eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Indeks biznesu PKPP Lewiatan VII 2013

Indeks biznesu PKPP Lewiatan VII 2013

2013-08-06 11:36

Przeczytaj także: Indeks biznesu PKPP Lewiatan VI 2013


Indeks finansów kwartalny wzrósł o cztery punkty do 45 pkt, a indeks roczny o dwa punkty do 46 pkt. Wyniki finansowe sektora przedsiębiorstw za pierwszy kwartał tego roku wprawdzie się pogorszyły, jednak sytuacja finansowa przedsiębiorstw pozostaje nadal dobra, o czym świadczy kolejny wzrost ich depozytów bankowych, które mimo spowolnienia nie maleją. Świadczy to jednak również o tym, że mimo przyrostu kredytu korporacyjnego w ostatnich miesiącach skłonność inwestycyjna przedsiębiorstw nie ulega poprawie. Mimo obniżek stóp procentowych kredyt korporacyjny pozostaje na poziomie niewiele większym niż rok temu, bo przedsiębiorstwa wolą oszczędzać rezerwy płynności niż inwestować.

Indeks makroekonomiczny (obejmuje inflację, deficyt finansów publicznych, stopę bezrobocia, oraz stopień konkurencyjności gospodarki)

Indeks makroekonomiczny kwartalny uległ poprawie o cztery punkty do 45 pkt., a indeks roczny o trzy punkty do 46 pkt. Niskie notowania indeksu, poniżej połowy skali, wynikają ze wzrostu wykonania deficytu budżetowego i długu publicznego, jednak nowelizacja budżetu i zawieszenie progu ostrożnościowego nie wpłynęły na spadek indeksu, czyli nie wydają się zagrażać stabilności makroekonomicznej gospodarki. Indeks obciąża natomiast malejące zatrudnienie i wysokie bezrobocie. Z drugiej strony, wiarygodność makroekonomiczną podnosi malejąca inflacja oraz rosnąca konkurencyjność eksportu, co generuje nadwyżkę w obrotach towarowych z zagranicą. Niemałe znaczenie ma tu nominalna deprecjacja złotego w połączeniu z niską inflacją, powodując silną realną deprecjację waluty, co pomaga eksporterom podwójnie podnosząc konkurencyjność polskiego eksportu.

fot. mat. prasowe

Roczne indeksy czynników

Indeks finansów kwartalny wzrósł o cztery punkty do 45 pkt, a indeks roczny o dwa punkty do 46 pkt.


Indeks polityczny (ocenia wpływ czynników politycznych)

Indeksy wpływu czynników politycznych lecą dramatycznie w dół. Indeks kwartalny spadł o dziewięć punktów do 23 pkt., a indeks roczny aż o jedenaście punktów do 24 pkt. Indeksy czynników politycznych od pół roku plasują się poniżej połowy skali, a obecnie na skutek kolejnych spadków osiągnęły historyczne minimum notowań.

fot. mat. prasowe

Indeks biznesu PKPP Lewiatan VI-VII 2013

Indeks Biznesu Konfederacji Lewiatan jest wskaźnikiem koniunktury gospodarczej w kraju, obliczanym i publikowanym miesięcznie od początku 2003 r.


Informacje o badaniu
Indeks Biznesu Konfederacji Lewiatan jest wskaźnikiem koniunktury gospodarczej w kraju, obliczanym i publikowanym miesięcznie od początku 2003 r. Powstaje na podstawie prognoz czołówki ekonomistów polskich oceniających koniunkturę na bieżący kwartał, półrocze i cały rok. Liczony jest w skali 100-punktowej, w której 50 odpowiada prognozie wzrostu gospodarczego w granicach 4 % PKB rocznie. EKSPERCI, których prognozy uwzględnia Indeks Biznesu PKPP: Tadeusz Chrościcki, Maja Goettig, Ryszard Kokoszczyński, Maciej Krzak, Stanisław Kubielas, Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, Mateusz Szczurek, Bohdan Wyżnikiewicz.

poprzednia  

1 2

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: