eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Budownictwo w Polsce I poł. 2011 r.

Budownictwo w Polsce I poł. 2011 r.

2011-04-21 13:58

Przeczytaj także: Budownictwo mieszkaniowe I-III 2011


Aby zdobyć nowy kontrakt, swoje zasady zarządzania ryzykiem naruszyło 63% respondentów z budownictwa inżynieryjnego i budownictwa ogólnego, co drugie małe i średnie przedsiębiorstwo oraz 4 na 5 dużych przedsiębiorstw.

„Ze względu na poprawę perspektyw sektora spada odsetek przedsiębiorstw skłonnych do przyjmowania zleceń z zerową lub ujemną marżą” – komentuje Steven Baxted, Partner, szef zespołu doradczego dla sektora budownictwa i nieruchomości w KPMG w Polsce – „W czasie kryzysu takie zlecenia były zdecydowanie częściej akceptowane. Przedsiębiorstwa robiły wszystko, aby nie przerywać swojej działalności. Kiedy tylko gospodarka wróciła na właściwe tory, przedsiębiorstwa muszą ponownie zacząć zarabiać, stąd coraz rzadziej godzą się na przyjmowanie zleceń z zerową lub ujemną marżą.”

Biurokracja największą barierą

Główną barierą, która najsilniej odbija się na wynikach przedsiębiorstwa z branży budowlanej jest biurokracja – respondenci ocenili jest wpływ na wyniki firmy na 6,3 pkt. (w skali 0-10, gdzie 10 oznacza największy wpływ). Biurokracja jest przeszkodą dla wszystkich przedsiębiorstw, bez względu na ich wielkość i segment, w którym działają.

fot. mat. prasowe

Najważniejsze problemy przedsiębiorstw budowlanych

Najważniejsze problemy przedsiębiorstw budowlanych

Kolejne bariery to wysokie koszty pracy, silna konkurencja oraz trudności związane z popytem ze strony inwestorów prywatnych.

Najmniejszy wpływ na wyniki przedsiębiorstw budowlanych mają warunki pogodowe oraz brak wykwalifikowanej kadry.

Priorytet – poprawa procesów wyboru wykonawców i dostawców

Dla 93% badanych przedsiębiorstw budowlanych najważniejszymi zadaniami na najbliższy okres będą poprawa procedur wyboru wykonawców i dostawców (6,7 pkt. w skali 0-10, gdzie 10 oznacza najwyższy priorytet) oraz podniesienie efektywności biznesowej/operacyjnej przedsiębiorstwa (6,5 pkt.).

Zadaniami o najmniejszym znaczeniu są fuzje i przejęcia (3,8 pkt.).

„Coraz większa ilość przedsiębiorstw myśli o rozwoju przez pozyskanie partnera strategicznego – obecnie zainteresowanie aliansami deklaruje 79% badanych przedsiębiorstw – zauważa Steven Baxted, Partner, szef zespołu doradczego dla sektora budownictwa i nieruchomości w KPMG w Polsce – „Warto przy tym zauważyć, chęć pozyskania partnera strategicznego deklaruje 81% małych i średnich przedsiębiorstw oraz trzy na cztery firmy z budownictwa inżynieryjnego (6,9 pkt.). Być może jest to zapowiedź pierwszych zmian w sektorze w zakresie konsolidacji.”

Informacje o badaniu
Badanie „Budownictwo w Polsce. Pierwsza połowa 2011 roku” zostało przygotowane przez firmę doradczą KPMG, CEEC Research oraz agencję badawczą Norstat. Raport został oparty na danych uzyskanych ze 100 wywiadów telefonicznych przeprowadzonych z przedstawicielami wybranych dużych, średnich i małych przedsiębiorstw budowlanych w Polsce. Badaniem objęto dwa segmenty tego sektora – firmy z branży budownictwa ogólnego oraz inżynieryjnego. Wywiady zostały przeprowadzone w marcu 2011 roku.

poprzednia  

1 2 3

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: