eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPolska › Polska: wydarzenia tygodnia 22/2013

Polska: wydarzenia tygodnia 22/2013

2013-06-02 13:28

Przeczytaj także: Polska: wydarzenia tygodnia 21/2013

  • Decyzją KE Polska może o dwa lata dłużej będzie mogła uzdrawiać finanse publiczne, czyli ma zbić deficyt finansów publicznych do 3 proc. PKB do 2014 r. W maju KE prognozowała, że deficyt polskiego sektora finansów publicznych wyniesie w 2013 r. 3,9 proc. PKB (tyle samo ile w ubiegłym roku). Wg KE utrzymanie stawek VAT na dotychczasowym poziomie ograniczyłoby deficyt polskiego sektora finansów publicznych do 3,7 proc. PKB w 2014 r. (wcześniej KE przewidywała deficyt w wys. 4,1 proc. PKB w 2014 r.).
  • Według Elżbiety Chojna-Duch, członka Rady Polityki Pieniężnej wzrost gospodarczy w 2013 roku może wynieść około 1 proc. r/r, jeśli gospodarka przyspieszy w kolejnych kwartałach (a to zależy od sytuacji w gospodarkach krajów strefy euro i w gospodarce Niemiec). Jest małe prawdopodobieństwo, że w tym roku uda się osiągnąć założoną w projekcji inflację i wzrost PKB na poziomie 1,3 proc.
  • Według MF jest już gotowy przegląd systemu emerytalnego, do którego przedstawienia jest zobligowany rząd. Rząd przedstawi diagnozę i ewentualnie zaproponować rozwiązania, które z tej diagnozy płyną. Zmiany w systemie emerytalnym powinny wejść w życie 1 stycznia 2014 r.
  • Stopa bezrobocia w kwietniu 2013 roku, według metodologii Eurostatu, wyniosła w Polsce 10,8 proc. (wobec 10,7 proc. w marcu). Według metodologii GUS stopa bezrobocia w kwietniu wyniosła 14,0 proc.
  • OECD prognozuje, że PKB strefy euro ma się skurczyć w 2013 r. o 0,6 proc. r/r, a gospodarka Polski po zwolnieniu w 2012 i 2013 r. nieco przyspieszy w 2014 r. Wzrost ma wówczas wynieść 2,2 proc. Prognozy OECD dla Polski są najniższe z tych przedstawianych przez znaczące instytucje międzynarodowe. MFW w maju szacował, że w tym roku Polska będzie się rozwijać w tempie 1,2 proc., a Komisja Europejska przewidywała wzrost 1,1 proc. W środę GUS podał, że PKB w pierwszym kwartale wzrósł rok do roku o 0,5 proc
  • Po raz pierwszy Polska wyszła na pierwsze miejsce w rankingu atrakcyjności inwestycyjnej wśród krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Przez siedem poprzednich lat pozycję lidera utrzymywały Czechy. W 2007 r. Polska zajmowała dziewiątą pozycję w rankingu, w 2008 i 2009 r. czwartą, by w ostatnich dwóch latach awansować na miejsce drugie.
  • Wg GUS 435 przedsiębiorstw w najbliższym czasie zamierza zwolnić 34 tysiące osób. W 2011 r. w ramach zwolnień grupowych straciło pracę 35 tysięcy osób, a w 2012 – już 41 tysięcy. A w ciągu zaledwie trzech miesięcy tego roku masowe zwolnienia objęły aż 12,3 tysiąca pracowników.
  • Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ) z sukcesem zakończyła w br. 20 inwestycji o wartości 510 mln euro. Zagraniczni inwestorzy zadeklarowali od początku roku utworzenie 5200 miejsc pracy, a więc o ok. 24% więcej licząc r/r.
  • Ruszyło regularne połączenie kolejowe cargo z chińskiego Chengdu do Łodzi. Pociągi towarowe mają pokonywać trasę liczącą prawie 10 tys. km w ciągu 12-14 dni. To szybciej niż dostarczenie kontenerów do Europy drogą morską, co trwa nawet do 45 dni.
  • W I kw. 2013 r przychody górnictwa ze sprzedaży węgla zmniejszyły się o ponad 10 proc. r/r, a koszty produkcji węgla wzrosły o 5,3 proc. r/r. W I kw. branża wypracowała ok. 161 mln zł zysku netto.
  • W sobotę (01.06.2013) z warszawskiego lotniska wystartował Dreamilner PLL LOT do Nowego Jorku po trzymiesięcznej przerwie (po przerwie wynikającej z konieczności dokonania poprawek konstrukcyjnych samolotu w 50 przekazanych już odbiorcom maszyn Boeing 787, których eksploatację wstrzymano bezterminowo 16 stycznia po incydentach). LOT ma obecnie trzy Dreamlinery w swojej flocie. Odbiór czwartego Dreamlinera planowany jest pod koniec czerwca.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

ZACHODNIE PROWINCJE CHIN SZANSĄ DLA POLSKICH INWESTOR

Rozwijające się zachodnie prowincje Chin są dużą szansą dla polskiego biznesu. Tym bardziej, że najszybciej rosną tam branże, które są mocną stroną Polaków. To m.in. górnictwo i przemysł spożywczy.

– Chiny, w przeciwieństwie do Polski, rozwijają ze wschodu na zachód – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Sławomir Majman z Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych. – Zachodnie prowincje Państwa Środka są mniej rozwinięte, ale dlatego właśnie Chińczycy lokują tam potężne środki.

Konkurencja w zachodnich prowincjach jest mniejsza, gdyż inwestorzy ze Stanów Zjednoczonych czy Europy Zachodniej ulokowali się w prężnie rozwijającej się wschodniej części Chin. Dlatego, jak podkreśla Majman, polscy przedsiębiorcy mają większe szanse na zachodzie Chin.

Tym bardziej, że dziedziny gospodarki, które rozwijają się w Chinach Zachodnich, np. w Mongolii Wewnętrznej pokrywają się często z tymi, w których wiele do zaoferowania mają także Polacy. Jedną z nich jest górnictwo.

– Po drugie w Mongolii Wewnętrznej znajduje się największe centrum przemysłu mleczarskiego i mięsnego w Chinach – mówi Majman. – Jest tam także silny przemysł odzieżowy, oparty na wyrobach z kaszmiru i wełny. A także przemysł chemiczny. W tych wszystkich dziedzinach możemy się Chińczykom przydać, a oni mogą się przydać nam – dodaje prezes PAIiIZ.

Współpraca polsko-chińska dobra, choć nie bez problemów

Stosunki polsko-chińskie rozwijają się pomyślnie od dwóch lat. Punktami przełomowymi była wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Chinach w grudniu 2011 r., podczas której oba kraje zawarły strategiczne partnerstwo, a także wizyta premiera Chin Wen Jibao w Warszawie w kwietniu ubiegłego roku. Podczas niej zaprezentowano 12 propozycji chińskich promowania przyjacielskiej współpracy z krajami Europy Centralnej i Wschodniej".

– Fakt, że ogłoszenie tych punktów miało miejsce w polskiej stolicy zapala zielone światło dla współpracy obydwu krajów – mówi Majman.

W ramach realizacji 12 punktów uruchomiono m.in. linię kredytową o wartości 10 miliardów dolarów, przeznaczoną na wspólne projekty Chińczyków i przedsiębiorców z krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Utworzono też fundusz współpracy inwestycyjnej, na który przeznaczono – w pierwszej fazie funkcjonowania – 500 mln dolarów. Z tych pieniędzy już korzystają inne kraje naszego regionu: budowany jest m.in. most w Belgradzie.

– W Polsce istnieje specjalny zespół w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, który zajmuje się przygotowaniem projektów. To nie są łatwe pieniądze, ponieważ gwarancje oznaczają zwiększenie deficytu polskiego budżetu i z tym trzeba postępować bardzo ostrożnie. Poza tym Polska w odróżnieniu od tych krajów Europy Środkowo-Wschodniej, które nie są w Unii Europejskiej, ma stosunkowo łatwy dostęp do pieniądza. Serbowie, Ukraińcy, inne kraje bałkańskie, poza Serbią mają z tym większy problem niż my – tłumaczy Sławomir Majman.

Jego zdaniem, we wzajemnej współpracy polsko-chińskiej wciąż przeszkadzają obecne po obydwu stronach stereotypy.

– Nie buduje się relacji z Chinami w ciągu jednego miesiąca czy jednej podróży do Pekinu. To jest proces, gdzie głównym problemem jest wzajemne poznawanie się, a my wciąż niewiele wiemy o sobie – przyznaje prezes PAIiIZ. – Musimy pokazać Chinom prawdziwe oblicze polskiej gospodarki, bo w ich świadomości obraz Polski zastygł gdzieś w końcówce lat 60-tych. Jednocześnie musimy przestać postrzegać Chiny jako producenta tanich zabawek i trampek, ponieważ jest to w tej chwili kraj, który przoduje w nowoczesnych technologiach – przekonuje.

Sławomir Majman, Prezes Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: