eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Plany polskich pracodawców XI 2011

Plany polskich pracodawców XI 2011

2011-12-06 11:20

Przeczytaj także: Polskie firmy planują podwyżki płac


Zamrożenie podwyżek

fot. mat. prasowe

Zatrudnienie nowych pracowników w ciągu nadchodzących 6 miesięcy

Zatrudnienie nowych pracowników w ciągu nadchodzących 6 miesięcy

Plany w zakresie zmian wynagrodzeń nie zmieniły się istotnie w stosunku do ostatniego kwartału. Jednak widać tu pewien optymizm. W porównaniu do poprzedniej fali badania, wzrósł odsetek firm deklarujących wypłacenie podwyżek (z 19% w VII na 24% w XI br.). Największą zmianę na korzyść widać tu pośród deklaracji pracodawców z regionu wschodniego i północnego (po 30% respondentów). Spadku płac najbardziej obawiają się firmy z branży usługowej (17%). Spośród branż, które nie przewidują zmian w zakresie wynagrodzeń najbardziej wyróżnia się budownictwo (87%), transport, gospodarka magazynowa i łączność (85%), a także działalność usługowa (83%).

fot. mat. prasowe

Zmiany w zakresie kształtowania wynagrodzeń w ciągu nadchodzących 6 miesięcy

Zmiany w zakresie kształtowania wynagrodzeń w ciągu nadchodzących 6 miesięcy

- Spadają oczekiwania przedsiębiorców dotyczące wzrostu płac, co stawia pod znakiem zapytania opinie dotyczące zakończenia kryzysu na rynku pracy, obejmującego lata 2009-2010. - mówi Michał Gorzelak, Główny Specjalista Wydziału Informacji Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych. - W latach tych przeciętne wynagrodzenia brutto rosły w tempie dwukrotnie wolniejszym, niż w znacznie bardziej pomyślnym okresie 2007-2008 (dynamika w latach 2009-2010 na poziomie 4-5%, w porównaniu do 8-10% w latach wcześniejszych). Dalekie od optymistycznych oczekiwania przedsiębiorców (80% spodziewa się stagnacji gospodarki bądź wręcz recesji) odzwierciedlają się nie tylko w mniej korzystnych prognozach dotyczących poziomu płac i zatrudnienia, ale i w rosnącym popycie na pracę tymczasową.

fot. mat. prasowe

Praca tymczasowa

Praca tymczasowa

Umacnia się popyt na elastyczne formy zatrudnienia

Jednym z obserwowanych sposobów przygotowania się do niepewnej sytuacji gospodarczej jest utrzymujące się zapotrzebowanie na pracowników tymczasowych. Według danych Polskiego Forum HR możemy odnotować duży skok w liczbie pracowników zatrudnionych na zasadach pracy tymczasowej wobec poprzedniego kwartału (wskaźnik FTE* w Q3 wyniósł 47 353 vs. 40 690 w Q2 br.).

* FTE – full time equivalent, wskaźnik obrazujący liczbę pracowników zatrudnionych każdego dnia w przeliczeniu na pełne etaty.

- Już od jakiegoś czasu obserwujemy u pracodawców rosnące zainteresowanie pracą tymczasową. Firmy, nauczone wcześniejszym kryzysem, przy podejmowaniu decyzji o rekrutacji chętniej sięgają po elastyczne formy zatrudniania. Rezygnacja z rekrutacji na etat, na korzyść zatrudniania pracowników tymczasowych jest korzystna dla obydwu stron. Firmie pozwala na bezpieczeństwo finansowe i rozsądne zarządzanie polityką personalną dzięki możliwym tu elastycznym kosztom zatrudnienia. Kandydatowi natomiast daje większą szansę na znalezienie zatrudnienia w niepewnych czasach. Praca tymczasowa pozwala dużo szybciej i łatwiej dostosować się do wahań koniunktury. - komentuje Agnieszka Bulik.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: