eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Ewolucja spamu VII-IX 2011

Ewolucja spamu VII-IX 2011

2011-11-24 11:58

Przeczytaj także: Ewolucja spamu IV-VI 2011


Tuż za tymi dwoma liderami uplasowały się trzy portale społecznościowe: Facebook (+4,94 punktów procentowych), Habbo (+3,3 punktów procentowych) oraz Orkut (+3,05 punktów procentowych). Popularnym celem ataków phishingowych był również Google+, portal społecznościowy od Google’a, dzięki czemu firma Google uplasowała się na ósmym miejscu (+1,34 punktów procentowych).

Darmowa gra online Runescape wyprzedziła opartą na subskrypcji World of Warcraft w rankingu phisherów. Runescape awansowała na siódme miejsce (0,96% wszystkich ataków phishingowych), podczas gdy WoW wypadł z pierwszej 10.

Również tradycyjne usługi bankowe cieszyły się mniejszą popularnością wśród phisherów: Santander (-1,33 punktów procentowych) oraz Halifax (+0,82 punktów procentowych) znalazły się dopiero na 6 i 9 miejscu. Nowością w tym kwartale był wiodący w Ameryce Łacińskiej system e-płatności, Ciello S.A., który uplasował się na 10 miejscu.

W poprzednich raportach spamowych wspominaliśmy, że phisherzy stracili zainteresowanie tradycyjnymi bankami, jednak po raz pierwszy na liście 10 najpopularniejszych celów ataków phishingowych znalazły się jedynie dwa banki. Wynika to z tego, że kradzież realnych pieniędzy stanowi dla phisherów większe ryzyko niż kradzież pieniędzy wirtualnych. Co więcej, obie formy mają praktycznie równą wartość.

Ponadto pod koniec września pojawił się spam atakujący studentów, którzy na początku roku akademickiego otrzymali dofinansowanie i kredyt.

Studenci byli przekierowywani na strony phishingowe, gdzie proszono ich o wypełnienie formularza, dostarczonego rzekomo przez firmę udzielającą kredytów studenckich w celu zweryfikowania informacji dotyczących ich konta. Naturalnie, formularz ten nie został wysłany przez tą instytucję i każdy, kto go wypełnił, padł ofiarą oszustów.

Wnioski


W trzecim kwartale 2011 r. wspólne wysiłki firm Kaspersky Lab i Microsoft doprowadziły do zamknięcia kolejnego botnetu - Hlux/Kelihos. Dwa ostatnie lata prowadzenia kampanii antybotnetowej pokazały, że zamykanie botnetów jest najskuteczniejszym sposobem walki ze spamerami.

Niestety, mimo spadku ilości spamu w ruchu pocztowym, zawartość niechcianych wiadomości stała się bardziej niebezpieczna. Średni odsetek spamu ze szkodliwymi załącznikami osiągnął w trzecim kwartale 2011 r. rekordowo wysoki poziom (5,3%). Wzrost ilości tego rodzaju spamu, jak również analogiczny wzrost odsetka niechcianych wiadomości zawierających treści dla dorosłych, można przypisać temu, że był to okres letnich wakacji oraz miała miejsce „druga fala” globalnego kryzysu gospodarczego. W okresie letniego spowolnienia, a ostatnio również niepewnego klimatu finansowego, spamerzy sięgają po formy oszustw, które pozwolą im utrzymać się w biznesie. Rozprzestrzenianie szkodliwego kodu, jak również odsyłaczy do stron pornograficznych, które mogą rozprzestrzeniać infekcje komputerowe, nadal jest dochodowe dla uczestników programów partnerskich: użytkownicy oglądają filmy oznaczone znakiem „x” oraz pobierają podejrzane archiwa niezależnie od stanu gospodarki.

Jeżeli ogólnoświatowa sytuacja gospodarcza nadal będzie niepewna, w następnym kwartale możemy spodziewać się dalszego wzrostu ilości spamu rozprzestrzenianego za pośrednictwem programów partnerskich. Dotyczy to nie tylko spamu zawierającego szkodliwe załączniki oraz treści dla dorosłych, ale również reklamującego produkty farmaceutyczne, podrabiane towary oraz oprogramowanie po obniżonej cenie.

W ruchu pocztowym będzie więcej tzw. „listów nigeryjskich”: jeżeli gospodarka nie wykaże oznak poprawy, więcej osób będzie skłonnych skorzystać nawet z najbardziej nietypowych możliwości zarobienia pieniędzy – i na tym będą żerowali spamerzy wysyłający „listy nigeryjskie”.

Spodziewamy się spadku liczby zamówień dystrybucji spamu oraz jednoczesnego wzrostu liczby e-maili reklamującego usługi spamerów. Jednak kryzys gospodarczy z lat 2008-2009 pokazał, że sadek ilości zamawianego spamu w rosyjskim Internecie może spowodować nieznaczny spadek ogółu ruchu spamowego.

Przeczytaj także: Spam V 2014 Spam V 2014

poprzednia  

1 ... 8 9

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: