne załamują się. Podobne incydenty miały miejsce pomiędzy Chińczykami a Tajwańczykami, jak również w Południowej Korei. W ciągu ostatnich pięciu miesięcy przeprowadzono ataki na kilka witryn rosyjskich należących do organizacji politycznych, w wielu przypadkach przyznały się do nich polityczni przeciwnicy zaatakowanych ugrupowań.

Jeśli trendy te będą się rozwijały, może to mieć poważne konsekwencje. Epidemie wirusów sparaliżowały niektóre departamenty rządowe (np. Amerykański Departament Stanu podczas epidemii robaka Welchia w 2003 r.). Jednak, atak ten nie był wymierzony w konkretny cel - gdyby skonstruowano atak, którego celem byłaby narodowa infrastruktura państwa, zagrożone byłyby życie ludzkie. Na początku tego raportu kwartalnego znalazła się wzmianka o obecnych zagrożeniach instytucji finansowych, co jest dość zatrważające. W przyszłości, jednak, mogą nastąpić ataki na organizacje polityczne i wojskowe w celu wywołania chaosu, zdobycia przewagi politycznej, a nawet przejęcia władzy.

Podsumowanie

W pierwszej połowie 2005 roku jednym z głównych trendów cyber-przestępczego świata było odejście od rozległych epidemii na rzecz ataków skierowanych na określone cele. Tendencja ta jest widoczna w rozwoju wszystkich rodzajów szkodliwego oprogramowania oraz we wszystkich gałęziach cyber-przestępczości.

Nowe zagrożenia przeznaczone do atakowania użytkowników komputerów domowych coraz częściej wykorzystują rootkity w celu ukrywania swojej obecności w zainfekowanych systemach. Technologia ta jest nawet wykorzystywana przez twórców oprogramowania adware. Trojany zaczynają korzystać z metod tradycyjnie stosowanych w klasycznych wirusach, co pozwala im na omijanie większości zapór ogniowych. Ukazuje to, że techniczne umiejętności twórców szkodliwego oprogramowania stale rosną. Brak rozległych epidemii nie świadczy o tym, że komputery nie są infekowane. Powodem są konsekwentne działania firm antywirusowych w zwalczaniu złośliwego oprogramowania, które zmusiły twórców wirusów do poszukiwania nowych sposobów przenikania komputerów i ukrywania ich obecności w zainfekowanych systemach.

poprzednia  

1 ... 6 7

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: Wirusy, ataki internetowe, hakerzy, złośliwy kod

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: