eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Kadra kierownicza zdominowana przez mężczyzn

Kadra kierownicza zdominowana przez mężczyzn

2012-03-08 13:43

Przeczytaj także: Kobiety w biznesie coraz ważniejsze


Unia Europejska jest zaangażowana w walkę z nierównością płci Gender Pay Gap (jako jeden z etapów planu EU Gender Action Plan). Chociaż pojawia się sprzeciw łączenia polityki z pracą, dane Mercer podkreślają, jaką rolę może odegrać polityczna interwencja w walce z nierównością płci stworzoną przez siły rynkowe. Zgodnie z danymi płacowymi z krajów byłego bloku sowieckiego występuje tam najwyższy odsetek kobiet dyrektorów. Litwa i Bułgaria może poszczycić się najwyższym poziomem reprezentacji kobiet wśród stanowisk najwyższej kadry kierowniczej w Europie, odpowiednio 44% i 43%. W rzeczywistości pierwsze dziewięć krajów w rankingu pokazującym najwyższy poziom reprezentacji kobiet to kraje z post komunistycznych krajów.

„Równość jest dziedzictwem, które przetrwało z czasów Związku Radzieckiego, kiedy to poprzez życie polityczne i kulturalne zachęcano kobiety do obejmowania takiej samej roli co mężczyźni stąd reprezentacja kobiet była na wysokim poziomie”.

Europa Zachodnia

W analizowanej grupie firm z Europy Zachodniej, najwięcej kobiet, które zajmują stanowiska dyrektorskie reprezentują Grecję i Irlandię (33%), następnie Szwecję (30%) i Belgię (29%). W Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Francji 28% kobiet piastuje najwyższe stanowiska w organizacjach. Następne w kolejności są Dania i Portugalia (27%), Finlandia, Szwajcaria, Norwegia (25%) i Włochy (22%), Austria (21%), Niemcy (20%) i Holandia (19%).

W krajach takich jak: Hiszpania, Norwegia, Francja, Belgia czy Włochy funkcjonował system kwotowy, który polega na administracyjnym rezerwowaniu miejsc dla reprezentantów określonych grup społecznych. Te zarezerwowane miejsca (kwoty) mają przeciwdziałać wykluczeniu kobiet z życia publicznego, politycznego czy biznesowego. Zadaniem parytetów dla kobiet w spółkach z udziałem skarbu państwa jest obecność kobiet w biznesie.

Jak podaje Gazeta Wyborcza: „W krajach skandynawskich, osiągających najwyższe miejsca w rankingach partycypacji kobiet w życiu publicznym (m.in. Gender Gap Index 2010), system kwotowy w wyborach wpisany jest w wewnętrzne regulaminy partii, nie ma charakteru powszechnie obowiązującego prawa. Efektem jest wysoka liczba kobiet zasiadających w parlamentach tych państw. W Finlandii, Islandii i Szwecji partycypacja polityczna kobiet na poziomie krajowym waha się w granicach 50%, natomiast w Danii i Norwegii dochodzi do 40%. Sytuacja jest jednak o wiele mniej korzystna dla aktywistek działających w polityce lokalnej. W wyborach samorządowych skandynawskie polityczki wybierane są o wiele rzadziej niż w wyborach parlamentarnych. Ich udział we władzach lokalnych to ok. 20 - 30%”

W Wielkiej Brytanii rząd podejmuje kroki w kierunku polepszenia poziomu reprezentatywności kobiet w zarządach (zgodnie z raportem Lord Davis Women on Boards), w którym rekomenduje wzrost odsetka kobiet w zarządach firm (FTSE 350 firm) do 25% w 2012.

fot. mat. prasowe

Odsetek kobiet i mężczyzn na stanowiskach wyższego kierownictwa w krajach europejskich

Najwyższy procent kobiet na wyższych stanowiskach zanotowano na Litwie

Europa Środkowo-Wschodnia

W tym regionie, podział na męską i żeńską reprezentację kadry kierowniczej jest dość wyrównany: na Litwie 44% stanowisk zarządczych obejmują kobiety, w Bułgarii 43%, Rosji 40% zaś w Estonii i Kazachstanie 37%. Kraje, które uplasowały się w następnej kolejności to Serbia (36%), Ukraina (35%), Rumunia (34%), Węgry (33%), Polska (30%), Słowacja (30%) i Czechy (27%).

Bliski Wschód i Afryka

Na Bliskim Wschodzie czy w krajach afrykańskich kobiety stanowiły 26% sił dyrektorskich np. w Turcji, 23% w Maroku, 17% UAE, 16% w Egipcie i 7% w Katarze. W bazie danych dla Arabii Saudyjskiej nie znalazły się obserwacje dla kobiet.

Artykuł powstał na podstawie tłumaczenia tekstu “Women in business’ – An analysis of gender representation in Executive and Management roles across Europe”

Przeczytaj także: Jaka jest kobieta-szef? Jaka jest kobieta-szef?

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: