eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTelekomunikacja › Europejskie frmy telekomunikacyjne w opałach

Europejskie frmy telekomunikacyjne w opałach

2012-03-29 11:35

Przeczytaj także: Zabezpieczenia kart SIM niepewne. Problem może dotyczyć 750 milionów osób


Aby przeciwdziałać temu negatywnemu trendowi, konieczne są inwestycje na kwotę sięgającą 600 miliardów Euro. "Tu nie chodzi głównie o opracowywanie innowacyjnych produktów," tłumaczy Christian Hoffman, współautor badania. "Lwia część inwestycji przeznaczona zostanie na technologie sieciowe umożliwiające szybki transfer danych, takie jak sieci światłowodowe oraz LTE, by przeciwstawić się ostrej konkurencji ze strony dostawców szerokopasmowego Internetu, oferujących połączenia o prędkości 100 Mb."

Modele biznesowe przyszłości
Aby pozostać konkurencyjnymi na rynku z tak zaciekłą rywalizacją, operatorzy powinni odchudzić swoje modele biznesowe i dopasować je do obecnych wymogów rynku. Eksperci Roland Berger wskazują na trzy możliwe scenariusze:
  • "Dostęp Minus": W tym scenariuszu, firmy telekomunikacyjne po prostu oferują usługi sieciowe i utrzymują minimalny kontakt bezpośredni z użytkownikami końcowymi. Natomiast firmy oferujące usługi w chmurze i OTT budują swoją pozycję poprzez silne marki. W scenariuszu tym operatorzy telekomunikacyjni skupiają się na swoich głównych obszarach działalności; innowacje i opracowywanie nowych produktów mają miejsce głównie w obszarze technologii sieciowych.
  • "Dostęp Plus": W tym scenariuszu, firmy oferują nie tylko swoje usługi sieciowe, ale również wybrane usługi dodane poprzez partnerstwo z dostawcami B2B/B2C i OTT. Sieci natomiast staną się powszechnie dostępne, oddzielą się zatem od biznesu telekomunikacyjnego. W celu poprawy efektywności, sprzedaż i usługi zostają oddzielone od sieci.
  • "Grupy usługowe OTT ": Firmy telekomunikacyjne wkraczają w świat sieci jako w pełni zintegrowani dostawcy ze swoim własnym ekosystemem dostępu do sieci oraz własnym modelem B2B/B2C. Dzięki swoim silnym markom mają lepsze pozycjonowanie na rynku niż dostawcy OTT. Nieliczne grupy są w stanie osiągnąć ekonomię skali poprzez aktywną konsolidację.

"Wszystkie trzy scenariusze są prawdopodobne," podsumowuje Dahlke. "Istotne jest to, by firmy skupiły się na rozwijaniu swojego podstawowego obszaru działalności, realistycznie szacowały swoje szanse na rozwój, optymalizowały swoje struktury i poszukiwały szans na konsolidację. Tylko w ten sposób będą w stanie zaoferować inwestorom przekonujący model biznesowy."

W przyszłości natomiast, dostęp do sieci będzie odgrywał kluczową rolę dla europejskich operatorów telekomunikacyjnych. Obecnie generuje on przychody rzędu około 300 miliardów Euro; dwie trzecie tej kwoty pochodzi z komunikacji mobilnej. To, czy ten poziom przychodów pozostanie stabilny czy będzie się kurczył, zależy nie tylko od decyzji podjętych przez operatorów telekomunikacyjnych, ale również od przyszłego środowiska regulacyjnego.

poprzednia  

1 2

Roaming w UE: zmiany

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: