eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Badanie "Popyt na usługi"

Badanie "Popyt na usługi"

2005-03-04 00:03

Badanie "Popyt na usługi"

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Polska wraz z Danią, Finlandią, Litwą, Łotwą, Niemcami, Słowenią oraz Szwecją przy koordynacji Eurostatu podjęły się przygotowania i przeprowadzenia badania europejskiego "Popyt na usługi", które pozwoli odpowiedzieć na pytania odnośnie zapotrzebowania przedsiębiorstw na wybrane rodzaje usług, dostarczy informacji na temat kierunków pozyskiwania usług (kraj/zagranica), barier uniemożliwiających nabywanie usług oraz planów przedsiębiorstw na najbliższe lata w zakresie polityki pozyskiwania usług.
Struktura zakupu usług obcych

W strukturze kosztów zakupu usług w 2003 roku (patrz tablica w załączniku) w przypadku jednostek prowadzących działalność przemysłową (wg PKD sekcja D), handlową (wg PKD sekcja G) oraz działalność w zakresie transportu, gospodarki magazynowej i łączności (wg PKD sekcja I) dominującą pozycję o udziale około 20-31% stanowiły usługi transportowe i logistyczne (D - 23%, G – 23% oraz I – 31%) oraz usługi pozostałe (D – 32%, G – 21% oraz I – 25%). Wśród usług pozostałych wymieniane były przeważnie usługi remontowo-budowlane oraz usługi napraw maszyn i urządzeń. Ponadto, wśród jednostek prowadzących działalność przemysłową (sekcja D) oraz handlową (sekcja G) znaczny udział stanowiły również zakupy usług związanych z marketingiem i sprzedażą - odpowiednio 14% oraz 18%. W przedsiębiorstwach transportowych oraz tych zajmujących się gospodarką magazynową i łącznością (wg PKD sekcja I) wydatki na zakup usług informatycznych i telekomunikacyjnych osiągnęły w 2003 roku 18% kosztów poniesionych na usługi ogółem.

W budownictwie (wg PKD sekcja F) przeważający, bo niemal 76% udział kosztów zakupu usług przypada na usługi pozostałe. Są to przeważnie usługi budowlano-montażowe nabywane w celu odsprzedaży, tzw. podwykonawstwo. Stosunkowo często nabywane były również usługi transportowo-logistyczne, które mają 8% udział w kosztach zakupu usług ogółem.

W sekcji hotele i restauracje (wg PKD sekcja H) największe zapotrzebowanie jednostki zgłaszały na usługi pozostałe – 27% i usługi wynajmu i leasingu operacyjnego – 20%.
Jednostki prowadzące działalność związaną z wynajmem maszyn i urządzeń oraz wypożyczaniem artykułów użytku osobistego i domowego (wg PKD dział 71) w ciągu badanego okresu sprawozdawczego nabywały głównie usługi transportowo-logistyczne, których udział w strukturze kosztów poniesionych na zakup usług ogółem wyniósł 44% oraz usługi pośrednictwa finansowego –z udziałem około 20%.

W informatyce (wg PKD dział 72) najwyższy udział w zakupie usług ogółem przypada na wydatki związane z zakupem usług informatycznych i telekomunikacyjnych – prawie 31% oraz usług pozostałych – 26%. Znaczącą pozycję kosztów stanowią również opłaty za licencje i prawa autorskie – około 11%, co wiąże się z koniecznością zakupu licencji i ochrony praw autorskich w tym rodzaju działalności.

Wśród jednostek prowadzących działalności związaną z prowadzeniem działalności gospodarczej (wg PKD dział 74) odnotowano duże rozbieżności w strukturze zakupu usług. Przyczyną tego zjawiska jest szeroka różnorodność działalności zaklasyfikowanych do tego działu. Niemniej jednak, najwyższy udział w kosztach związanych z zakupem usług ogółem stanowiły wydatki poniesione na zakup usług pozostałych (31%) oraz na usługi związane z marketingiem i sprzedażą (21%).

Jednostki prowadzące działalność usługową komunalną (wg PKD dział 90) najwięcej nabyły usług pozostałych, które stanowiły 56% kosztów zakupu usług ogółem oraz usług transportowych i logistycznych – 13%. Znaczący udział w kosztach zakupu usług ogółem podmiotów zajmujących się działalnością związaną z filmem i przemysłem wideo oraz działalnością radiową i telewizyjną (wg PKD 92.1 i 92.2) stanowiły usługi pozostałe – 35% oraz usługi informatyczne i telekomunikacyjne – 24%, a także opłaty za licencje oraz prawa autorskie – 22%.

Wyniki badań wskazują, że jednostki objęte badaniem najniższe zapotrzebowanie zgłaszały na usługi naukowo-badawcze, usługi architektoniczne i inżynierskie oraz usługi w zakresie badań i analiz technicznych, o czym świadczy fakt, że w przypadku większości badanych działalności ich udział w strukturze zakupów niekiedy nie przekraczał nawet 1%. Stosunkowo niewielki udział w kosztach zakupu usług ogółem przypadł również na zakup licencji i praw autorskich (oprócz przedsiębiorstw prowadzących działalność informatyczną (wg PKD dział 72) i działalność związaną z filmem i przemysłem wideo oraz działalnością radiową i telewizyjną (wg PKD grupy 92.1 i 92.2).

 

1 2 3

następna

oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Hosting i domeny w Polsce

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: