eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Oprogramowanie w chmurze

Oprogramowanie w chmurze

2012-09-04 10:55

Przeczytaj także: Cloud computing: historia "energii obliczeniowej" dopiero na starcie


Dla firm, które inwestują w mobilne urządzenia, takie jak smartfony czy tablety, chmura umożliwia dostęp do danych praktycznie z każdego miejsca na świecie. Przedstawiciele handlowi mogą prezentować produkty w nowoczesnej formie oraz pokazać klientowi szczegółowe dane w ciągu kilku sekund. Dodatkowo nie trzeba się martwić o utratę danych lub bezpieczeństwo, ponieważ jest to odpowiednio przygotowane, tak aby klient mógł spokojnie spać. Ostatnim plusem jest brak aktualizacji. W tradycyjnym oprogramowaniu trzeba zainstalować odpowiednie zmiany na komputerze, a w chmurze aktualizacje dokonują się automatycznie bez konieczności dopłaty. Największym minusem jest brak dostępu do danych w razie awarii Internetu. W Polsce przedsiębiorcy nie są jeszcze do końca świadomi korzyści płynących z oprogramowania w chmurze, a ich pracownicy nie są odpowiednio przeszkoleni.

Krajowe podwórko

Obecnie na polskim rynku ERP dominuje zagraniczna firma SAP. Niemiecki koncern posiada około 40% udziałów w tym sektorze. Drugie miejsce zajmuje Comarch razem z Oracle z udziałem po 10% każdy. Następną pozycję zajmuje IFS – 7%, i BPSC – 4,2%. Zakładany jest znaczący wzrost rynku w kolejnych latach, co motywuje do działania wszystkie firmy. Rozwiązaniami tego typu najbardziej zainteresowane są przedsiębiorstwa przemysłowe, dystrybutorzy energii oraz sektor przemysłu maszynowego i ciężkiego. Małe zainteresowanie wykazuje sektor publiczny oraz finansowy, ponieważ posiadają one własne rozbudowane zasoby IT. W dużym stopniu wpływ na popularyzację tego typu rozwiązań ma obecna sytuacja gospodarcza. Kryzys finansowy wymusił na wszystkich przedsiębiorcach cięcie kosztów. Inwestycja w chmurę jest znacznie tańsza niż zakup własnych serwerów, utrzymanie ich oraz obsługa. Proste oprogramowanie jest dostępne już od 20 zł miesięcznie i wydaje się być atrakcyjną ofertą dla firm jednoosobowych lub start-up.

Z głową w chmurach

Przyszłość oprogramowania ERP i CRM będzie sukcesywnie podążała w kierunku chmury. Korporacje będą rozwijały systemy chmur prywatnych, instytucje sektora publicznego model hybrydowy: chmura prywatna połączona z publiczną. Sektor małych i średnich przedsiębiorstw będzie inwestował w model publiczny. Dostawcy takiego oprogramowania liczą na 10% wzrost obrotów w 2012 roku. Okres największych wzrostów planowany jest na ostatni kwartał.

Powolna stabilizacja rynków wpływa pozytywnie na przedsiębiorstwa, które zaczynają inwestować w chmury. Co będzie dalej? Obecnie rozwijane są technologie in-memory. Przetwarzanie danych bezpośrednio w pamięci operacyjnej otwiera nowe możliwości. Największym plusem będzie zwiększona szybkość przetwarzania baz danych. W takie rozwiązania technologiczne inwestują najwięksi gracze: IBM, Oracle, Microsoft oraz SAP. Ten ostatni zaprezentował ostatnio nowe środowisko HANA, oparte właśnie o technologię in-memory. Rozwój technologiczny dokonuje się bardzo szybko. Dzisiejsze oprogramowanie przestanie być innowacyjne, zanim się obejrzymy. Firmy powinny otworzyć się na nowoczesne rozwiązania, dzięki którym ich działalność stanie się łatwiejsza, a outsourcing pozwoli na podniesienie standardu oferowanych usług przy jednoczesnym obniżeniu kosztów.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: