eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Sektor IT: ocena konkurencyjności 2011

Sektor IT: ocena konkurencyjności 2011

2011-09-28 11:20

Przeczytaj także: Sektor IT: ocena konkurencyjności 2009

Z tegorocznych danych Indeksu wynika, że kraje o ugruntowanej silnej pozycji w branży pozostały liderami po części dlatego, że „sprzyjające warunki dają przewagę na zasadzie sprzężenia zwrotnego”. Dzięki wieloletnim inwestycjom kraje te zbudowały już solidne fundamenty rozwoju nowoczesnych technologii i w dalszym ciągu mogą czerpać z tego korzyści. Jednakże wraz z nadejściem nowych rywali — głównie z krajów rozwijających się — którzy starają się dorównać standardom ustanowionym przez liderów rynku, na globalnej arenie konkurencji można zaobserwować coraz większy tłok.

„Z tegorocznego Indeksu konkurencyjności branży informatycznej widać jasno, że inwestowanie w fundamenty rozwoju nowoczesnych technologii będzie w dłuższej perspektywie przynosić ogromne korzyści” — stwierdził prezes i dyrektor generalny BSA Robert Holleyman. „Oczywiście, żaden kraj nie posiada monopolu w dziedzinie technologii informatycznych. W branży tej istnieje sprawdzony przepis na sukces, z którego każdy może skorzystać. Dlatego też można zauważyć trend tworzenia się wielu ośrodków branży informatycznej o silnej globalnej pozycji”.

Największy awans w tegorocznym Indeksie — w porównaniu z poprzednią edycją z 2009 r. — zanotowały: Malezja, która awansowała aż o 11 miejsc w tabeli klasyfikacji generalnej dzięki odnotowanemu w tym kraju wzrostowi działalności badawczo-rozwojowej, oraz Indie, które awansowały o 10 miejsc z uwagi na swój kompleksowy program prac badawczo-rozwojowych oraz dynamiczne warunki rozwoju kapitału ludzkiego. Kilka innych krajów — w tym Singapur, Meksyk, Austria, Niemcy a także Polska — zanotowało w tym roku wysokie skoki w ogólnej klasyfikacji, które wskazują na aktualną silną pozycję tych państw we wszystkich kluczowych obszarach branży informatycznej.

„W dzisiejszych czasach odbudowy globalnej gospodarki ważniejsze niż kiedykolwiek staje się przyjęcie przez rządy poszczególnych krajów długoterminowych planów rozwoju branży informatycznej” — stwierdził Holleyman. „Decydenci polityczni i biznesowi nie mogą analizować problemów branży w skali roku, gdyż grozi to w przyszłości zacofaniem w rozwoju technologii informatycznych. Sytuację w branży należy oceniać w perspektywie następnych 7-10 lat i inwestować tak, aby uzyskać znaczną poprawę poziomu konkurencyjności”.

Indeks konkurencyjności branży informatycznej można pobrać ze strony internetowej BSA W dokumencie znajdują się interaktywne wersje tabel rankingowych, szczegółowe opisy poszczególnych krajów, branżowe studia przypadków oraz opinie ekspertów w dziedzinie technologii informatycznych.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: