eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Spam 2012

Spam 2012

2013-01-28 12:21

Przeczytaj także: Spam w X 2012 r.


Szkodliwi użytkownicy zwykle próbują ukryć fakt, że pliki w archiwum ZIP są wykonywalne (.exe) poprzez maskowanie ich pod postacią aplikacji biurowych.

fot. mat. prasowe

Szkodliwe wiadomości e-mail

Szkodliwi użytkownicy zwykle próbują ukryć fakt, że pliki w archiwum ZIP są wykonywalne (.exe) poprzez maskowanie ich pod postacią aplikacji biurowych


Odnotowaliśmy również e-maile, które miały wyglądać jak korespondencja.Spamerzy mieli nadzieję, że chciwość skłoni odbiorcę do otwarcia pliku w załączniku ZIP: użytkownik otrzymuje przez przypadek list z informacjami od Western Union pozwalającymi rzekomo otrzymać określoną kwotę.

fot. mat. prasowe

Szkodliwe wiadomości

Zamiast danych z Western Union załączony plik archiwum zawiera trojana z rodziny Zbot


Jednak zamiast danych z Western Union załączony plik archiwum zawiera trojana z rodziny Zbot.

Źródła spamu

W 2012 roku miało miejsce kilka znaczących zmian na liście państw stanowiących największych spamerów.

Chiny, które w 2011 roku nie znalazły się nawet w rankingu Top 20 największych źródeł spamu, w 2012 roku zajęły pierwsze miejsce, odpowiadając za 19,5% całego spamu. Ilość spamu pochodzącego ze Stanów Zjednoczonych zwiększyła się o 13,5 punktu procentowego - do 15,6% - co wystarczyło, aby państwo to znalazło się na drugim miejscu.

Oba te państwa znajdowały się wcześniej wśród wiodących na świecie źródeł spamu, jednak w ostatnich latach spadły ze szczytu rankingu. Ilość spamu wysyłanego z Chin zmniejszyła się w 2007 roku, po tym jak państwo to wprowadziło ustawy antyspamowe. Spam pochodzący ze Stanów Zjednoczonych niemal zniknął, po tym jak w 2010 roku zamknięto kilka centrów kontroli botnetu. Z drugiej strony, państwa te posiadają najwyższą liczbę użytkowników Internetu, o wiele wyższą niż większość innych państw. W Stanach Zjednoczonych i Chinach znajduje się łącznie ponad 30% wszystkich użytkowników Internetu na świecie. Naturalnie, przy tak dużej liczbie potencjalnych ofiar cyberprzestępcy tworzący botnety muszą być zainteresowani rozszerzeniem swoich sieci zainfekowanych maszyn.

fot. mat. prasowe

Źródła spamu według państwa

Chiny, które w 2011 roku nie znalazły się nawet w rankingu Top 20 największych źródeł spamu, w 2012 roku zajęły pierwsze miejsce, odpowiadając za 19,5% całego spamu


Zmiany w rankingach źródeł spamu były odnotowywane przez cały rok. Szczególnie widoczne były w regionie Azji, gdzie Chiny zajęły pierwsze miejsce, podczas gdy poprzedni liderzy w tym regionie, tacy jak Indie, Indonezja oraz Korea Południowa, stracili swoje pozycje.

fot. mat. prasowe

Zmiany w rankingu Top 10 największych źródeł spamu według państwa

Chiny zajęły pierwsze miejsce, podczas gdy poprzedni liderzy w tym regionie, tacy jak Indie, Indonezja oraz Korea Południowa, stracili swoje pozycje


Azja pozostaje wiodącym regionem pod względem dystrybucji spamu. W ciągu roku udział tego regionu w globalnym ruchu spamowym zwiększył się o 11,2 punktu procentowego i wynosił 50%.

fot. mat. prasowe

Źródła spamu według regionu, 2012 rok

W ciągu roku udział tego regionu w globalnym ruchu spamowym zwiększył się o 11,2 punktu procentowego i wynosił 50%


fot. mat. prasowe

Źródła spamu według regionu, 2011 rok

Azja w 2011 była wiodącym regionem pod względem dystrybucji spamu


Z powodu większego wkładu Stanów Zjednoczonych do ruchu spamowego Ameryka Północna zajęła drugie miejsce w rankingu Top 10, a jej udział wynosił 15,8%, podczas gdy w 2011 roku zaledwie 2%. Tymczasem, ilość spamu pochodzącego z Ameryki Łacińskiej zmniejszyła się o 8 punktów procentowych i wynosiła ostatecznie 11,8%.

fot. mat. prasowe

Ilość spamu pochodzącego z Ameryki Północnej i Łacińskiej, styczeń – grudzień 2012 rok

Z powodu większego wkładu Stanów Zjednoczonych do ruchu spamowego Ameryka Północna zajęła drugie miejsce w rankingu Top 10, a jej udział wynosił 15,8%


W rankingu największych źródeł spamu według regionu spadek odnotowała również Europa. W 2012 roku całkowita ilość spamu pochodzącego z Europy Zachodniej i Wschodniej wynosiła łącznie 15,1%, czyli o około połowę mniej niż w 2011 roku (30%).

Szkodliwe załączniki w wiadomościach e-mail

Mimo spadku całkowitego odsetka niechcianych wiadomości w ruchu pocztowym stosunek e-maili ze szkodliwymi załącznikami zmniejszył się jedynie nieznacznie, do 3,4%. Jest to bardzo duży odsetek, tym bardziej że uwzględniane są tylko wiadomości e-mail ze szkodliwymi załącznikami, pomija się natomiast inne niechciane wiadomości e-mail zawierające odsyłacze do szkodliwych stron internetowych.

Najbardziej rozpowszechnionym szkodliwym załącznikiem w 2012 roku był Trojan-Spy.HTML.Fraud.gen, który przez pierwsze dziewięć miesięcy roku znajdował się na pewnym prowadzeniu, wyprzedzając dwa inne szkodliwe programy z pierwszej trójki w tej kategorii. W czwartym kwartale najbardziej rozpowszechnionymi szkodliwymi załącznikami były trojany Trojan-Spy.Win32.Zbot.fsfe i Trojan-PSW.Win32.Tepfer.cfwf. Te trzy szkodniki zostały stworzone w celu kradzieży informacji dotyczących konta użytkownika (nazw użytkowników i haseł) – celem Fraud.gen oraz Zbot (ZeuS) są wyłącznie hasła z systemów finansowych i płatniczych, podczas gdy Tepfer kradnie również inne hasła.

fot. mat. prasowe

Top 10 szkodliwych programów w wiadomościach e-mail w 2012 r.

Najbardziej rozpowszechnionym szkodliwym załącznikiem w 2012 roku był Trojan-Spy.HTML.Fraud.gen, który przez pierwsze dziewięć miesięcy roku znajdował się na pewnym prowadzeniu


Robaki pocztowe znalazły się na drugim i trzecim miejscu w rankingach. Tak spora liczba robaków wynika ze sposobu działania robaków: jak tylko przedostaną się na komputer, zaczynają aktywnie wysyłać swoje kopie na adresy w książkach adresowych użytkowników. Tego rodzaju robaki są szczególnie rozpowszechnione w państwach azjatyckich, gdzie ludzie często wykorzystują oprogramowanie bootlegowe i nie aktualizują swoich antywirusowych baz danych. Robak Bagle, oprócz swoich głównych funkcji, potrafi również zainstalować różne programy na zainfekowanej maszynie.

fot. mat. prasowe

Odsetek szkodliwych programów wykrywanych w poczcie e-mail według państw

Największa liczba szkodliwych programów wykrytych w poczcie e-mail w 2012 roku została odnotowana w Stanach Zjednoczonych


Przeczytaj także: Spam V 2014 Spam V 2014

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: