eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Koniunktura przemysłowa VIII 2011

Koniunktura przemysłowa VIII 2011

2011-08-23 11:40

Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa VII 2011


W jednostkach średnich ogólny klimat koniunktury jest oceniany pozytywnie, podobnie jak w lipcu. Podczas gdy bieżący portfel zamówień utrzymuje się na dotychczasowym poziomie, a produkcja rośnie wolniej niż w lipcu, w najbliższych miesiącach można oczekiwać ich wzrostu. Utrzymuje się nadmierny stan zapasów wyrobów gotowych. Mimo mniejszych trudności w ściąganiu należności przedsiębiorcy regulują swe bieżące zobowiązania finansowe z większymi opóźnieniami niż w lipcu. Przewidywania dotyczące przyszłej sytuacji finansowej są optymistyczne, choć nieco ostrożniejsze od formułowanych w lipcu. Ograniczenie zatrudnienia może być nieco większe niż zapowiadano przed miesiącem. Ceny wyrobów przemysłowych mogą rosnąć w tempie zbliżonym do prognoz z lipca.

Przedsiębiorcy z jednostek małych jako jedyni oceniają koniunkturę pesymistycznie, podobnie jak w lipcu. Oceny portfela zamówień i produkcji są negatywne, nieco gorsze od zgłaszanych przed miesiącem. Prognozy w tym zakresie są korzystne, w nieznacznym stopniu lepsze od formułowanych w lipcu. Stan zapasów wyrobów gotowych jest oceniany jako wystarczający. Jednostki małe sygnalizują nieco mniejsze niż w lipcu trudności w terminowym regulowaniu bieżących zobowiązań, na co wpływają mniejsze opóźnienia w ściąganiu należności od kontrahentów. Przyszła sytuacja finansowa jest nadal oceniana negatywnie, choć nie tak pesymistycznie jak przewidywano w lipcu. Przedsiębiorcy przewidują redukcje zatrudnienia zbliżone do planowanych w ubiegłym miesiącu. Ceny wyrobów gotowych mogą rosnąć nieco szybciej niż przewidywano w lipcu.

Przedsiębiorcy prowadzący działalność w zakresie poszczególnych działów przetwórstwa przemysłowego zgłaszają zróżnicowane oceny koniunktury. Najbardziej korzystne oceny ogólnego klimatu koniunktury formułują producenci: wyrobów farmaceutycznych (plus 29 – wzrost o 2 punkty), urządzeń elektrycznych (plus 18 – wzrost o 3 punkty), papieru i wyrobów z papieru (plus 13 – utrzymuje się wartość z ubiegłego miesiąca), pojazdów samochodowych, przyczep i naczep (plus 12 – wzrost o 4 punkty), wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych (plus 11 – spadek o 4 punk-ty), chemikaliów i wyrobów chemicznych (plus 11 – spadek o 5 punktów). Negatywnie swoją koniunkturę oceniają producenci: odzieży (minus 10 – wzrost o 2 punkty), wyrobów tekstylnych (minus 6 – wzrost o 4 punkty), metali (minus 3 – utrzymuje się wartość z ubiegłego miesiąca), skór i wyrobów skórzanych (minus 2 – wzrost o 4 punkty).

fot. mat. prasowe

Ogólny klimat koniunktury w budownictwie

Ogólny klimat koniunktury w budownictwie

Budownictwo

W sierpniu ogólny klimat koniunktury w budownictwie kształtuje się na poziomie minus 1 (w lipcu plus 2). Poprawę koniunktury sygnalizuje 16% przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 17% (w lipcu odpowiednio 19% i 17%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Aktualny i przewidywany portfel zamówień i produkcja budowlano-montażowa oceniane są mniej optymistycznie niż przed miesiącem. Bieżąca sytuacja finansowa jest oceniana nieco bardziej pesymistycznie niż przed miesiącem, natomiast odpowiednie prognozy są optymistyczne, ale ostrożniejsze od sygnalizowanych w lipcu. Na oceny te mają wpływ utrzymujące się opóźnienia w terminowym ściąganiu należności za wykonane roboty budowlano-montażowe. Przewidywane ograniczenia zatrudnienia mogą być bardziej znaczące niż prognozowano w lipcu.

fot. mat. prasowe

Ogólny klimat koniunktury wg klas wielkości

Ogólny klimat koniunktury wg klas wielkości

W najbliższych miesiącach przedsiębiorcy przewidują nieznaczny spadek cen robót budowlano-montażowych.

Spośród badanych przedsiębiorstw 21%, podobnie jak w sierpniu 2010 r., sygnalizuje prowadzenie prac budowlano-montażowych za granicą, przy czym dyrektorzy tych przedsiębiorstw spodziewają się niewielkiego spadku portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe na tych rynkach.

poprzednia  

1 2 3 ... 6

następna

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: