eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Świat: wydarzenia tygodnia 51/2011

Świat: wydarzenia tygodnia 51/2011

2011-12-25 17:39

Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 50/2011

  • W listopadzie ceny detaliczne w USA w listopadzie wzrosły o 3,4 proc.r/r.
  • W trakcie kilkudniowej oficjalnej wizyty prezydenta Bronisława Komorowskiego w Chinach poinformowano o powstaniu Polska Izba Handlowa (PCC). Założycielami jest siedem firm, a członkostwo zadeklarowało 20. W trakcie tej wizyty KGHM podpisał z China Minmetals kontrakt na dostawy 100 tys. ton rocznie miedzi w latach 2012-2016 o wartości ok. 3,5 mld USD.
  • Amerykańskie PKB wzrosło w III kwartale o 1,8 proc.
  • Amerykański Departament Sprawiedliwości wyraził zgodę na połączenie Deutsche Börse i NYSE. Warunkiem jest to, by DB pozbyła się swoich udziałów w mniejszej nowojorskiej giełdzie Direct Edge. Po fuzji nowy giełdowy gigant będzie kontrolował ponad 90 proc. europejskiego obrotu instrumentami pochodnymi na indeksy, akcje spółek i stopy procentowe.
  • W w Pekinie poinformowano, że wymiana handlowa między Polską a Chinami w 1989 r. miała wartość 0,9 mld USD, a w 2010 roku osiągnęła już poziom 11,1 mld USD.
  • Przedstawiciele "Rosatomu" oraz ministerstwa energetyki USA podpisali uzgodnienia administracyjne do międzyrządowego amerykańsko-rosyjskiego porozumienia o współpracy w pokojowym wykorzystaniu energii atomowej. Jest to tzw. Porozumienie 123. Dotyczy stosowania materiałów jądrowych oraz sposobu ich przekazywania, zasady rachunkowości i sprawozdawczości. Uzgodniono reguły kontroli i fizycznej ochrony takich materiałów oraz informacji o nich.
  • AT&T zrezygnowało z wartego 39 mld USD przejęcia amerykańskiego operatora komórkowego należącego do Deutsche Telekom. Na transakcję nie uzyskano zgody ze strony regulatorów rynkowych.
  • Po amerykańskiej Izbie Reprezentantów także Senat uchwalił ustawę o wydatkach rządu na bieżący rok podatkowy (zaczyna się 1 października). Zawarto także z większością demokratyczną w Senacie ws. przedłużenia o dwa miesiące obniżek podatków od płac na ubezpieczenia społeczne - fundusz emerytalny (Social Security) i fundusz ubezpieczeń zdrowotnych dla emerytów (Medicare) i dla osób najbiedniejszych (Medicaid). Zatwierdzono też przedłużenie wypłat zasiłków dla bezrobotnych. W dalszym ciągu trwa spór o poziom podatków. Demokraci domagają się podwyższenia podatków od najzamożniejszych Amerykanów, czemu sprzeciwiają się Republikanie.
  • W 2011 roku grupa Toyoty sprzeda 7,9 mln samochodów (spadek o 6 proc. r/r). W 2012 koncern planuje sprzedać 8,65 mln aut (wzrost o 20 proc.r/r, a w 2013 r. Toyota zamierza zwiększyć produkcję do 8,95 mln samochodów.
  • Pekin postanowił na dwa lata nałożyć dodatkowe karne cła na importowane z USA duże samochody (z silnikami o pojemności ponad 2,5 litra). Są to głównie samochody amerykańskich marek, ale też samochody BMW i Mercedesy klasy M, R i GL, produkowane w amerykańskich fabrykach i luksusowe limuzyny Acura, produkowane w USA przez japońską Hondę. Dodatkowe cła wynoszą od 2 proc. (na auta BMW) do 22 proc. (na cadillaki). Chiny oceniają, że importowane z USA samochody terenowe są sprzedawane po cenach dumpingowych.Dotąd Chiny doliczały 25 proc. cła do ceny samochodów importowanych z USA, a teraz karne cła będą dokładane do tej stawki.
  • WTO przyznało rację administracji Białego Domu, która dwa lata temu wprowadzić karne cła na opony z Chin (oskarżenie o dumping). Dwa miesiące temu siedmiu amerykańskich producentów paneli słonecznych zwróciło się o wprowadzenie karnych ceł na panele importowane z Chin.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

UDANA WIZYTA PREZYDENTA KOMOROWSKIEGO W CHINACH

Cieszy mnie przebieg wizyty prezydenta Komorowskiego w Chinach. Jeśli miałabym na podstawie relacji medialnych krótko określić jej charakter, to na pewno określiłabym ją jako pragmatyczną i przede wszystkim gospodarczą... To dobrze, bo zdobywanie się na nauczanie i pouczanie tak wielkiego kraju czym jest demokracja i wolności obywatelskie byłoby mało skuteczne, o czym doskonale wiedzą kraje wielokrotnie większe od Polski, a widać to w przebiegu ostatnich wizyt przywódców Francji i Niemiec w Pekinie. Także i w przypadku wizyty polskiego prezydenta w oficjalnych wypowiedziach niewiele było uwag bazujących na wartościach przestrzeganych w Europie, co na pewno korzystnie wpłynęło na atmosferę wokół tej wizyty...

Wizyta polskiego prezydenta była kontynuacją nowej koncepcji naszych władz, zorientowanych na wspomaganie polskich interesów gospodarczych. Rozpoczęła się ona jakiś czas temu ciekawym i dobrze zaprezentowanym polskim pawilonem na Expo w Szanghaju. Teraz ten dobry początek był kontynuowany wizytą z licznym gronem osób towarzyszących prezydentowi, a będących przedstawicielami środowiska biznesowego i naukowego. Dobrze się stało, że przy okazji wizyty Polska była prezentowana w chińskich mediach jako unijny kraj kierujący działaniami unijnych krajów (prezydencja), ale też wyjątkowy kraj, który skutecznie opiera się kryzysowi ("zielona wyspa"). Tej wizycie towarzyszyło liczne grono rektorów szkół wyższych oferujących usługi edukacyjne. Przedstawicielem polskiej kultury była Filharmonii Narodowej pod batutą Antoniego Wita która w czasie wizyty dała koncert w National Centre for the Performing Arts, z udziałem światowej sławy chińskiego pianisty Lang Langa z programem, w którym nie brakowało Chopina...

By jednak po wizycie pozostał ślad i była podstawa do kontynuacji zawartych kontaktów, zorganizowano dwa ważne fora dyskusyjne, poświęcone sprawom gospodarczym, inwestycyjnym oraz współpracy na poziomie szkół wyższych. W tym drugim polskie uczelnie zaprezentowały szeroką ofertę edukacyjną dla studentów chińskich.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: