eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Tydzień 49/2002 (02-08.12.2002)

Tydzień 49/2002 (02-08.12.2002)

2002-12-09 08:03

  • Cena akcji United Airlines, skazanego na bankructwo, spadła na giełdzie nowojorskiej o blisko 68% i wynosiła 1 dolara.

  • Liczba Amerykanów zgłaszających się po zasiłki dla bezrobotnych spadła do najniższego poziomu od dwóch lat, po zasiłki zgłosiło się 355 tys. osób, o 13 tys. osób mniej niż w poprzednich tygodniach.

  • Produktywność amerykańskich firm wzrosła w trzecim kwartale tego roku w oszałamiającym tempie 5,1 proc.

  • W ciągu ostatnich dziesięciu miesięcy 2002 roku Volkswagen sprzedał w Chinach 416 tys. samochodów, natomiast w USA tylko 289 tys. sztuk.

  • Indeks aktywności amerykańskiego sektora usług wzrósł do 57,4 pkt., znacznie ponad przewidywany - 53,7 pkt. (wynik ponad 50 pkt. oznacza wzrost).

  • Agencja badawcza Gartner Dataquest zmniejszyła prognozy dotyczące wzrostu rynku komputerów osobistych w 2003 roku 14% wzrostu rynku do nie wiecej niz 9% w przyszłym roku.

  • W Japionii w listopadzie po raz kolejny wzrosła liczba bezrobotnych, w ciągu tego roku pracę straciło aż 100 tys. osób. Stopa bezrobocia osiągnęłapoziom 5,5 proc (tak źle nie było nawet w latach powojennych.)


Mikrokomentarz do wydarzeń gospodarczych

Na wewnątrzrosyjskim rynku ropy zapanowała konsternacja. Chiński gigant naftowy CNPC (CHINA NATIONAL PETROLEUM CORPORATION) zgłosił chęć uczestnictwa w przetargu na prywatyzację koncernu SŁAWNIEFT. Chce kupić 75% należących do rządu Rosji akcji tego koncernu naftowego. SŁAWNIEFT to ostatni duży koncern naftowy przeznaczony do prywatyzacji.

Przejęciem firmy interesują się przede wszystkim rosyjskie giganty naftowe. Zainteresowanie jest duże więc początkową cenę wywoławczą podniesiono z 1,3 mld USD do 1,7 mld USD. Końcowa cena będzie z pewnością jeszcze wyższa.

CNPC to gigant mający wyraźną przewagę nad rosyjskimi koncernami, które rządzą i dzielą w sporej części EUROPY. Jego zysk jest szacowany na 13 mld USD, a jego rynkową wartość ocenia się na 34 mld USD.

Wygrana CHIŃCZYKÓW na rosyjskim rynku byłaby prestiżową porażką dla rosyjskich firm. Specjaliści przewidują jednak, że rozgrywka będzie bardziej złożona. Prawdopodobnie CNPC wejdzie w sojusz z którymś z rosyjskich koncernów (JUKOS) lub rosyjskie koncerny utworzą w tym celu własne konsorcjum.

To nie pierwszy krok CHIŃCZYKÓW w tym kierunku. Kupili już udziały w azerskiej firmie naftowej wydobywającej ropę z dna Morza Kaspijskiego. CNPC z rosyjskimi koncernami naftowymi (głównie ŁUKOIL) prowadzi wspólne interesy w IRAKU.

CHIŃCZYCY też starają się zdywersyfikować swoje dostawy ropy i zmniejszyć zależność od dotychczasowych dostawców. Mówi się też o budowie rurociągu z SYBERII do CHIN.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: