eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Dotacje na zabytki w I kw. 2013

Dotacje na zabytki w I kw. 2013

2013-04-22 00:22

Dotacje na zabytki w I kw. 2013

Dla kogo dotacje na zabytki? © konik60 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Właściciele objętych ochroną budynków wpisanych do rejestru zabytków w Polsce, mogą ubiegać się o dotacje, których celem będą prace konserwatorskie, restauratorskie, jak również roboty budowlane (drobne przebudowy). Instytut Inwestycyjno-Przetargowy PressInfo.pl przygotował analizę przyznanych dotacji "na zabytki" za okres I kwartału 2013 r.

Przeczytaj także: Ulga Podatkowa na Zabytki. Kiedy? Dla kogo?

O dotację mogą ubiegać się osoby fizyczne lub podmioty, które nie zaliczają się do sektora finansów publicznych i nie działają w celu osiągnięcia zysku. Warunkiem jest posiadanie praw do budynku, wynikających z prawa własności, użytkowania wieczystego, trwałego zarządu, ograniczonego prawa rzeczowego albo stosunku zobowiązanego. Dotacją mogą być objęte m.in. prace przy elewacjach budynków, przy dachach, oraz remonty pierwotnej stolarki okiennej i drzwiowej.

Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków.

Pierwsze półrocze każdego roku to czas, kiedy prace renowacyjne obiektów zabytkowych, toczą się szczególnie intensywnie – również ze względu na przypadający w dniu 18 kwietnia Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków. Pomimo, iż województwo łódzkie, zajmuje na liście beneficjentów w I kwartale 2013r. jedno z ostatnich miejsc – to właśnie tam odbędzie się najbliższa inauguracja wydarzenia (w Łowiczu). W bieżącym roku Międzynarodowy Dzień Ochrony zabytków odbędzie się już po raz trzydziesty. Z tej okazji do Łowicza zaproszeni zostali goście honorowi - Paulina Florjanowicz dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa, Piotr Żuchowski Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Generalny Konserwator Zabytków. Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków został ustanowiony przez Komitet Wykonawczy Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków ICOMOS w 1983 roku i wpisany przez UNESCO do rejestru ważnych imprez o znaczeniu światowym. Celem obchodów jest przede wszystkim przybliżenie społeczeństwu problemów ochrony kulturowego dziedzictwa.

fot. konik60 - Fotolia.com

Dla kogo dotacje na zabytki?

Właściciele objętych ochroną budynków wpisanych do rejestru zabytków w Polsce, mogą ubiegać się o dotacje, których celem będą prace konserwatorskie, restauratorskie, jak również roboty budowlane (drobne przebudowy).


Podsumowanie Przyznanych Dotacji Na Ten Cel W I Kwartale 2013 roku.

W tym roku (od stycznia do marca), przyznano 358 dotacji „na zabytki”. Jest to niemal identyczna ilość w porównaniu do poprzedniego, czyli IV kwartału 2012 roku – było to wtedy 343 takich dotacji.

Najwięcej informacji o przyznanych dotacjach w omawianym temacie, pojawiło się w lutym – 68% całości w okresie I kwartału. W marcu 31%, a sam początek roku – styczeń tylko 1%.

fot. mat. prasowe

Rozłożenie procentowe ilości opublikowanych informacji na temat przyznanych dotacji „na zabytki”

W tym roku (od stycznia do marca), przyznano 358 dotacji „na zabytki”. Jest to niemal identyczna ilość w porównaniu do poprzedniego, czyli IV kwartału 2012 roku – było to wtedy 343 takich dotacji.


W I kwartale 2013 roku najwięcej dotacji na prace budowlane przy zabytkach otrzymali beneficjenci z województwa małopolskiego - 103 (29%). Na drugim miejscu plasuje się województwo dolnośląskie z wynikiem – 57 dotacji (16%). Różnica pomiędzy pierwszym, a drugim miejscem jest zatem znaczna. Województwo kujawsko-pomorskie z wynikiem 48 dotacji (13%) zajęło trzecie miejsce, zamykając tym samym listę najhojniej obdarowanych beneficjentów. Województwa podlaskie oraz świętokrzyskie - z 1% udziałem dla każdego z nich w uzyskanych dotacjach – w tym zestawieniu jest ostatnie.

fot. mat. prasowe

Ilościowe rozłożenie przyznanych dotacji dla poszczególnych województw

W I kwartale 2013 roku najwięcej dotacji na prace budowlane przy zabytkach otrzymali beneficjenci z województwa małopolskiego - 103 (29%). Na drugim miejscu plasuje się województwo dolnośląskie z wynikiem – 57 dotacji (16%).

fot. mat. prasowe

Procentowe rozłożenie przyznanych dotacji dla poszczególnych województw

Województwo kujawsko-pomorskie z wynikiem 48 dotacji (13%) zajęło trzecie miejsce, zamykając tym samym listę najhojniej obdarowanych beneficjentów.


Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: