eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Koniunktura przemysłowa XII 2011

Koniunktura przemysłowa XII 2011

2011-12-28 13:25

Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa XI 2011


Największe trudności w regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych odnotowywane są w jednostkach małych (o liczbie pracujących od 10 do 49 osób). Prognozy dotyczące regulowania bieżących zobowiązań finansowych w jednostkach wszystkich klas wielkości są pesymistyczne i gorsze od formułowanych w listopadzie. Szczególnie negatywne przewidywania zgłaszają w jednostki małe (o liczbie pracujących od 10 do 49 osób).

W jednostkach dużych (o liczbie pracujących 250 i więcej osób) utrzymuje się nadmierny poziom zapasów wyrobów gotowych. W jednostkach średnich (o liczbie pracujących od 50 do 249 osób) stan zapasów wyrobów gotowych wzrasta do nadmiernego, natomiast w jednostkach małych (o liczbie pracujących od 10 do 49 osób) jest oceniany jako odpowiedni do zapotrzebowania.

W jednostkach dużych (o liczbie pracujących 250 i więcej osób) odnotowywany jest szybszy niż w listopadzie wzrost należności, natomiast w podmiotach małych (o liczbie pracujących od 10 do 49 osób) wzrost ten jest wolniejszy niż przed miesiącem.

Przedsiębiorcy wszystkich klas wielkości planują większe niż przed miesiącem redukcje zatrudnienia. Najbardziej znaczące ograniczenie zatrudnienia przewidywane jest w jednostkach małych (o liczbie pracujących od 10 do 49 osób).

Wzrost cen jest zapowiadany w jednostkach wszystkich klas wielkości, największy w jednostkach średnich (o liczbie pracujących od 50 do 249 osób).

Przedsiębiorcy prowadzący działalność w zakresie poszczególnych działów przetwórstwa przemysłowego zgłaszają zróżnicowane oceny koniunktury. Najbardziej korzystne oceny ogólnego klimatu koniunktury formułują producenci: wyrobów farmaceutycznych (plus 18 – spadek o 3 punkty), urządzeń elektrycznych (plus 8 – spadek o 7 punktów), chemikaliów i wyrobów chemicznych (plus 4 – spadek o 1 punkt), papieru i wyrobów z papieru (plus 4 – wzrost o 2 punkty), maszyn i urządzeń (plus 3 – spadek o 4 punkty). Negatywnie swoją koniunkturę oceniają głównie producenci skór i wyrobów ze skór (minus 21 – spadek o 19 punktów), odzieży (minus 19 – spadek o 5 punktów), wyrobów tekstylnych (minus 18 – spadek o 7 punktów), wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny (minus 12 – wzrost o 1 punkt), wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych (minus 11 – spadek o 3 punkty), metali (minus 9 – wzrost o 7 punktów).

Budownictwo

W grudniu ogólny klimat koniunktury w budownictwie kształtuje się na poziomie minus 23 (w listopadzie minus 15). Poprawę koniunktury sygnalizuje 9% przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 32% (w listopadzie odpowiednio 11% i 26%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

fot. mat. prasowe

Ogólny klimat koniunktury w budownictwie

Ogólny klimat koniunktury w budownictwie


Aktualny i przewidywany portfel zamówień i produkcja budowlano-montażowa oceniane są bardziej pesymistycznie niż przed miesiącem. Także oceny bieżące i prognozy dotyczące sytuacji finansowej są negatywne i gorsze od zgłaszanych w listopadzie. Na opinie te mają wpływ utrzymujące się opóźnienia w terminowym ściąganiu należności za wykonane roboty budowlano-montażowe. Zapowiadane ograniczenia zatrudnienia mogą być bardziej znaczące od planowanych w listopadzie. W najbliższych miesiącach przedsiębiorcy przewidują spadek cen robót budowlano-montażowych, nieco większy od prognozowanego przed miesiącem.

Spośród badanych przedsiębiorstw 20% (przed rokiem 21%) sygnalizuje prowadzenie prac budowlano-montażowych za granicą. Dyrektorzy tych przedsiębiorstw spodziewają się dalszego spadku portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe na rynkach zagranicznych.

fot. mat. prasowe

Ogólny klimat koniunktury wg klas wielkości

Ogólny klimat koniunktury wg klas wielkości


Najbardziej negatywne oceny swojej sytuacji gospodarczej zgłaszają jednostki małe i średnie (o liczbie pracujących do 249 osób). Najgorsze przewidywania w tym zakresie formułują jednostki małe (o liczbie pracujących od 10 do 49 osób).

W podziale na klasy wielkości największy spadek bieżącego i przyszłego portfela zamówień sygnalizują przedsiębiorstwa małe i średnie (o liczbie pracujących od 10 do 249 osób).

poprzednia  

1 2 3 ... 6

następna

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Polski rynek pracy X-XII 2011

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: