eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Tydzień 41/2002 (07-13.10.2002)

Tydzień 41/2002 (07-13.10.2002)

2002-10-14 08:03

  • Rosja i Ukraina podpisały umowę o powołaniu konsorcjum, które przejmie zarząd nad ukraińską siecią gazociągów tranzytowych. Szczegóły tego dokumentu nie są do końca znane.

  • Kraje Eurolandu z wyjątkiem Francji zgodziły się do przystąpienia do redukcji strukturalnych deficytów co najmniej o 0,5% rocznie.

  • Kryzys Fiata we Włoszech grozi zwolnieniem 10 tysięcy osób i zamknięciem fabryk samochodów: w Termini Imerese, w lombardzkim Arese i w Cassino w Kampanii.

  • Produkt Krajowy Brutto (PKB) strefy euro wzrósł w drugim kwartale 2002 roku o 0,4% licząc kwartał do kwartału, a rok do roku wzrósł o 0,7 %.

  • Komisja Europejska obniżyła prognozy wzrostu gospodarczego w trzecim i czwartym kwartale 2002 roku z powodu spadku wydatków gospodarstw domowych i niższego popytu wewnętrznego.

  • Prezes koncernu Fiat Paolo Fresco uważa za bardzo prawdopodobną możliwość wykupu części firmy przez amerykańskiego giganta General Motors.

  • Deficyt PORTUGALII w 2001 roku przekroczył graniczne 3% (w rzeczywistości 4,1%). Unia wszczęła procedurę karną w stosunku do tego kraju.

  • Włoska abolicja za "oczyszczenie się" wymagać będzie zapłaty 50% należnej fiskusowi kwoty podatków.

  • KOMISJA EUROPEJSKA oficjalnie proponuje 10 kandydatom wstąpienie do UNII.

  • Analitycy zachodnich banków uważają za bardzo prawdopodobną zwłokę w rozszerzeniu UE, gdyż obozy zwolenników i przeciwników w irlandzkim referendum ratyfikacyjnym Traktatu Nicejskiego mają wyrównane szanse.


Mikrokomentarz do wydarzeń gospodarczych

Globalizacja jest dziś procesem obiektywnym i nieuchronnym. Jeszcze niedawno słowo to nie miało właściwej treści w świadomości przeciętnego obywatela. Każdy dostrzegał globalizację w innej formie oraz inaczej ją rozumiał. Teraz globalizacja doszła, aż pod sam próg naszych domów.

Handel towarami szybkozbywalnymi prowadzą w masowej formie światowe sieci hipermarketów i supermarketów. Od początku procesów transformacyjnych w POLSCE sieci te zainteresowały się naszym rynkiem. Szereg z nich zainwestowało w budowę tego typu placówek handlowych na terenia całego kraju. Coraz gęstsza sieć tej klasy sklepów spowodowała, że powstaje coraz większa konkurencja między nimi. Nie wszyscy są w stanie wytrzymać tą konkurencję i decydują się ustąpić z placu boju.

Dziś jesteśmy świadkami powstawania największej w POLSCE sieci handlowej towarów szybkozbywalnych. Tworzy ją brytyjska sieć TESCO.

Firma ta zaczęła swoją działalność w POLSCE siedem lat temu od przejęcia sieci supermarketów SAVIA. Teraz TESCO robi kolejny krok przejmując sieć hipermarketów HIT od niemieckiej firmy DOHLE. HIT jest właścicielem sieci 13 sklepów. W tym roku oddaje do użytku dwa następne. TESCO ma ich 15 i w bieżącym roku otworzy sześć kolejnych. Połączenie stworzy sieć 34 hipermarketów i 32 supermarketów SAVIA, w której znajdzie zatrudnienie ponad 15 tysięcy pracowników. Nowa grupa planuje otwieranie 4-6 hipermarketów rocznie.

Ta konsolidacja zmieni dotychczasowy układ sił na rynku. Jeśli transakcja zostanie doprowadzona do końca, nowa sieć będzie miała ponad 3% udział w rynku i będzie porównywalna do sieci REALA. Nowa sieć będzie w dalszym ciągu otwarta na dostawców krajowych i zagranicznych. Jednak będąc firmą globalną stworzy także większą szansę eksportową dla wielu producentów w tej grupie produktów. To pierwszy tego typu krok na tym rynku. Jednak na pewno nie ostatni...

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: