eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Dyrektor IT niedoceniany

Dyrektor IT niedoceniany

2012-11-12 13:04

Przeczytaj także: Dyrektorzy IT wspierają innowacyjność


CIO musi wyciągnąć rękę do… prezesa

Członkowie zarządu ds. IT przyznali też, że trudno będzie zmienić powszechnie panującą opinię, że ich funkcja sprowadza się jedynie do kontrolowania budżetów przeznaczanych na IT. W przeszłości liderzy działów IT niedostatecznie starali się wyjść naprzeciw pozostałym członkom zarządu i stworzyć z nimi długoterminowe relacje, które mogłyby pomóc we wprowadzaniu istotnych dla przedsiębiorstw zmian. Ponieważ w przeszłości funkcja dyrektorów IT sprowadzała się głównie do kontrolowania kosztów, bliższe relacje nawiązali oni z dyrektorami finansowymi. Z przeprowadzonego przez Ernst & Young badania wynika, że udział w rozmowach z innymi członkami zarządu mógłby w końcu wywołać tematy dotyczące przełożenia znajomości technologii na biznes. 48% przebadanych członków zarządu jest zdania, że dyrektorzy IT nie wystarczająco angażują się w dyskusje dotyczące wyzwań oraz wydajności ich przedsiębiorstw.

Potrzebna „aktualizacja oprogramowania”

79% przepytanych dyrektorów ds. IT zdecydowanie zgodziło się, że muszą poprawić umiejętność komunikacji, a 81% stwierdziło, że na udoskonalenie zasługują również ich zdolności przywódcze. Co ciekawe, dyrektorzy IT nie uznali że w podobnie wysokim stopniu kluczowe jest pogłębianie wiedzy z zakresu nowych trendów IT i technologii (64%). Udowadnianie, że technologie informacyjne mogą być źródłem innowacji w przedsiębiorstwach oraz pokazanie wymiernych korzyści biznesowych wynikających z działań dyrektorów IT, pozostają wyzwaniami dla tej funkcji – która dzisiaj jeszcze ogranicza się do wspierania biznesu, a nie jego wzrostu i rozwoju.

Konieczne jest zredefiniowanie roli dyrektorów IT w przedsiębiorstwach. Przebadani przez nas członkowie zarządów ds. IT sami przyznają, że przyda się im „aktualizacja oprogramowania” – potrzebują nowych umiejętności, tak jak systemy, którymi władają, potrzebują ciągłych „upgrade’ów”. Tylko wtedy może się zmienić postrzeganie szefów IT i całych zespołów, którymi kierują w firmach. Dziś szef IT to nie tylko menadżer. Większość CIO dysponuje budżetami porównywalnymi z obrotami małych lub średnich firm. Dziś CIO to szef pełnego biznesu, dlatego komunikacja i dbanie o wizerunek jest koniecznością – dodaje Aleksander Poniewierski.

Informacje o badaniu
Badanie Ernst & Young zostało opracowane na podstawie rozmów z 300 przedstawicielami IT wyższego szczebla, zasięg badania objął Europę, Amerykę Północną i Południową, Azję, Australię i Południową Afrykę. Przeprowadzono również rozmowy z 40 innymi przedstawicielami kadry kierowniczej, tematem tych rozmów był sposób w jaki postrzegają rolę CIO w przedsiębiorstwach. Raport DNA of the CIOanalizuje i przedstawia oczekiwania wobec dyrektorów ds. informatyki, prezentuje również ich aspiracje zawodowe.

poprzednia  

1 2

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: