eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Sektor produkcyjny docenia atrakcyjność Polski

Sektor produkcyjny docenia atrakcyjność Polski

2012-12-18 12:31

Przeczytaj także: Atrakcyjność inwestycyjna Polski największa w regionie


AGD

Eksperci szacują, że produkcja artykułów gospodarstwa domowego w Polsce wzrosła w 2011 r. o ponad 20%, w stosunku do 15 mln urządzeń w 2010 r. Oznacza to, że polski rynek ma szansę stać się europejskim liderem produkcji sprzętów AGD (według szacunków zawartych w badaniu Euromonitor International).

Elektronika

Według ekspertów Business Monitor International (BMI), wartość polskiego rynku elektroniki będzie stopniowo rosnąć i w 2013 r. wyniesie 7,6 mld dolarów. O rozwoju sektora elektroniki w Polsce decydują też takie czynniki jak: wieloletnia tradycja; obecność międzynarodowych firm produkujących sprzęt elektroniczny; wysoko wykwalifikowane kadry; rozwinięta baza dostawców, wsparcie instytucji państwowych (dla inwestorów tworzących własne centra R&D), działanie klastrów (parków technologicznych współpracujących ściśle z centrami badawczymi); nowe inwestycje generujące popyt na produkty i usługi oferowane przez firmy z sektora elektronicznego, a także zachęty inwestycyjne.

Przemysł motoryzacyjny

Polska jest wiodącym rynkiem w regionie CEE w obszarze produkcji pojazdów pasażerskich i dostawczych. Według instytutu badania rynku motoryzacyjnego Samar, w 2011 r. wyprodukowano w Polsce 825 469 pojazdów. Wiodącym producentem jest Fiat, Volkswagen i GM-Opel. MAN, jedyny producent ciężarówek w Polsce, w 2011 r. wypuścił na rynek ok. 8 280 pojazdów (według Fleet Magazine). Polska jest trzecim w Unii Europejskiej producentem autobusów (4 632 pojazdów w 2011 r.), a także wiodącym producentem części samochodowych.

Przemysł lotniczy

Polski przemysł lotniczy oferuje szerokie portfolio zaawansowanych produktów. Niemal każdy samolot pasażerski na świecie zawiera przynajmniej jedną część stworzoną w Polsce.

Polski rynek nieruchomości magazynowo - przemysłowych

Ostatnia dekada to czas dynamicznego rozwoju rynku nieruchomości magazynowo - przemysłowych w Polsce, stymulowanego w początkowej fazie przez wejście Polski do UE w 2004 r. Rynek ten jest transparentny i w coraz lepszym stopniu przygotowany na obsługę inwestycji produkcyjnych, czego odzwierciedleniem jest również fakt, że inwestorzy mogą wybierać spośród różnych wariantów władania nieruchomością (kupno lub wynajem), a także zainwestować w obiekt „built-to-suit”, czyli wybudowany specjalnie na potrzeby konkretnego odbiorcy.

Tomasz Olszewski, Dyrektor Działu Wynajmu Powierzchni Magazynowo - Przemysłowych w Europie Środkowo-Wschodniej, Jones Lang LaSalle, wyjaśnia: “Obserwujemy wzrost konkurencyjności na rynku nieruchomości magazynowych i przemysłowych w Polsce oraz jego coraz większą dojrzałość. Całkowity wolumen powierzchni na wynajem wynosi niemal 7 mln mkw. i obejmuje wysokiej klasy budynki spełniające międzynarodowe standardy. Największa liczba obiektów przemysłowych jest usytuowana w pobliżu głównych miast, takich jak Warszawa, Katowice, Poznań, Łódź, Wrocław, a także najważniejszych portów morskich - Gdańska, Gdyni i Szczecina. Kluczowi deweloperzy obiektów przemysłowych to duże, międzynarodowe koncerny - Panattoni, Prologis, Segro, Goodman, Valad i P3, a także krajowi gracze, tacy jak MLP i BIK z długoletnią tradycją budowy centrów dystrybucyjnych i zakładów produkcyjnych. Ilość dostępnych gruntów magazynowo - przemysłowych w Polsce wzrasta w związku z powstającą siecią autostrad i węzłów komunikacyjnych, co sprzyja obniżeniu cen. Władze lokalne są otwarte na współpracę z biznesem i skłonne do tworzenia planów zagospodarowania takich terenów, aby umożliwić inwestorom rozpoczęcie inwestycji przemysłowych”.

poprzednia  

1 2 3

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: