eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Specjaliści i menedżerowie IT wolą kontrakt

Specjaliści i menedżerowie IT wolą kontrakt

2011-12-16 12:13

Przeczytaj także: Praca dla specjalistów raczej w dużych miastach


fot. mat. prasowe

Kontraktorzy IT usatysfakcjonowani z warunków współpracy na zasadzie kontraktu

Kontraktorzy IT usatysfakcjonowani z warunków współpracy na zasadzie kontraktu

„Co ciekawe, wysoki odsetek zadowolonych specjalistów i menedżerów notujemy niezależnie od otrzymywanego wynagrodzenia – świadczy to o tym, że kontraktorzy uważają, że są wynagradzani adekwatnie do swoich kwalifikacji i umiejętności” – komentuje Justyna Mazur, menedżer Antal International odpowiadająca za usługę zatrudnienia zewnętrznego, w tym również IT. Warto zwrócić uwagę, że choć kontraktorzy IT są bardzo usatysfakcjonowani perspektywami rozwoju, nie zadowalają ich możliwości awansu. „Jest to spowodowane tym, że o ile praca przy różnorodnych projektach, możliwość uczenia się od różnych specjalistów przekłada się na znaczny rozwój kwalifikacji, o tyle awans podczas zatrudnienia projektowego jest trudny. Specjalista bądź menedżer jest zatrudniany na dane stanowisko w ramach doświadczenia, jakie posiada. Jeśli nie awansuje podczas trwania często kilkumiesięcznego projektu, trudno jest mu uzyskać awans przy starcie kolejnego projektu.” – komentuje Anna Teodorowska, konsultantka Antal International, specjalizująca się w rekrutacji kontraktorów z obszaru IT.

Kontraktor – czyli kto?

91% respondentów to mężczyźni, a 9% to kobiety. Tak duża dysproporcja wynika między innymi z charakterystyki samej branży IT. W Europie, jak również w Polsce, odsetek kobiet studiujących kierunki informatyczne jest nadal niewielki. Z badań GUS wynika, że tylko co dziesiąty student na kierunkach informatycznych to kobieta. Większość kontraktorów (54%) to ludzie młodzi, w wieku 31-40 lat, ale już mający za sobą pierwsze doświadczenia zawodowe i początki kariery. Również wysoki odsetek respondentów (24%) należy do przedziału wiekowego 26-30 lat. „Młodzi specjaliści i menedżerowie bardziej cenią sobie elastyczność pracy i różnorodność projektów, ponieważ pozwala im to zdobyć bogate doświadczenia przy jednoczesnym zachowaniu równowagi pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym. Przedstawiciele pokolenia Y łatwo przystosowują się do różnych warunków pracy i urozmaiconych zadań – to immanentna cecha tego pokolenia.” – komentuje Artur Skiba, dyrektor zarządzający Antal International i wiceprezes Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia.

fot. mat. prasowe

Z jakiego powodu zdecydował(a) się Pan(i) na współpracę w formie kontraktu/projektu?

Z jakiego powodu zdecydował(a) się Pan(i) na współpracę w formie kontraktu/projektu?

Na kontrakt do Niemiec?

Polscy kontraktorzy poszukiwani są przez pracodawców zarówno na polskim, jak i niemieckim rynku pracy. Ich kwalifikacje są wysoko cenione – znajduje to odzwierciedlenie w proponowanych wynagrodzeniach, które w Niemczech są dużo wyższe niż w Polsce. „Kontraktorzy z Polski są chętnie zatrudniani, przede wszystkim w branżach Inżynieria i IT. Ich wynagrodzenia zaczynają się zwykle od 100 euro dziennie, a ich górna granica uzależniona jest od doświadczenia kontraktora i branży.” – zauważa Max Price, dyrektor zarządzający Antal International w Niemczech. „Contracting w Niemczech jest trendem wzrostowym nie tylko w branży IT, dotyczy zasadniczo wszystkich wolnych zawodów technicznych nie podlegających regulacjom branżowym (techników, projektantów designu, osób zajmujących się konstrukcją np. w branży motoryzacyjnej i lotniczej, a także handlowców i menedżerów różnego szczebla.” – dodaje Katarzyna Soszka-Ogrodnik, rzecznik prasowy Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: