eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polskie pary mają za małe mieszkania

Polskie pary mają za małe mieszkania

2011-02-14 13:32

Polskie pary mają za małe mieszkania

Przeludnienie wśród par © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Miesięczna pensja w największych miastach wystarcza na zakup 0,45 m kw. lokalu. Dlatego też blisko 20% polskich par mieszka w za małych mieszkaniach, mimo że na ich barkach często spoczywa kredyt hipoteczny. Najlepsza sytuacja mieszkaniowa zakochanych jest w Irlandii i Belgii, gdzie przeciętna para ma do dyspozycji dwukrotnie większe mieszkanie niż w Polsce.

Przeczytaj także: Poszukiwany metraż mieszkania 2010

Polska zajmuje 28 miejsce w Europie pod względem przeludnienia mieszkań wśród par – pokazują dane Eurostat. Zakochani w Polsce mają więc jedną z najgorszych sytuacji mieszkaniowych w gronie krajów „starego świata”. Warto tu zauważyć, że zgodnie ze standardami europejskimi dwie osoby prowadzące gospodarstwo domowe powinny mieć do dyspozycji przynajmniej mieszkanie dwupokojowe. Wydaje się to jednak stanem trudno osiągalnym w sytuacji gdy, zgodnie z danymi Home Broker, w miastach wojewódzkich przeciętna miesięczna pensja netto wystarcza na zakup 0,45 m kw. mieszkania.

20% zakochanych mieszka w kawalerkach

Wysokie ceny nieruchomości sprawiają, że pary często mieszkają w niewielkich mieszkaniach. W Polsce, aż 19,8% z nich zajmuje kawalerki, które zgodnie ze standardami europejskimi są za małe nawet jeśli mieszka w nich jedna osoba. W tym względzie Polska także znajduje się w ogonie Europy. Przeciętnie w Unii Europejskiej problem za małych mieszkań dotyczy jednej pary na dwadzieścia pięć, a w krajach „starej UE” zaledwie jednej na pięćdziesiąt. Gorsza od rodzimej sytuacja jest tylko na Węgrzech i na Łotwie, gdzie problem przeludnienia mieszkań dotyka odpowiednio 24 i 30% dwuosobowych gospodarstw domowych. W najlepszej sytuacji mieszkaniowej są zakochani z Irlandii, Hiszpanii, Cypru, Malty, Wielkiej Brytanii, Belgii, Holandii i Norwegii. W krajach tych problem za małych mieszkań dotyczy mniej niż jednej pary na sto.

fot. mat. prasowe

Przeludnienie wśród par

Przeludnienie wśród par


 

1 2

następna

oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: