eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Spam we IX 2012 r.

Spam we IX 2012 r.

2012-11-02 10:42

Spam we IX 2012 r.

Spam © Photosani - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (9)

Według danych firmy Kaspersky Lab, we wrześniu odsetek spamu w ruchu pocztowym zwiększył się o 2,3 punktu procentowego w stosunku do sierpnia i wynosił średnio 72,5%. Odsetek wiadomości phishingowych wzrósł trzykrotnie w stosunku do sierpnia i stanowił 0,03%, podczas gdy udział szkodliwych plików zmniejszył się o pół punktu procentowego i wynosił 3,4% wszystkich wiadomości e-mail.

Przeczytaj także: Spam w VIII 2012 r.

Spam na świeczniku

Oszukańczy spam


W porównaniu z sierpniowym spamem pojawiło się mniej szkodliwych i oszukańczych wysyłek, odnotowano jednak oszukańcze wiadomości, które wykorzystywały nowe metody socjotechniczne.

fot. mat. prasowe

Oszukańczy spam

We wrześniu pojawiło się mniej szkodliwych i oszukańczych wysyłek, odnotowano jednak oszukańcze wiadomości, które wykorzystywały nowe metody socjotechniczne


Oszustwa wykorzystujące temat ropy i gazu

Tradycyjne oszukańcze e-maile obiecujące fałszywe wygrane na loterii zaczęły wykorzystywać nazwę rosyjskiego giganta gazowego Gazprom (przykład 1). W czystym tekście wiadomości znajdowały się gratulacje z okazji wygrania 920 000 dolarów oraz sugestia, aby zadzwonić pod określony numer w celu odebrania nagrody. Powszechną praktyką stosowaną przez oszustów jest domaganie się prowizji w celu pokrycia kosztów przelewu pieniędzy, który w rzeczywistości nigdy nie zostaje dokonany. Co ciekawe, mimo że wiadomość odnosi się do rosyjskiej firmy, jest w napisana w języku angielskim.

Gazprom nie był jedyną rosyjską firmą, która została bohaterem oszukańczego spamu we wrześniu. Również Lukoil został uznany przez oszustów za wystarczająco atrakcyjną firmę, aby wykorzystać ją jako przynętę, przy czym typowa wiadomość oferowała dobrze płatną pracę dla Lukoil. Bez wątpienia nazwa tej firmy została użyta po to, aby oferta brzmiała bardziej wiarygodnie. Jednak prawdziwym celem spamerów było wciągnięcie użytkowników, często bez ich wiedzy, w nielegalne programy zarabiania pieniędzy. „Praca” polegała głównie na przelewaniu pieniędzy od „pracodawców” na konta użytkowników, a dalej na konta osób trzecich. Użytkowników przekonywano, że są to transakcje dokonywane w sklepach internetowych, w rzeczywistości jednak pomagali w przelewie gotówki ze skradzionych lub złamanych kart bankowych.

Co ciekawe, obie wiadomości e-mail posiadały domenę mail.com w polu „Od”, co sugeruje, że źródło wysyłek mogło być to samo. Świadczy to również o tym, że spamer pochodzi z byłego Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich, ponieważ w obu wiadomościach wykorzystał nazwy rosyjskich firm.

Spamerzy lubią maskować swoje wiadomości e-mail za pomocą znanych marek lub nazw, aby uzyskać jak największy odzew na swoją wysyłkę. Jednak tego rodzaju praktyka nie czyni wiadomości spamowej mniej niebezpieczną.

fot. Photosani - Fotolia.com

Spam

We wrześniu odsetek spamu w ruchu pocztowym zwiększył się o 2,3 punktu procentowego w stosunku do sierpnia i wynosił średnio 72,5%.


Michelle Obama a Asma al-Assad

Rysunek 4 stanowi kolejne potwierdzenie, że spamerzy wykorzystują nazwiska i reputację znanych osób w celu osiągnięcia swoich oszukańczych celów. Wiadomość e-mail została rzekomo napisana w imieniu Michelle Obamy, żony prezydenta Stanów Zjednoczonych, która powiadamia odbiorcę o przyznaniu środków z funduszu Białego Domu.

Ten niczym niewyróżniający się e-mail przykuł naszą uwagę ze względu na osobę Michelle Obamy. Interesujące jest to, że spamerzy mierzą popularne opinie na temat różnych znanych osobistości. Na przykład, od kwietnia ruch spamowy zawierał wiadomości e-mail od Asmy al-Assad, żony syryjskiego przywódcy Bashara al-Assada. Jednak w tym przypadku, użytkownikom oferowano niewiarygodnie duże sumy pieniędzy, które należało pilnie ukryć za granicą. Spamerzy zdają sobie sprawę, jak dziwnie musiałoby to brzmieć, gdyby członek rodziny amerykańskiego prezydenta próbował szmuglować podejrzane pieniądze, jednak środki z funduszu zarządzanego przez pierwszą damę nie powinny nikogo zaskoczyć. Jeżeli chodzi o żonę syryjskiego prezydenta, użytkownicy mogliby podejrzewać pułapkę, gdyby zaoferowano im pomoc charytatywną od upadłego reżimu, nie zdziwiłyby ich natomiast próby ucieczki ze skradzionymi pieniędzmi.
Przeczytaj także: Spam V 2014 Spam V 2014

 

1 2 ... 5

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: